Tipy a triky pro váš iPhone: část první

iPhone je velice intuitivní zařízení stejně tak, jako ostaní výrobky značky Apple. I tak se ale najde spousta funkcí, o kterých někteří uživatelé třeba vůbec nevědí. Apple se je samozřejmě nesnaží schovat, ale občas někoho ani nenapadne takovou vychytávku použít, případně že by něco akového v iPhone vůbec mohlo být. V první části tipů a triků bych vám rád představil pár fint, o kterých jste možná neměli ani tušení!
iPhone je velice intuitivní zařízení stejně tak, jako ostaní výrobky značky Apple. I tak se ale najde spousta funkcí, o kterých někteří uživatelé třeba vůbec nevědí. Apple se je samozřejmě nesnaží schovat, ale občas někoho ani nenapadne takovou vychytávku použít, případně že by něco takového v iPhone vůbec mohlo být. V první části tipů a triků bych vám rád představil pár fint, o kterých jste možná neměli ani tušení!
Jak udělat screenshot?
Vždy jste se divili, jak recenzenti dělají screeny z her a aplikací pro své recenze? Stačí stisknout zároveň Home + Sleep button a svůj screenshot najdete v galerii obrázků. Dejte si ale pozor, abyste si omylem nevypnuli aplikaci nebo hru …
Home button jako zkratka na první stránku nebo k hledání
Pokud jste na Springboardu (plocha s ikonami aplikací a her) na první stránce a stisknete Home button, tak se obrazovka přesune na vyhledávání, pokud jste ale například na čtvrté stránce, tak se stiskem Home buttonu přesunete na první stránku.
„Shození“ aplikace
Občas se stane, že nějaká aplikace zamrzne a nereaguje, ale iPhone funguje, co dělat?  Nejdříve podržte Sleep button, dokud se nezobrazí slider pro vypnutí. Nyní pusťte Sleep button a podržte Home button, dokud systém aplikaci nevypne.
Restart iPhonu
Nestává se to moc často, ale pokud vám iPhone zamrzne a ani po delší době nereaguje, tak ho můžete zkusit restartovat. Jak? Podržte současně Home a Sleep button a čekejte. Obě tlačítka musíte držet do doby, než se objeví stříbrné nakousnuté jablíčko.
Caps Lock
Spousta lidí sice nemá Caps Lock ráda, ale občas se zkrátka hodí. Pokud chcete něco napsat na iPhonu velkými písmeny, tak stačí dvakrát rychle za sebou stisknout Shift. Musíte ovšem mít tuto funkci aktivovanou v nastavení.
Více znaků na klávesnici
Jak napsat obrácený otazník, znak dolaru nebo třeba přehlasované „O“? Pro napsání takových znaků stačí přidržet prst na klávesnici a pokud daný znak obsahuje jiné možnosti, tak se zobrazí. Stejný princip funguje také u klávesy „.com“ v Safari.
Posuv pouze v textovém poli
Občas se stane, že napíšete delší komentář, a tak musíte posouvot v textovém poli, které je pro to určeno. Jak to ale udělat? Stačí zkusit místo jednoho prstu dva. Zatímco s jedním prstem byste hýbali se stránkou, tak se dvěma se posouváte pouze v rámci textového pole. Bohužel to funguje pouze pokud není textové pole aktivní, klávesnice je tedy zasunutá.
Odrolování stránky nahoru
Dlouho jste nesledovali nové tweety nebo se chcete rychle dostat navrch stránky v Safari? Stačí ťuknout na Statusbar a stránka se sama a rychle odroluje až nahoru. Dejte si ale pozor na náhodné stisknutí, protože podobná zkratka dolů neexistuje.
Nepište www a .com pro rychlejší surfování
Tento tip je bohužel méně využitelný pro Čechy, protože se více používají .cz domény, ale i takto stojí za zmínku. Pokud do pole pro adresu napíšete například jenom google, tak se vám  začne načítat adresa www.google.com, přičemž to funguje automaticky u všech a doplní se vždy koncovka com. Například pro Seznam.cz to tedy využitelné není. Rozhodně je to ale zajímavá funkce.
Podržte odkaz
Prohlížíte si internet v Safari a chcete nějaký odkaz otevřít v dalším tabu? Stačí na odkazu přidržet prst a vyjede vám nabídka pro otevření, otevření v novém tabu nebo zkopírování odkazu do schránky.
To bylo z první části triků pro váš iPhone vše a doufám, že jste nalezli alespoň jednu funkci, o které jste dříve nevěděli.

194 comments
 1. Super článok, o niektorých funkciách som doteraz naozaj vôbec netušil! Teším sa na druhú časť:)

 2. Super článok, o niektorých funkciách som doteraz naozaj vôbec netušil! Teším sa na druhú časť:)

 3. Wow, o vypnutí aplikace a scrollování v textovém poli jsem neměl ani tušení!

 4. Wow, o vypnutí aplikace a scrollování v textovém poli jsem neměl ani tušení!

 5. uzitocny clanok pre kazdeho s iphonom, len tak dalej, som zvedavy ci v pokracovani bude nieco o com som nevedel

 6. uzitocny clanok pre kazdeho s iphonom, len tak dalej, som zvedavy ci v pokracovani bude nieco o com som nevedel

 7. Přidám jedno užitečné. Když vám někdo volá a vy hovor nemůžete vzít, ale nechcete hovor odmítnout, zmáčkněte sleep button a telefon nebude ani vyhrávat ani vibrovat, pouze svítit.

  1. @ Hans: Vida, doposud jsem pro toto používal volume button.

   Ad otevření v novém okně, objevil jsem to po haluzi tak před dvěma týdny.
   Celkem by mě zajímalo jestli tuto vlatnost Mobile Safari znají ti, co tak vehementně volali po tabech.
   Zajímalo by mě, jaký pak bude rozdíl mezi novým oknem v Mobile Safari a novým tabem v Mini-Opeře…

   Jinak pěkný článek a už se těším na pokračování.

 8. Přidám jedno užitečné. Když vám někdo volá a vy hovor nemůžete vzít, ale nechcete hovor odmítnout, zmáčkněte sleep button a telefon nebude ani vyhrávat ani vibrovat, pouze svítit.

  1. @ Hans: Vida, doposud jsem pro toto používal volume button.

   Ad otevření v novém okně, objevil jsem to po haluzi tak před dvěma týdny.
   Celkem by mě zajímalo jestli tuto vlatnost Mobile Safari znají ti, co tak vehementně volali po tabech.
   Zajímalo by mě, jaký pak bude rozdíl mezi novým oknem v Mobile Safari a novým tabem v Mini-Opeře…

   Jinak pěkný článek a už se těším na pokračování.

 9. S tema domenama: Kdyz podrzite .com tak naskoci cz,eu,net a dalsi..;-)

 10. Nejde říci jinak nez DĚKUJU! Skvělý článek, který pomůže. Ach… Díky znova a znova.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Alcohol Tester 1.1: nové funkce české aplikace

Následující článek

Chop Chop Ninja: posledních pár hodin zdarma

Související články

BTstack Mouse: iPad lze ovládat bezdrátovou myší (návod)

Po nedávném uvedení nástroje pro Jailbreak iPadu (o aplikaci Spirit jsme psali zde) se na internetu začalo objevovat spoustu nových neoficiálních úprav softwarové části iPadu. Jednou z nich je aplikace BTstack Mouse z Cydie. Ta umožní iPad ovládat bezdrátovou myší přes bluetooth. Na video-tutoriálu uvidíte ovládání iPadu pomocí Magic Mouse!
LED dioda
Číst více

iOS Tip: Výstrahy bleskem LED

Máme pro vás rychlý tip - výstrahy bleskem LED na příchozí hovory a SMS. Tuto vychytávku možná už znáte, protože je integrována do iOS poměrně dlouho, nicméně řada uživatelů o této možnosti zatím neví, což je velká škoda.