Klávesové zkratky

Pravda je, placaté zázraky jsou primárně určeny k ovládání nejjednodušším polohovacím zařízení tzn. prstem. Ale proč to dělat jednoduše, když to lze dělat jednodušeji.

Zpětně se mi nepodařilo zjistit, v jaké verzi IOSu byla přidána podpora použití klasické hardwarové klávesnice, ať připojená přez redukci Lightning -> USB nebo raději Bluetooth (odpadá problém s napájením přez Lightning a přidá starost o dobíjení baterie). Možná tam byla odjakživa. Co se rozložení kláves, to je věc výrobce a i nastavení. Dokonce funguje i klasická PC klávesnice, která ekosféru Applu nepoznala. Ale ideální je jakákoliv, která se pyšní kompatibilitou s Macem. Poznáte jí podle klávesy Command (CMD, ⌘)

V praxi to např. znamená, že originální drátěná klávesnice nefunguje, jelikož systém řve, že moc žere. Ale bezdrátové verze řady Apple Magic fungují k naprosté spokojenosti jedince požadujícího drahý originál. Potom přicházejí ke slovu ostatní výrobci. Ke svému překvapení 100% fungují i výrobky s třícifernou cenovku (v Kč). Zhýralý milionář tedy sáhne po zlatě, hipster spolu s metrosexuálem po leštěném hliníku, plebs po multifukčním klávesnici zabudované do obalu a bezdomovec píše přez už bazarovou čínskou kopii za 50 Kč.

Všem bez rozdílu je umožněno psát všemi 10 (dřevorubci mají vyjímku), ale i používat klávesové zkratky. Ty nejenom zvyšují produktivitu, ale uvádí v tichý úžas nezasvěcené . Pokud byste je chtěli zaujmou nejen svým velkolepým zjevem, ale i svou profesionalitou, jste na dobré cestě. Za svou 25 letou praxi se stále i v 21 století setkávám s jedinci se zřejmě S&M sklony vše zvládnout pomocí prstu, myši popř. touchpadem. Jsa demokrat, lakomec a hypochondr jen poukazuju na to, že čas jsou peníze a při hledání hledané funkce v menu namáháte zbytečně nejen neurology oblíbený karpální tunel, ale i Vaše oči. Pokud to děláte denně v práci 8 a potom doma 4 hodiny, výsledky se opravdu dostaví. Vysvětlovat, jak používat klávesové zkratky bych mohl urazit Váš majestát. Prostě zmáčknete onu kombinaci kláves. Upozorňuju jen, že v tom popsaném pořadí. To kupodivu mnozí nechápou a snaží se je stisknout najednou. To je jako hrát ruskou ruletu. Stačí si jen uvědomit, že pojem „stisknou najednou” v IT neexistuje. Vždy je něco dříve.

Zatímco výše zmínění zatím ještě hledají v menu jak tento literární skvost vytisknout, my ostatní po Command + P už dávno rámujeme výtisk, abychom toto zachovali pro budoucí generace. Existující zkratky nalezneme různými způsoby. Omylem, když přez klávesnici přeběhne kočka, vygooglením nebo prostě delším stisknutím kláves COMMAND v konkrétní aplikaci. Většina se jich převzala s MacOS, ale někdy budete i překvapeni. Naivně jsem se domníval, že půjde i použít i při hraní her typu FPS. Není tomu tak. Tam lze někdy použít jen gamepady a to ještě jen ty, schválené Applem. Od té doby co peklo zmrzlo a sám Apple přidal i podporu dříve absolutně nemyslitelnému zařízením, tj obyčejné myší, lze narazit na trhu i na zajímavé klávesnice kombinované s touchpadem, které zmíněnou myš s úspěchem simulují. Odzkoušeno v praxi. V této konstelaci poté máte tedy plně dotykové zařízení, kterého se v 99% případech nejste nuceni vůbec dotknout. Škoda jen, že se už nedozvíme, co by nám s upřímností sobě vlastní, o tom řekl Steve Jobs.

Prostě chcete-li postoupit do dalšího levelu používání telefonu nebo tabletu vemte to zkratkou…

Předchozí článek
iphone 13 leak

Známe datum představení a začátku prodeje iPhone 13.

Následující článek

Z Applu odchází stále více důležitých zaměstnanců

Související články