Shrnutí novinek: iPhone 4S, iPody, iCloud, iOS 5 a další

Shrnutí všech novinek o iOS 5, iPhone 4S, nových iPodech nebo třeba iCloud ze včerejší “Let’s talk iPhone” keynote!

Hvězdou včerejší keynote byl bezpochyby nový iPhone 4S, ale nešlo ani zdaleka o jedinou novinku. Apple mimo to mírně updatoval iPody, představil GM verze iOS 5 a Mac OS X 10.7.2 a dvě zbrusu nové aplikace – Find My Friends a Cards. Byla také oznámena data spuštění služby iCloud a vydání iOS 5.

iPhone 4S

O iPhone 4S se zmíním jen krátce, protože o této novince jsme napsali samostatný podrobný článek. Mohlo by se zdát, že iPhone 4S, který představuje prakticky pouze jakýsi “speed bump” (podobně jako iPhone 3GS), bude zklamáním, ale není tomu tak. Kromě nového hardwaru totiž 4S obsahuje také Siri, tedy osobního asistenta, který s vámi dokáže komunikovat prakticky jako normální člověk (bohužel zatím pouze v angličtině, němčině a francouzštině). Díky němu můžete zjišťovat informace na webu, přehazovat schůzky v kalendáři, hlasově odpovídat na e-maily a zprávy, nastavovat budíky a mnoho dalšího. Je velice pravděpodobné, že se bude jednat o revoluci na poli hlasového ovládání a umělé inteligence.

A nyní k hardwaru: iPhone 4S obsahuje nový A5 čip, který již pohání iPad 2 a který umožní iPhonu 4S zpracovávat až dvakrát více požadavků najednou a vykreslovat údajně až 7x lepší grafiku. Pěkně to bylo demonstrováno na ukázce druhého dílu populární hry Infinity Blade, které si můžete prohlédnout ve videozáznamu keynote a která by se měla objevit v App Store na začátku prosince. Kromě procesoru se navýšily také možnosti paměti, kdy je nyní k dispozici mimo jiné i 64GB model.

Vylepšena byla i anténa, která byla Achillovou patou předchozího modelu, a iPhone je nyní možné používat jak na GSM sítích (náš případ), tak i na CDMA sítích (například americký operátor Verizon). V neposlední řadě byla vylepšena kamera, která nyní fotí fotky v rozlišení 8Mpix a dokáže nahrávat FullHD 1080p video, které zároveň stabilizuje díky výkonnému procesoru a gyroskopu.

Spolu s iPhone 4S byl představen také 8GB model iPhonu 4 (ostatní kapacity byly zrušeny) a 8GB iPhone 3GS je nyní v USA ke dvouletému kontraktu nabízem úplně zdarma. V českém Apple Online Store byl iPhone 3GS zlevněn na 8990Kč. iPhone 4S se začne v USA prodávat 14. října a v ČR a na Slovensku (a mnoha dalších zemích) 28. října, takže se začněte těšit.

iOS 5

iOS 5, tedy nejnovější verze operačního systému pro iPhony, iPady a iPody, má za sebou již několik bet, ovšem až nyní se dostává do tzv. “Golden Master” verze, tedy verze, která je již hotová, ale ještě pár dní bude testována vývojáři pro případ “co kdyby”. S tím také souvisí zveřejnění data uvolnění této verze, které bylo stanoveno na 12. října, což je zhruba za týden. Půjde o poslední update, při kterém budete muset svůj přístroj připojovat k iTunes – od dalších verzí již bude všechno probíhat “over-the-air”, tedy bez nutnosti telefon připojovat. Jen pro pořádek připomenu, že iOS 5 bude dostupný pro iPad 1 a 2, iPhone 3GS, 4 a samozřejmě 4S a iPod Touch 3. a 4. generace s tím, že u starších přístrojů (typicky u iPhonu 3GS) budou některé funkce “očesané”.

iCloud a Mac OS X 10.7.2

Spolu s iOS 5 se do světa chystá i služba iCloud, pro jejíž podporu na jablečných počítačích bude nutné updatovat na verzi 10.7.2, která již podobně jako iOS 5 dosáhla GM verze. Od OS X 10.7.2 se mimo jiné také očekává opravení řady bugů, které do dnešního dne zlobí uživatele OS X Lion. iCloud, který již částečně ukázkově běží pro aplikace z App Store (sekce “Purchased” v App Store), bude stejně jako iOS 5 (a pravděpodobně i OS X 10.7.2) uvolněn 12. října.

Inovované iPody

Očekávalo se, že Apple tradičně na podzimní keynote představí i nový line-up svých iPodů – a i když přehrávače doznaly menší změny, nejedná se o žádné nové modely (až na jednu výjimku).

Změna se týká pouze iPodu nano iPodu touch. iPod nano se dočkal softwarového updatu (který je dostupný i pro majitele modelů z minulého roku), který přináší drobnou změnu ovládání v podobě větších ikonek a dále například několik nových designů vestavěných hodin. Došlo také ke slevnění tohoto modelu o zhruba 20 dolarů.

iPod touch se nedočkal žádné vnitřní změny, ale pouze doplnění bílého modelu a celkového zlevnění. Nejlevnější 8GB verze tak nyní začíná na 199 dolarech a 4790Kč v českém obchodě. iPod nano se začíná prodávat nyní, ale iPod touch kvůli iOS 5 až 12. října.

Zřejmě také potěším zastánce tradičního iPodu classic, který si přes všechny dohady o ukončení prodeje stále drží své místo v Apple Store. Phil Schiller ho sice na keynote vůbec nezmínil, ale zřejmě je o něj stále zájem a jablečná společnost se ho nechce jen tak vzdát.

Find My Friends a Cards

Na keynote byly také představeny dvě zbrusu nové aplikace. První z nich je aplikace “Cards”, která vám umožní posílat nádherné pohlednice přímo z vašeho iPhonu. Stačí jen vyfotit obrázek, vybrat typ karty a odeslat. V rámci USA je to za 3 dolary, do ostatních zemí si připlatíte – bude vás to stát dolarů pět, ovšem včerně tisku, zabalení a podobně.

Find My Friends je nová aplikace, která je součástí služby iCloud a která vám umožňuje sdílet vaši polohu s přáteli (obdoba Google Latitude). Můžete tak činit neomezeně dlouho a nebo si zvolit, že chcete polohu sdílet například pouze pro dnešní den. V rámci Parental Controls lze samozřejmě nastavit, aby dítě nemohlo tutu funkci vypnout nebo zapnout. Nejedná se o nic převratného, ale takováto vychytávka určitě potěší.

Celkový dojem

Celkově jsem měl z keynote poměrně smíšené pocity. Částečně to bylo samozřejmě způsobeno nepřítomností Steva Jobse, jehož prezentační schopnosti jsou legendární, a částečně také kvůli pro mě trošku nepochopitelnému natahování úvodní části. Statistiky určitě potěší, ale nebylo podle mě nutné opakovat všechny informace o iOS 5 a iCloudu. Na hlavní důvod keynote, tedy iPhone 4S, se tak dostalo až skoro za hodinu, což může leckoho odradit nebo nudit. Otázka také je, jak moc je Tim Cook dobrým řečníkem – a pravděpodobně byl dobrý nápad přenechat některé části keynote jiným řečníkům (Scott Forstall, Phil Schiller, Eddie Cue).

Většina čtenářů kvůli spekulačnímu drilu jablečných magazínů čekala revoluci v podobě iPhone 5 s větším dispejem a zbrusu novým designem (do karet této spekulaci hrál také fakt, že se na představení čekalo rok a půl), ovšem pro mě iPhone 4S určitě není zklamáním, byť si ho sám pořizovat nebudu a počkám se svým dnes již zřejmě zaostalým modelem 3GS ještě rok. Především Siri je bezpochyby revolucí samou o sobě a vylepšený hardware bude také hrát svou roli. Vyvstává také otázka, zda má Apple vůbec důvod měnit úspěšný design přístroje, jehož se prodávají desítky milionů, každý rok a zda to, že každý druhý rok jde jen o “speed bump”, není jen velice dobře promyšlenou taktikou.

135 comments
  1. chcem sa spytat plz ..neviete ako je to s predajom v juznej koreji kde sa momentalne nachadzam… nejako neviem najst ziadne vyjadrenie ze ten Iphone4S tu definitivne bude zakazany..viete mi v tom poradit + popripade pastnut nejaky clanok kde sa o tom pise..

    Thx 

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPhone 4S: novinka je rychlejší, má 8Mpx a natáčí FullHD

Následující článek

Facebook pro iPad: Proč nakonec nebyl na keynote?

Související články

Gangstar: Miami Vindication je pro fandy GTA povinnost!

Na AppStore se dnes objevilo nové pokračování úspěšné hry á la GTA od Gameloft. Gangstar: West Coast Hustle, jak se jmenoval první díl, se díky menším chybám nestal králem virtuálního zločinu ve městech, ten především díky své volnosti získal titul GTA: Chinatown Wars. Nové pokračování Gangstar: Miami Vindication je však poměrně dost vylepšené, pojďme se podívat na hlavní novinky.