iPhone 4S: novinka je rychlejší, má 8Mpx a natáčí FullHD

Apple včera večer uveřejnil nový iPhone 4S, který je designově stejný jako iPhone 4, svou hardwarovou výbavou ale svého o rok staršího bratříčka značně překonává. Pojďme se podívat na hlavní přednosti nového modelu, které byly prezentovány na včerejší keynote.

Apple včera večer uveřejnil nový iPhone 4S, který je designově stejný jako iPhone 4, svou hardwarovou výbavou ale svého o rok staršího bratříčka značně překonává. Pojďme se podívat na hlavní přednosti nového modelu, které byly prezentovány na včerejší keynote.

Jak jsme vám včera s předstihem naznačili, design nového modelu zůstal stejný jako u iPhone 4 a tak jediná možnost, jak navázat na úspěšný předchozí model, je zlepšit software a hardware. Apple se rozhodl při jeden a půl hodině dlouhé keynote odprezentovat řadu novinek, o kterých vám napíšeme samostatný rozsáhlý článek, z pohledu iPhone 4S byly ale klíčové především tyto vlastnosti:

Dvoujádro a 7x rychlejší grafika

Dvoujádrový procesor Apple A5 1,2 GHz použitý v iPad 2 má výkonu na rozdávání. Podle Apple je 2x rychlejší než procesor předchozí procesor A4 a ve spojení se dvoujádrovou grafikou, která vašemu telefonu dodá 7x vyšší grafický výkon, než iPhone 4.

8Mpx fotoaparát a Full HD video

Fotografování a natáčení videí na iPhone lidi prostě baví, proto není překvapením, že se Apple na tento segment zaměřil. Nový model je vybavený 8Mpx čipem s rozlišením 3264 x 2448 px dokáže vytvořit o 30% ostřejší fotografie s o 26% lepším vyvážením bílé barvy. V prezentaci také byl ukázkový obrázek detekce obličeje při focení. Velice zajímavý je údaj o rychlosti startu aplikace pro focení (1,1s) a pak maximální rychlost spouště (0,5s). iPhone 4S se tak řadí k nejrychlejším smartphonům ve své třídě. Apple zapracoval také na nahrávání videí, takže se nyní dočkáme FullHD videí se stabilizací obrazu a vylepšenou redukcí šumu.

Siri, holka pro všechno

Siri – čtyři písmena, za kterým a se ukrývá budoucnost ovládání telefonů Apple? Možná, protože od hlasového ovládání si Apple slibuje opravdu hodně a je dost možné, že právě tato forma ovládání smartphone bude v budoucnu dobře fungovat. Na keynote, ve které této nové funkci věnovali poměrně hodně času, bylo prezentováno jak Siri ochodně odpovídá na dotazy různého typu. Chcete vědět jestli si máte vzít dnes deštník, jaký je čas v Paříži, kde leží nejbližší řecká restaurace, kdy se narodil Neil Armstron, nebo jak se dostanete z Prahy do Brna? Siri má odpověď na vše a co je nejlepší – používá k zobrazovaní výsledků “vestavěné” aplikace. Díky hlasovému ovládání si užijete také rychlé psaní SMS a e-mailů, na keynote tato funkce fungovala dobře. Je tu ale velké ALE, díky kterému je v ČR a SR hlasové ovládání tak nenadchne – samozřejmostí je totiž perfektní angličtina a výslovnost. Nechci být špatným prorokem, ale s “východo-evropskou” angličtinou si Siri nemusí vůbec rozumět. Apple si to samozřejmě uvědomuje, proto naučil Siri také německy a francouzky. Na jiné evropské jazyky zapomeňte. O Siri si povíme určitě víc v samotném článku.

Vylepšená anténa a HSDPA

Apple svůj smartphone nazval hrdě “World Phone”, což značí, že si s novým modelem zavoláte od jakéhokoliv operátora na světě. Z nového iPhone se stal jakýsi hybrid, který v sobě ukrývá GSM i CDMA čip. Problémy s anténou, které “čtyřku” negativně proslavily, se nejspíše konat nebudou – Apple údajně udělal “ještě lepší kvalitu hovorů”… uvidíme. Ke zrychlení došlo také u bezdrátového internetového připojení, které nyní zvládne download až 14,4 Mbps.

Novinky v iOS 5

Určitě souhlasíte, že za úspěchem iPhone vždy stála kvalitní softwarová výbava. Nejnovější verze iOS 5 přináší řadu vychytávek jako vyhledávání nejbližších přátel, bezdrátové zrcadlení obrazu v 1080p, úkolovník, lepší notifikace, možnost odeslat pohled odkudkoliv na světě za $4,99 a mnoho dalšího. Všechny novinky v iOS 5 vám samozřejmě shrneme v detailním článku, je toho poměrně hodně.

Cena iPhone 4S

Ceny v ČR bych odhadoval na velice podobné těm, které se objevily při uvedení iPhone 4, což je zhruba 16tis. Kč za 16GB model. Na prezentaci samozřejmě zazněly pouze ceny pro americký trh a důležité je upozornit, že jde o ceny dotované. Pro nás je ale zajímavé srovnání s modely iPhone 4 a 3GS, které šly s cenou razantně dolů. O cenách na českém a slovenském trhu vás budeme brzy informovat, protože prodej iphone 4S v ČR a na Slovensku začíná už 28.10.2011!

Video prezentace

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SFfm2uQbaLM[/youtube]

4 comments
  1. Siri bude podporovat dalsi jazyky a sama bude schopna se prizbusobit vasi vyslovnosti, jedna se o iq software

    1. Bylo by to krásné, je to ale zatím předčasné oficiálně hodnotit, pokud to ještě není realita.

      1. Tak samozrejme, ale bylo to receno na keynote, alespon redaktor to napsal v prepisu eventu, take uz se o siri bavite zcela jinak v dalsim clanku .

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Apple keynote: prohlédněte si celé představení iPhone 4S

Následující článek

Shrnutí novinek: iPhone 4S, iPody, iCloud, iOS 5 a další

Související články