Recenze: stylus Griffin pro kapacitní displeje

Někteří ho odmítají, jiní bez něj nemohou pracovat. Stylus pro iOS zařízení a jiné kapacitní displeje. Pojďme se podívat na recenzi stylusu od firmy Griffin.

Někteří ho odmítají, jiní bez něj nemohou pracovat. Mluvím o stylusu pro iOS zařízení a jiné kapacitní displeje. Pojďme se podívat na recenzi stylusu od firmy Griffin.

Proč vlastnit stylus pro iPhone, iPad a iPod Touch, když se tato zařízení tak pohodlně ovládají prsty? Důvodů může být několik. Na běžné používání vám samozřejmě prsty stačí, ale pokud chcete v jakékoliv aplikaci přesněji kreslit, psát poznámky jednou rukou a rychle, nebo třeba přecházíte ze zařízení, které stylus mělo, jsou to dobré důvody ke koupi. Samozřejmě se hodí i pro zábavu, velice krásné obrázky s ním lze nakreslit v populární hře Draw Something, aplikaci Paper a také v námi recenzovaném Depictu.

Zpracování

Stylus Griffin je dlouhý 11cm a průměr má 9mm. Oproti běžným propiskám je stylus stejně široký, jen je o něco kratší. Stylus jsem držel v ruce na několik způsobů a snažil se najít nějaký špatný úhel držení, ale žádný takový jsem nenašel. Pokaždé seděl v ruce spolehlivě a vždy se nějak dobře zapřel o prsty a ruku. Nejdříve jsem si myslel, že se bude špatně držet, protože je to vlastně jen malá trubička bez nějaké ergonomie, ale opak je pravdou. Navíc vám to dává výhodu držet stylus kdekoliv a ne jen na části vyhrazené na držení, jako to mají klasické propisky na psaní. Tím pádem je stylus vhodný pro praváky i leváky. Stylus je vyroben z hliníku pokrytého černou matnou barvou a váží 17 gramů, což je ideální. Klade totiž příjemný váhový odpor, takže víte, že něco držíte v ruce, ale přitom není těžký, aby vás po dlouhém používání nebolela ruka a prsty. Hliník je příjemný do ruky, spolehlivě se drží a narozdíl od plastu neklouže mezi prsty ani při větším tlačení na displej. Dokonce i ve spocených rukách drží poměrně dobře. Pouze samotný “hrot” stylusu je z gumy. Do uvozovek jsem dal hrot schválně, protože polokoule z gumy má stejný průměr jako samotný stylus. Na druhé straně stylusu naleznete kovovou koncovku, která upíná pružný držák pro uchycení. Stylus je sice zhotoven z několika částí, všechny však pevně drží pohromadě, nic nevrže a části nejdou nijak rozebrat.

Všechno je to o tom tlaku

Stylus můžete pevně držet a díky tomu na něj i hodně tlačit, ale narozdíl od jiných stylusů to potřebovat nebudete. Po povrchu displeje krásně klouže a reaguje prakticky okamžitě jako váš prst. Budete psát s lehkostí, kterou přináší psaní obyčejnou tužkou na papír. A když přitlačíte? Nic se nestane, stále budete díky plastovému zakončení klouzat po povrchu displeje. Díky zakulacení gumy a její dutosti můžete “hrot” stylusu i promáčknout (viz. obrázek – pro větší rozlišení rozklikněte).

U některých méně kvalitních stylusů se můžete setkat s problémem špinění displeje. Levné náhražky z Číny většinou zanechávají na displeji po delším a intezivnějším používání stopy gumy. Některé jdou setřít jako otisky prstů, jiné zašpiní displej šmouhami tak, že ani hadřík nepomůže. To naštestí není případ stylusu od Griffinu. Dokonce po něm nezůstane na dipsleji ani stopa, což je velmi příjemné.

Ale přesnost je taky potřeba

Tlak a lehkost psaní je jedna věc, přesnost stylusu je věc druhá. Nebudu vám mazat med kolem huby a rovnou řeknu, že přesnost gumové polokoule není nijak slavná. 9mm je přecijen velký průměr. Pro vyzkoušení jsem podle pravítka nakreslil tabulku a testoval, jak se ve čtvercích 5x5mm trefím přesně do středu. Vždy byl kruh přesnosti cca 3mm, ve kterém vždy tečka byla. Jsem pravák a vzhledem k naklonění se úplný střed posune díky polokouli ještě trochu doleva. Na to se však dá zvyknout. Přesto však přesnost hodnotím jako nadprůměrnou, protože odchylka není tak velká a běžnému uživateli vadit nebude. Psát na klávesnici iPadu lze zcela bez problémů, na iPhone v orientaci na výšku je to dokonce pohodlnější než prstem, protože se méně často překliknete. V Safari jsem neměl problémy ani s malými odkazy a v iOS ani s malými ovládacími prvky. Co se týče kreslení, tak pokud se tím neživíte, nebudete mít nejmenší problém. Pro profesionály bych spíše doporučil nějaký přesnější stylus.

Univerzál pro každého

Se stylusem jsem po několika dnech používání spokojený. Designově pěkný stylus s pevnou konstrukcí a citlivým dotekem je pro běžného uživatele ideální. I když nenabídne přesnost ostrého hrotu, bez problémů s ním napíšete poznámky, vyťukáte mail na klávesnici, prohlédnete si web a nebo nakreslíte kamarádům obrázky na Draw Something. Přitom to však nebude náhražka obyčejného stylusu, která není hezká, není ergonomická a zanechává špínu na displeji. Mohu ho tedy jen a jen doporučit.

V malém balení nalezenete pouze stylus, popis vám bude stačit z krabice. Stylus je univerzální i z hlediska kapacitních displejů, takže s ním bez problémů budete moci ovládat všechna iOS zařízení, Kindle Fire, Samsung, BlackBerry a HTC telefony a tablety. Stylus dokonce funguje i na počítačových Apple touchpadech! Osobně jsem stylus testoval na iPhone a HTC telefonech, iPadu 2 a na MacBooku Air.

Stylus Griffin si můžete zakoupit na stránkách MacZone.cz za cenu 498Kč včetně DPH. Tímto děkujeme serveru MacZone.cz za poskytnutí stylusu pro testování.

Obrázek ve hře Draw Something nakreslený stylusem Griffin (postavička Luigi)


13 comments
  1. Nevěděl by někdo, kde bych sehnal přesnější stylus? Proč dělají ten gumový “hrot” tak tlustý???

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

N.O.V.A. 3: první video teaser chystané střílečky od Gameloftu

Následující článek

Jak zprovoznit Google Street View na iOS

Související články