Mac OS X Lion: souhrn zajímavých informací a vychytávek Lionu

Pár střípků a zajímavostí z Mac OS X Lion, který bude dostupný v červenci pouze přes Mac App Store.

Třetí novinkou, o které jsme se nezmínili ve shrnujícím článku z WWDC, je samozřejmě zbrusu nová verze operačního systému Mac OS X Lion verze 10.7. O tomto novém operačním systému už se toho ví poměrně hodně a už na začátku tohoto roku jsme vám již většinu zásadních novinek představili v tomto článku, nicméně na WWDC 2011 bylo kromě toho, co je již známo, zmíněno mnoho dalších střípků – a to poměrně zajímavých!

Třeba fakt, že Lion bude dostupný pouze přes Mac App Store za poměrně pěknou cenu $30. V budoucnu se tedy bude instalovat operační systém stejným způsobem, jako dnes instalujete třeba aplikaci na svém iPhonu. Jednoduše dvakrát kliknete, případně se příhlásíte, stáhnete a vše se samo nainstaluje. Lion bude mít sice zhruba 4 GB, takže stahování chvíli potrvá, nicméně to určitě nebude trvat déle než čekat týdny na dostupnost DVD v kamenném obchodě.

Mac App Store exkluzivita znamená také další věc – na Lion budou moci být upgradovány pouze Macy, které běží na 10.6 Snow Leopard. Uživatelé 10.5 Leoparda budou mít smůlu a budou muset nejdříve upgradovat na sněžnou verzi svého aktuálního systému a až teprve potom na Liona, neboť Mac App Store není pro Leoparda dostupný.

Zajímavá je určitě také cena, která činí $30, což je zhruba 500 Kč. Lion je tak ještě levnější než svůj předchůdce (což může být způsobeno tím, že se Apple nemusí starat o distribuci, která také něco stojí) a stále několikanásobně levnější než svůj konkurent, tedy Windows 7. Plus je pro nové počítače samozřejmě zdarma tak, jak tomu bylo až doposud.

Co se týče dostupnosti, tak ta byla předpovídána a oznamována na léto – nyní je tato informace upřesněna, a to konkrétně na červenec letošního roku. Lion je tedy ze tří novinek představených na WWDC tou, kterou si užijeme nejdříve.

Rozebírat zde znovu veškeré funkce v Lionu by bylo jistě nošením dříví do lesa, protože už jsme to několikrát udělali v minulosti – přečíst si můžete dokonce i naše dojmy z používání tohoto systému. Rád bych se proto zaměřil na drobné zajímavosti, které vás určitě také potěší.

Auto Save a Versions

Určitě to všichni znáte – máte rozdělanou nějakou důležitou práci, na které pracujete již několik hodin, ale poté se něco přihodí a vy rázem o všechnu práci přijede. Ve většině programů jste sice chráněni tím, že vás nenechá vypnout, dokud nepotvrdíte, že ho chcete vypnout neuložený, nicméně Lion jde ještě dál. Během vaší práce automaticky ukládá všechno, co děláte, a tak si můžete být jisti, že nepřijdete opravdu o nic. Historii editace si pak můžete pěkně prohlédnout ve Versions, prostředí, které na pohled silně připomíná Time Machine a vlastně se tak i chová. A to vše bez větší zátěže pro váš disk.

AirDrop

Určitě jste se někdy dostali do situace, kdy jste potřebovali sdílet soubor s člověkem, co sedí vedle vás, ale nějak jste nemohli přijít na to, jak to elegenantě udělat. Dropbox daný člověk nevede a pro e-mail je daný soubor moc velký či nepraktický. Lion proto přichází s funkcí AirDrop, která tento problém řeší jednou pro vždy – v graficky velmi vyvedeném prostředí uvidíte všechny Macy připojené k aktuální Wi-Fi síti a můžete mezi sebou sdílet soubor pouhým přetažením na ikonku.

Nový styl vyhledávání

Aneb “vyhledávácí tokeny”. Tento styl vyhledávání byl na keynote prezentován v nové verzi Mailu, nicméně bude dostupný pro celý systém. Jedná se prakticky o tohle: jste ve své aplikaci Mail a potřebujete najít e-mail od určitého člověka, který vám byl zaslán třeba minulý měsíc a má v předmětu “nápad”. Při starém stylu vyhledávání by vám opravdu chvíli trvalo, než byste přišli na způsob, jak to udělat, a pravděpodobně byste museli nakonec některé parametry oželet a výsledky prohledávat ručně. Ne však v Lionu – do pole pro vyhledávání jednoduše zadáte třeba “from Honza Novák”, “subject nápad” a “last month”. Jednotlivé fráze se oddělí do “tokenů”, které můžete libovolně míchat a nechat si jako vyhledávání zobrazovat jejich průnik.

Prokletá korekce

S otravnou a nepřesnou korekcí se na iPhonu či iPadu setkal snad každý. Napíšete nějaké normální slovo, ovšem Autocorrect se rozhodne, že toto napsat nechcete, a opraví vám to na nějakou úplně nesmyslnou frázi. Ano, tak přesně toto budete zažívat na svém Macu – tedy pokud to nevypnete nebo to Apple nějakým způsobem nedotlačí do lepšího a inteligentnějšího stavu.

Nové efekty v Photo Booth

Photo Booth je aplikací, která je vlastně úplně k ničemu, ale člověk v ní dokáže strávit hodiny. Sám to znám – ksichtění se do webkamery je pro mě běžnou činností. Lion dodá této činnosti nový rozměr – předně bude umět rozpoznat váš obličej, takže si například dovede určitě, kde máte oči, a přidat jim nějaký efekt, který si budou držet i když se pohnete jinam. Nebo vám naanimuje kolem hlavy létající ptactvo. Ať žije prokrastinace!

Nový login screen

Upřímně, login screen je obrazovka, kterou vidím pouze jednou za pár měsíců, když mě Software Update donutí k restartu, nicméně se mi poměrně líbí nový design, který jí přináší Lion. Je vidět další snaha o zjednodušování a čistý design, který nemůže být nikdy na škodu.

Nový wallpaper

A ano, nejdůležitější feature úplně na konec – zdá se, že s novou beta verzí se Lion dočkal také jiného defaultního wallpaperu. Mount Fuji, růžové pozadí, které jsme mohli vidět při preview Liona na začátku roku, nahradila fotka galaxie Andromeda. Za sebe musím říct, že se mi líbí o moc víc – už jen to, že už tento wallpaper mám snad na všech svých přístrojích, mluví za své. Stahujte zde!

Je vidět, že tvrzení, že Lion přináší přes 250 nových features, je pravdivé. Pro mě samotného jsou mnohé menší zajímavější než ty zvýrazňované, protože si například neumím představit, jak používám Launchpad. Každopádně už se určitě jako vy těším, až si v červenci Liona vyzkouším.

6 comments
  1. Zajimalo by me jak to bude s Rosetou,pouzivam nektere programy ktere ji potrebuji

  2. Zajímá mi instalace na nový HD který vložím do notebooku po tom co mi odešel původní.

  3. V létě kupuju macbook air a už se nemůžu dočkat až se zbavím windowsů! Chci se zaptat jestli a kdy vyjde nová verze airu ?? Jestli mám počkat..

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iOS 5: podívejte se na oficiální představení od Apple (video)

Následující článek

Toki Tori: kuřecí tak trochu jinak v zábavné hře pro iPhone

Související články