Mac OS X Lion: veškeré dostupné informace a screenshoty

Mac OS X Lion je nastávající, již osmou verzí Mac OS X. Měla by být vydána v létě (dle mých odhadů tipuji září) a měla by přinést spoustu příjemných novinek. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Mac OS X Lion je nastávající, již osmou verzí Mac OS X. Měla by být vydána v létě (dle mých odhadů tipuji září) a měla by přinést spoustu příjemných novinek. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Full-screen apps

Jednou z předních novinek je možnost maximalizovat okno úplně přes celou obrazovku. Příjdete tím i o přístup k docku a horní liště – nic vás tedy neruší a pokud se potřebujete soustředit jen na jednu věc, je full-screen velmi příjemnou novinkou. Dovedu si představit, že u Safari, Preview (na PDF soubory) a iPhoto bude tato možnost nejvyužívanější.

Mission control

Také jedna z nových předních vlastností Lionu. Jedná se vlastně o spojení Exposé a Spaces v jedno – máte totiž dokonalý přehled o všech spuštěných aplikacích, o všech aplikacích ve full-screenu a také máte přehled o dashboardu. A to vše na jednom místě.

Launchpad

Launchpad je něco jako springboard na vašem iPhone nebo iPadu. Pomocí jednoho kliku se vám totiž v režimu celé obrazovky zobrazí všechny nainstalované aplikace, které můžete spojovat i do složek (stejně jako na iOS).

Vylepšená gesta

Lion přináší i nové ovládání pomocí nových dotykových gest (na touchpadu či na Magic Mouse). Veškerá nová gesta jsou stvořena právě pro lepší použití Mission controlu či pro full-screen apps.

Auto save

Jedna z velmi praktických nových vlastností Lionu. Nové Mac OS X dokáží samy ukládat v průběhu vaší práce a to velmi často – takže sami se o neustálé ukládání starat nemusíte. Díky této nové vlastnosti by jste tak už nikdy neměli mít problém se ztrátou dat.

Versions

Tato vlastnost souvisí zčásti s Auto save – jedná se totiž o postupné ukládání dokumentů a to jak při jeho zapnutí, tak i po každé hodině práce. Versions se dá ale zčásti také připodobnit k Time Capsule – ovládácí rozhraní totiž vypadá velmi podobně a tak budete mít možnost vidět změny provedené na vašem dokumentu a také změny případně vrátit. A to vše během pár kliknutí myší.

Resume

Asi vás moc nepotěší, když je třeba hlavně kvůli Software Update restartovat Váš Mac a všechno znovu spouštět. To se Vám s Lionem už nestane – přináší totiž funkci zvanou resume, kde se i při restartu spustí přesně ty programy ve stejném stavu, jako bývaly.

Mail 5

V Mac OS X Snow Leopard jsem si všiml jedné věci – aplikace Mail dosti zaostávala a vůbec se neřídila trendem mít výpis zpráv po levé straně. To se naštěstí díky Mail 5 mění a přináší tuto dlouho chtěnou novinku. Dále se můžete těšit na podporu konverzací, lepšího hledání a spousty dalších změn.

AirDrop

AirDrop je další novinkou, tentokrát zařazenou přímo do Finderu. K čemu AirDrop slouží? Je to jednoduché – potřebujete-li rychle přeposlat data mezi dvěma počítači, je právě AirDrop to, co hledáte. Veškerý přenos probíhá bezdrátově a vše se velmi rychle nastaví.

Lion server

Lion server se nyní stává součástí samotného Liona. Odpadá tedy rozdělení na obyčejná a serverová Mac OS X – vše je obsaženo v jednom jediném. O samotných novinkách se Apple bohužel nezmiňuje, nezbývá než čekat na bližší informace.

Nový design tlačítek

Na design samotného systému Apple samozřejmě nezapomněl. Je třeba říci, že se jedná pouze o kosmetické změny, mezi které patří celkově světlejší horní lišta u okna, upravený “semafor”, Finder v postranním panelu už nepoužívá barevné ikony (stejně jako iTunes 10) a také nový design tlačítek, který vám mnohem lépe popíšou přiložené obrázky:

Nový Address book

Nový iCal

To je zatím k novinkám o Lionu všechno. Jak již bylo řečeno na začátku, Lionu se dočkáme v létě a těšíme se, s jakými dalšími změnami Apple do té doby příjde. Zůstaňte naladěni!

23 comments
  1. Tie designové a GUI zmeny sa mi nepáčia, Mac nie je iPad.

    1. Apple snad ví, co dělá. Já jsem osobně z novinek nadšen a jsem také toho názoru, že jestli Mac ani částečně jako iPad používat nechcete, tak to půjde (používat Launchpad, Mission control či full-screen apps vás nikdo nenutí).

      1. No, ale staré dobré oddelené Exposé a Spaces, alebo pôvodnú funkciu zeleného tlačítka (ktorú používam celkom často) už používať nemôžem.
        Tento systém by som skôr uvítal na svojom iPade. Mali zobrať viac s OS X a dať to do iOS.
        Na druhú stranu tie praktické zmeny by som veľmi uvítal.

  2. chci se zeptat jestli je u macu prechod na novy software zdarma nebo je to jako s oknama a musi si clovek koupit..dik

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Apple: Nové Macbooky Pro & střípky z OS X Lion

Následující článek

Calendars: nejen Google kalendář trochu jinak

Související články
apple
Číst více

Apple pokračuje ve své 17leté sérii, kdy je nejobdivovanější společností na světě

Apple si podle Fortune zajistil sedmnáctý rok své existence jako nejobdivovanější společnost na světě, přičemž Microsoft a Amazon zaokrouhlují první tři místa. Určení nejobdivovanější společnosti začalo seznamem 1 500 společností, včetně 1 000 největších společností v USA a 500 neamerických společností s příjmy alespoň 10 miliard USD. Seznam byl zúžen na 660 poté, co se Fortune zaměřila na společnosti s nejvyššími příjmy v každém odvětví.