iPad 3: novinky, které by mohl nabídnout nový model

Nezadržitelně se blíží vydání již třetí generace tabletu Apple iPad, pojďme se tedy podívat na to, co by mohl nabídnout nový iPad 3. Budete upgradovat?

Uvedení nového jablečného produktu je vždy doprovázeno spoustou dohadů, odhadů a mediálního humbuku. Nezadržitelně se blíží i vydání již třetí generace tabletu Apple iPad, pojďme se tedy podívat na to, co by mohl nabídnout nový iPad 3.


Jsou to již téměř dva roky od doby, kdy se na pultech obchodů začalo objevovat zařízení, jehož koncept byl na trhu nový a málokdo by si troufl odhadovat jeho úspěch. Skoro by se chtělo říct, že tato tenká, deseti-palcová hliníková placka nenabídne nic, co by ospravedlnilo relativně vysokou cenu. Opak byl pravdou.

Rok od uvedení druhé generace iPadu a jeho naprosté dominance trhu (Apple iPad mj. trh s tablety odstartoval, navíc tablety velmi efektivně ubírají z prodejů klasických počítačů) se opět blíží magické roční období, které symbolizuje uvedení další – již třetí – generace tabletu Apple iPad. Konkurence v tomto segmentu je již opravdu silná, dokonce stávající iPad 2 již v některých oblastech na svoji konkurenci ztrácí. Podívejme se tedy na to, co by mohl ve snaze utvrzení své pozice na světovém, ale i českém trhu nabídnout Apple iPad 3.

Displej

Zde si troufám odhadnout, že věřitelé v sedmi-palcovou verzi budou velmi zklamaní. Sám Steve Jobs stávajících 9.7 palců označil za ideál – cokoli menšího zavání nepohodlím a naopak větší úhlopříčka by vedle jedenácti-palcového Macbooku Air postrádala smysl.

Velmi slibně naopak vypadá implementace Retina Display. Ten je jednou z věcí, kterou majitelé iPhone 4/4S a aktuálních generací iPod touch doslova milují. Zde Apple za konkurencí doslova zaostává – standardem konkurence je HD displej, dokonce i smartphone Samsung Galaxy Nexus na úhlopříčce 4.65″ nabízí HD rozlišení. Navíc jde Apple odlišnou cestou, kde zatímco většina výrobců nabízí displeje “filmového formátu” 16:9 (tudíž většinou HD rozlišení), iPad zůstává u čtvercovitějšího formátu 4:3. Ten je i přes relativně nízké rozlišení 1024×768 bodů pro účely tabletu s výjimkou sledování filmů výhodnější, zde tedy opět změny očekávat nelze.

Nasazení displejů s vysokou hustotou odpovídají i ohlasy nepotvrzených zdrojů z řetězců dodavatelů.

Výkon, CPU, RAM

Za budoucí srdce příštího iPadu lze téměř s jistotou označit Apple A6. Otázkou však zůstává, zda Apple zvolí čtyř-jádrovou variantu tohoto čipu. Nedávné zprávy od BGR a Bloomberga tak naznačují, stejně tak by Apple mohl být pod tlakem konkurence, která své tablety vybavuje chipsety nVidia Tegra 3, které již běžně integrují čtyř-jádrové procesory.

Aktuální i budoucím verzím operačního systému iOS by větší množství operační paměti též neuškodilo. To by přišlo vhod zejména s dramaticky výkonějším procesorem nebo vyššími nároky na vykreslovací schopnosti nového iPadu v případě nasazení displejů s vysokým rozlišením.

Přestože je Apple největším odběratelem paměťových čipů, žádný nárůst úložných kapacit bych nečekal. Stávajících 16/32/64 gigabajtů se zdá být optimální volbou.

Design

Asi nejjistější věcí je vzhled nového iPadu. Ten téměř s jistotou zůstane zachován, maximálně se dočkáme mírně tlustšího profilu z důvodu kompenzace pro Retina Display nebo větší baterii. Co se barevných provedení týče, černá a bílá jsou jasná volba – další změny bych opravdu nečekal.

Fotoaparát a kamera

Zprávy ze zahraničních zdrojů opět naznačují, že zde bychom se nakonec několika změn dočkat mohli. Nereálně nevypadá ani přední Facetime HD kamera, která by video-hovorům dodala zcela nový rozměr. Zatímco iPhone 4S nabízí opravdu kvalitní 8Mpix fotoaparát a kameru schopnou záznamu HD videa v rozlišení 1080p, v případě iPadu 3 zde zůstávám skeptický. S podporou natáčení FullHD videa by se počítat dalo, rozhodně však nedoufám v implementaci 8Mpix fotoaparátu, který by se kvalitou snímání mohl rovnat s iPhonem 4S.

Siri

Zatímco v případě iPhonu 4S Siri sehrála naprosto klíčovou roli při upgradu, u tabletu mi význam hlasové asistentky stále uniká. Její integrace by však vyloženě na obtíž v žádném případě nebyla.

4G síť

Stejně jako Siri, ani případná podpora rychlých datových sítí se nás v nejbližší době nijak nedotkne. Nepotvrzené zdroje však informují o podpoře 4G LTE sítí, ty však stále bohužel zůstávají lákadlem pouze ve vyspělejších zemích. V ČR zatím dostupné nejsou a v nejbližší budoucnosti s nimi ani nepočítám, mnohem více však oceníme případnou podporu HSPA+, kterou nově nabízí iPhone 4S.

Dostupnost a datum vydání

Životní cyklus jedné generace iPadu je zatím stanoven na jeden rok. První generace světlo světa spatřila v polovině března, druhá o rok později. Toto magické období je zde, zahraniční zdroje spekulují o launchi koncem února, popřípadě začátkem března.

Změny se nedotknou pravděpodobně ani cen. Apple by však mohl po vzoru obchodu s telefony v nabídce vedle nového iPadu 3 zachovat zlevněné verze iPadu 2.

Maximálně do dvou měsíců se dozvíme, jak přesné naše odhady nakonec jsou. Co si myslíte a co od nového jablečného tabletu čekáte vy?

59 comments
  1. iPhone 4s pohani processor A5, nikoli A6 (pokud ovsem nevlastnite opet ztraceny “iPhone 5” 🙂

  2. Ja upgradoval ipad až ve chvilce když už některé aplikace již nestíhaly jedničkovému srdci. Vydržel jsem to pomeěrně dlouho. Dvojku jsem si nadělil až k vánocům. Myslim že pokud trojka nenabidne nic extra převratného co by mně nějak maximálně oslovilo tak s nákupem trojky určitě pospíchat nebudu.

  3. A myslíte že když/až IPad 3 vydají tak zlevnějí IPad 2 ?

    1. Apple by mohl představit stejný model, který používá u prodejů iPhonů (3GS, 4), pokud jej nezruší úplně (čemuž naopak nasvědčují nedostatky zásob), je dost možné, že nechá iPad 2 v nabídce za nižší cenu (stejně tak např. pro školství apod).

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Dwarves vs. Orcs (DvO): nedokonalá strategická hra

Následující článek

Promile.info: alkohol tester přímo ve vašem iPhone

Související články