Adobe Flash: Apple vyhrál, Flash v mobilech nahradí HTML5

Adobe dnes oznámil svým vývojářům překvapivou zprávu – konec vývoje Flashe pro mobilní platformy. Adobe se nově začne soustředit na technologie HTML5 a vývoj Adobe Air.

Adobe dnes oznámil svým vývojářům překvapivou zprávu – konec vývoje Flashe pro mobilní platformy. Adobe se nově začne soustředit na technologie HTML5 a Adobe AIR.

Naše budoucí práce na Flashi pro mobilní zařízení se zaměří na poskytnutí možnosti vývojářům zabalit nativní aplikace pomocí technologie Adobe AIR a poskytnout ji tak všem velkým app storům (obchodům s aplikacemi). Už nebudeme přizpůsobovat Flash Player pro mobilní zařízení novým prohlížečům, verzím systému nebo novým konfiguracím (zařízením). Někteří z těch, kteří vlastní licenci na zdrojový kód, mohou pokračovat v pracích a vydávání jejich vlastních implementací. Nynější konfigurace Androidu a PlayBooku budeme nadále podporovat vydáváním oprav a bezpečnostních aktualizací.

E-mail, který informuje partnery Adobe by se dal shrnout tak, že Adobe zastavuje vývoj Flashového přehrávače (Flash Player) pro prohlížeče na tabletech a mobilech a místo toho se bude soustředit na vývoj mobilních aplikacích a HTML5.

Tato zpráva určitě nepotěší vývojáře a společnosti, které vsadili na Android, protože schopnost provozovat Flash byla často vyzdvihována jako jedna z největších výhod vůči iOS.

Pro Apple se jedná o velké vítězství, protože i Steve Jobs napsal otevřený dopis o Adobe Flash, kde mimo jiné tvrdil, že Flash není jednoduše spolehlivý, bezpečný ani dostatečně rychlý pro provoz na mobilních zařízení.

Pro uživatele iOS se jedná o dobrou zprávu, protože se dá očekávat, že více a více stránek postupně přejde na HTML5, takže by například s přehráváním videích neměl být problém. Bohužel se ale s HTML5 naučí pracovat i reklamní společnosti, čímž pádem můžeme očekávat více pohyblivých bannerů a tím i možné zpomalení prohlížení Internetu.

Zdroj: ZDNet

127 comments
  1. Vždycky jsem si říkal, že by bylo skvělý kdyby se šlo na svém iPhonu podívat na svůj oblíbený film nebo seriál, díky úspěšnosti a následnému přizpůsobení společnosti Adobe jsem zase o krok blíž ke splnění tohoto “snu”. Děkuju Steve, udělal jsi toho strašně moc a je škoda že plno lidí si to neuvědomuje.

  2. Teď nevím jestli mám jásat nebo plakat… Když jsem viděl na Androiďáckém tabletu, kde dotyčný prohlížel webovou stránku plnou flash reklam a kousalo se mu to o-sto-šest a pak na iPadu kde díky absenci flashe ta samá stránka jela parádně rychle tak nevím jak to dopadne s HTML 5

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPhone 4S: v Hong Kongu vyprodán za 10 minut, Siri na 3GS (video)

Následující článek

Apple Store: revoluční samoobslužné nakupování

Související články

Wind OS: simulace Windows XP na vašem iPhone (aktualizace)

Wind OS je jednoduchá aplikace, která vám umožní posadit se zpět k vašemu milovanému (nenáviděnému) Windows alias PC. Po spuštění se začnou projevovat 1. Zážitky se stolními PC a to je neuvěřitelná hlučnost. Proto doporučuji ztlumit si iPhone na minimum :). Po pěkně graficky zpracovaném Nabootování se vám spustí systém a zobrazí plocha.