Adobe Flash: Apple vyhrál, Flash v mobilech nahradí HTML5

Adobe dnes oznámil svým vývojářům překvapivou zprávu – konec vývoje Flashe pro mobilní platformy. Adobe se nově začne soustředit na technologie HTML5 a vývoj Adobe Air.

Adobe dnes oznámil svým vývojářům překvapivou zprávu – konec vývoje Flashe pro mobilní platformy. Adobe se nově začne soustředit na technologie HTML5 a Adobe AIR.

Naše budoucí práce na Flashi pro mobilní zařízení se zaměří na poskytnutí možnosti vývojářům zabalit nativní aplikace pomocí technologie Adobe AIR a poskytnout ji tak všem velkým app storům (obchodům s aplikacemi). Už nebudeme přizpůsobovat Flash Player pro mobilní zařízení novým prohlížečům, verzím systému nebo novým konfiguracím (zařízením). Někteří z těch, kteří vlastní licenci na zdrojový kód, mohou pokračovat v pracích a vydávání jejich vlastních implementací. Nynější konfigurace Androidu a PlayBooku budeme nadále podporovat vydáváním oprav a bezpečnostních aktualizací.

E-mail, který informuje partnery Adobe by se dal shrnout tak, že Adobe zastavuje vývoj Flashového přehrávače (Flash Player) pro prohlížeče na tabletech a mobilech a místo toho se bude soustředit na vývoj mobilních aplikacích a HTML5.

Tato zpráva určitě nepotěší vývojáře a společnosti, které vsadili na Android, protože schopnost provozovat Flash byla často vyzdvihována jako jedna z největších výhod vůči iOS.

Pro Apple se jedná o velké vítězství, protože i Steve Jobs napsal otevřený dopis o Adobe Flash, kde mimo jiné tvrdil, že Flash není jednoduše spolehlivý, bezpečný ani dostatečně rychlý pro provoz na mobilních zařízení.

Pro uživatele iOS se jedná o dobrou zprávu, protože se dá očekávat, že více a více stránek postupně přejde na HTML5, takže by například s přehráváním videích neměl být problém. Bohužel se ale s HTML5 naučí pracovat i reklamní společnosti, čímž pádem můžeme očekávat více pohyblivých bannerů a tím i možné zpomalení prohlížení Internetu.

Zdroj: ZDNet

127 comments
  1. Vždycky jsem si říkal, že by bylo skvělý kdyby se šlo na svém iPhonu podívat na svůj oblíbený film nebo seriál, díky úspěšnosti a následnému přizpůsobení společnosti Adobe jsem zase o krok blíž ke splnění tohoto “snu”. Děkuju Steve, udělal jsi toho strašně moc a je škoda že plno lidí si to neuvědomuje.

  2. Teď nevím jestli mám jásat nebo plakat… Když jsem viděl na Androiďáckém tabletu, kde dotyčný prohlížel webovou stránku plnou flash reklam a kousalo se mu to o-sto-šest a pak na iPadu kde díky absenci flashe ta samá stránka jela parádně rychle tak nevím jak to dopadne s HTML 5

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPhone 4S: v Hong Kongu vyprodán za 10 minut, Siri na 3GS (video)

Následující článek

Apple Store: revoluční samoobslužné nakupování

Související články

iPhone 4S: Apple dnes představí inovovanou “čtyřku”

Spekulací kolem nového iPhone se během posledního roku vyrojilo hned několik. Tou poslední zprávou před samotným uvedením, kterou vám na tomto serveru přinášíme, je několik informací o iPhone 4S. Jeho představení dnes večer je už prakticky jisté, máme pro to několik důkazů, které vás také přesvědčí.