iOS 5: nejdůležitější novinky, které Apple zítra (snad) představí

Čekání je téměř u konce a už zítra bude světu představena nová verze systému iOS 5.0 na WWDC 2011. S ní, jak již jistě víte, bude mimojiné představena i nová verze Mac OS X, Lion, či nová služba iCloud, o které se můžete blíže dočíst z našeho staršího článku. Nyní se ale pojďme soustředit na to, čeho bychom se měli dočkat v nadcházející budoucnosti sytému iOS – přesněji tedy jeho páté verze.

Čekání je téměř u konce a už zítra bude světu představena nová verze systému iOS 5.0 na WWDC 2011. S ní, jak již jistě víte, bude mimojiné představena i nová verze Mac OS X, Lion, či nová služba iCloud, o které se můžete blíže dočíst z našeho staršího článku. Nyní se ale pojďme soustředit na to, čeho bychom se měli dočkat v nadcházející budoucnosti sytému iOS – přesněji tedy jeho páté verze.

Notifikační systém
Tímto si můžeme být skoro na 100% jisti. Notifikace potřebují změnu a to z jednoho hlavního prostého důvodu – nyní má iPhone tolik notifikací, že se člověk nemůže vyznat v tom, která je důležitá a která ne. Vemte si příklad, že máte zaplý IM a lidé vám píšou mezitím co máte iPhone v kapse. Chodí vám push notifikace a mezitím také čekáte na důležitou SMS – která se ale v té spleti push notifikací může jednoduše ztratit. Nebo jsou také občas notifikace velmi otravné při používání – např. používáte Twitter a mezitím vám chodí jedna zpráva za druhou z vašeho IM, kterou musíte jednotně odklikávat tlačítkem zavřít. Asi chápete, že to není zrovna budoucnost toho, jak by měl iOS fungovat. To, jak bude nový notifikační systém vypadat, si nejsme jisti, není ale v tomto případě dobré spekulovat a bude lepší spíše počkat do zítřejšího večera, po kterém už budeme mít v této věci jasno. Doufejme ale, že Apple si tentokrát s notifikacemi poradí lépe.

Widgety
Další věc, kterou můžeme očekávat. Zejména na iPadu je potřeba zaplnění lock screenu nějakými informacemi vcelku důležitá, neboť je tam nevyužitý prázdný prostor, který vyplňuje pouze wallpaper. Widgetů bychom se ale měli samozřejmě dočkat i na menších zařízeních (tj. iPhone a iPod touch). Spekulace mluví ale paradoxně spíše o tzv. přidání widgetu na homescreen – pro widgety si vytvoříte novou obrazovku, na které budou později zobrazované. Zda se tohoto provedení opravdu dočkáme si můžeme být jistí až zítra.

Hlasové ovládání
Jistě, tzv. Voice Control není úplná novinka, ale tentokrát bychom se měli dočkat mnohem hlubších možností ovládání telefonu. Samozřejmě je ale třeba očekávat, že tato služba nebude přístupná v češtině a pokud tedy o hlasové ovládání máte zájem, budete muset použít angličtinu nebo nějaký jiný podporovaný jazyk. Doufejme tedy, že tato služba bude lépe využitelná než prozatím a můžeme tak trochu i tajně doufat, že se nakonec i té podpory češtiny dočkáme – i když šance jsou velmi mizivé.

Integrace Twitteru do iOS
Možná to zní trochu zvláštně, ale indicie tomu silně nasvědčují. Stejně jako by do Windows Phone 7 měl být integrován Twitter s novou verzí tohoto systému, tak i iOS nejspíše nezůstane pozadu a nabídne propojení systému s touto oblíbenou službou. Integrace Twitteru také mj. souvisí s novou “image uploading” službou Twitteru, kam můžete nahrávat obrázky k Vašim tweetům – a tento obrázek bude nejspíše možné nahrát i přes aplikaci Photos, kde se objeví nová položka, která tuto feature dovolí.

Automatické stahování aktualizací
A na závěr jednu perličku pro milovníky aktualizací aplikací. V iOS 5 bychom se totiž měli dočkat možnosti automaticky stahovat aktualizace. Otázkou ale je, do jaké míry budou tyto možnosti nastavitelné. Upřímně doufám, že tuto možnost budeme moci povolit např. jen pokud jsem připojen na Wi-Fi síti, protože ne každý má internetový balíček s velkými možnostmi přenosu. Tato možnost zní ale určitě zajímavě a jsem tedy zvědavý, jak bude fungovat v praxi.

A to je vše, co víme. Samozřejmě je možné, že se dočkáme mnoha dalších maličkostí a třeba nás i Apple překvapí s něčím opravdu nečekaným. Je také možné, že nějaké z těchto psaných nových “features” se nakonec nedočkáme. Teď už tedy jen zbývá počkat si na zítřejší večer, abychom měli konečně jasno v tom, jak iOS 5, nová nadcházející verze operačního systému pro iPhone, iPod touch či iPad, bude vypadat. Doufejme, že nás v pozitivním slova smyslu překvapí. Těšíte se?

203 comments
    1. Říká se, že 3GS podporováno nebude, ale jak to skutečně bude uvidíme zítra v 19h. 

  1. Nebudu se zbytečně radši moc těsit dopředu, ať nejsě zklamaný. Kdyby to měla být nějaká bomba, asi by tu prezentaci věnovali čistě ios. Takže se nedá čekat revoluce, jen menší evoluce… Bohužel.

  2. jeste jedna dulezita aplikace,co prinasi ios5 je PC free (s tim uz nemusime mit PC abychom mohli registrovat ) nebo fotit volume-up tlacitkem.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Siege Hero: více než povedený vyzyvatel Angry Birds

Následující článek

Incredible Express: perfektní zábava nejen pro vlakové nadšence

Související články