Apple: nejdůležitější novinky 6. týdne roku 2012

Nenechte si ujít to nejzajímavější za 6. týden roku 2012 z dění ve světě Apple. Zmínka bude o novém iPadu 3, chystaném notebooku Macbook Pro, ale i Siri a iPhone 4S.

Okolo společnosti Apple se stále něco děje. Cokoli jablečného je automaticky předmětem mediálního zájmu, většina novinek se však koncových zákazníku nijak výrazně ani nedotkne, popř. změny obyčejný uživatel ani nepocítí. Zde je soupisek toho nejzajímavějšího za uplynulý týden.

1. Mac OS X Lion nově s podporou kurzorů s vysokým DPI

Dlouhé spekulace o nasazení displejů s vysokým rozlišení, převážně pro chystané řady profesionálních notebooků Macbook Pro potvrzuje nová sada kurzorů v aktualizaci 10.7.3 Mac OS X Lion.

Krom lehkých vizuálních změn by měl být kurzor připraven na škálování velikosti dle hustoty pixelů, např. v očekávaných Retina displejích Macbooků Pro.

2. Lion Internet Recovery v 2010 MB Air, MB Pro a iMac

Užitečnou funkcí v Mac OS X Lion, který byl oficiální uvolněn pouze jako update dostupný z Mac App Store, je funkce síťové instalace. Lion ve výchozím stavu na disk počítače instaluje oddíl pro obnovu, ten je však vázán na konkretní hard disk. Při výměně disku tak uživatelé OS X Lion uvítají nový EFI update firmwaru Macbooků Air (pozdní 2010 verze), Macbooků Pro (2010 verze) a iMac (ročník 2010), které přidávají možnost nabootovaní a stažení samotného operačního systému z Internetu.

3. Během příštího měsíce bude Siri mluvit čínsky, japonsky a rusky

Server Tech in Asia ve svém článku informoval o dalších jazykových podporách pro hlasovou asistentku Siri. Ta aktuálně mluví (a rozumí) pouze angličtině (britské, americké i australské), francouzštině a němčině, během příštího měsíce by však měla přibýt podpora pro mandarínskou čínštinu a později japonštinu a ruštinu.

Na plánu pro rok 2012 je krom zmíněných jazyků i korejština, italština a španělština. Podpora činštiny pro Siri je vysokou prioritou Applu převážně kvůli zvýšené poptávce po nedávno uvedeném iPhonu 4S.

4. SwaggSec odstavili servery Foxconnu, unikla citlivá data

Společnost Foxconn je výrobním partnerem pro Apple a mnoho dalších společností (IBM, Microsoft, Intel apod.), kvůli údajnému nedostatečně opatchovanému Internet Exploreru jednoho ze zaměstnanců však zaznamenala útok na své servery. Foxconn je znám a byl několikrát vyšetřován pro nevyhovující pracovní podmínky, hackerská skupina, zodpovědná za tento útok, však nejednala v zájmu zaměstnanců, nýbrž “čistě pro zábavu”. SwaggSec získali a zveřejnili seznam uživatelských jmen a hesel klientů a zaměstnanců.

Nyní jsou servery již odstaveny a uniklá data jsou bezcenná.

5. Dvě nové reklamy na iPhone 4S

Dle finančních výsledků Applu je Siri hlavním lákadlem, jež má na svědomí i pro manažery Applu nečekaný úspěch nového iPhonu 4S. Apple má marketing pokrytý opravdu skvěle, zde jsou dvě nové reklamy, které demonstrují sílu, jednoduchost, ale i pohodlí, které iPhone 4S nabízí.

O nových reklamách jsme již informovali zde.

Siri zatím nerozumí češtině, s její podporou se v roce 2012 zatím nepočítá.

6. Letošní řadu Macbook Pro čekají radikální změny

Po obrovském úspěchu, který sklidil redesignovaný Macbook Air v roce 2010, byl čas zahýbat i s profesionálnější řadou Macbook Pro. Ta se od konce roku 2008 žádných větších změn nedočkala, spíše tak nějak pozvolna šla s novými technologiemi (nové platformy, Thunderbolt atd.). Již dříve se objevily spekulace, že by Apple se svojí řadou MB Pro mohl jít ve směru unifikace designu se stávajícími modely Air.

Nový design by měl nadobro vynechat optické mechaniky, stejně tak se počítá s použitím flashových disků. Apple údajně čeká na uvedení nové platformu Intel Ivy Bridge, krom vysokorýchlostního Thunderboltu bychom se tak mohli dočkat i USB 3.0. Velkou neznámou zůstává převážně displej, ten by dle posledních spekulací, kterým nasvědčuje i nová sada kurzorů s vysokým DPI, mohl dosahovat kvalit Retina Display. Rozlišení displejů MB Pro zůstává nejslabším článkem – 13″ varianta za konkurencí značně zaostává a 15″ Hi-Res zůstává za tučný příplatek (ve srovnání s displeji konkurence).

Zpráva od AppleInsider naznačuje, že by očekávaný přechod mohl být rozdělen na několik fází – Apple by se prý mohl zaměřit prvně na 15″ model, následně pak na 17″. Tuto strategii Apple použil při uvedení Unibody MB Pro v roce 2008, 13″ se změn dočkal až začátkem roku 2009. Osud nejmenšího (nejlevnějšího a nejprodávanějšího) třinácti-palcového modelu vedle stejně velkého MB Air zůstává nejasný – zároveň není vyloučeno, že by Apple ponechal jen jednu produktovou řadu bez rozdílu mezi MB Air a MB Pro.

7. MB white končí, nahradil ho osekaný 13″ MB Air

S uvedením aktualizovaných MB Air a Mac OS X Lion v červenci 2011 Apple ukončil prodej původního, plastového Macbooku white. Ten zůstal dostupný jen v nabídkách pro školy, koncoví uživatelé jej již nemohli zakoupit. Nyní jej definitivně nahradila řada Macbook Air, která pro školy nově nabízí ořezanou verzi třinácti-palcového MB Air v konfiguraci odpovídající původnímu jedenácti-palcovému modelu – 1.6Ghz i5 CPU, Intel HD Graphics 3000, 2GB RAM, 64GB SSD za 999 USD. Za zvýhodněné ceny je možno zakoupit balíky ořezaných i původních konfigurací 13″ MB Air, původní 11.6″ MB Air a 13″ MB Pro.

8. Apple žaluje Motorolu za licencování mobilních technologií společnosti Qualcomm

Po nedávném pokusu Motoroly o stažení všech 3G zařízení (vyjma iPhonu 4S) z prodeje v Německu, Apple žaluje Motorolu, která údajně porušila podmínky licencí se společností Qualcomm ve snaze zabránit prodejům těchto zařízení. Konkrétně jde o iPhone 4S, který používá čip Qualcommu (konkrétně MDM6610), Apple tak argumentuje, že jakožto zákazník Qualcommu je třetí stranou, která profituje z dohody Motoroly a Qualcommu, jakékoli nárokování patentů ze strany Motoroly je podle Applu zcestné.

Tuto argumentaci Apple použil již při obhajobě v Austrálii proti žalobě Samsungu, tentokrát jde čistě jen o reakci na počínání Motoroly v Německu.

9. FBI zveřejnila spis Steva Jobse

Federální úřad pro vyšetřování nedávno zveřejnil 191-stránkový spis, který na Steva Jobse měl již od roku 1991. Vyšetřování jeho osoby a jeho minulosti začalo z důvodu Jobosvy kandidatury na místo v prezidentské radě za dob prezidenta George Bushe staršího.

FBI došla k závěru, že jde o skvělého vedoucího pracovníka, kterému lze na postu v prezidentské radě důvěřovat. Složka samozřejmě poukazuje i na některá nepříliš lichotivá fakta, která však nikdy nebyla Jobosvým velkým tajemstvím – např. historie experimentování s drogami, posedlost po moci, překrucování pravdy za účelem dosažení svých cílů, ale i zmínka o nelidském chování např. ke své nemanželské dceři.

10. iPad 3 v březnu – Quad Core, LTE, Retina Display, větší baterie

Nedávno jsme v soupisku informovali o tom, co by na základě dostupných informací a po Internetu šířených spekulací mohl nabídnout iPad 3. Mnoho nových zpráv zahraničních serveru naše spekulace potvrzují, nyní se však objevilo nové datum, které by mohlo znamenat launch třetí generace tabletu s jablkem ve znaku. AllThingsD potvrdilo (má za sebou několik přesných tvrzení o chystaných media eventech Applu), že k představení dojde na keynotě v prvním týdnu v březnu v San Franciscu. Na skladech obchodů by měl být dostupný o týden později (v ČR odhaduji o měsíc později jako součást druhé/třetí vlny).

Zdroj zprávy AllThingsD opět potvrzuje spekulace o čtyř-jádrovém Apple A6 procesoru, silnějším grafickém čipu a displeji s vysokým rozlišení. Tyto spekulace navíc potvrdil i nejmenovaný zaměstnanec Applu, který z pochopitelných důvodů nechtěl být ve zprávě serveru The New York Times jmenován.

Tolik tedy k dění ve světě nakousnutého jablka za uplynulý týden. O své vlastní názory a spekulace se můžete podělit v diskuzi.

4 comments
  1. Prosím autora, aby ve svých jinak perfektních textech psal OBJEVIT nikoliv OBĚVIT. Děkuji

    1. Díky za připomínku, polepším se. Ve 4 ráno při psaní článku v Pozn. bloku se chybka může stát. Jsem rád, že se články líbí.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Česká pošta: sledování zásilek, hledání pošty a PSČ

Následující článek

Bullet Time HD: skvělá hra zdarma pro iPhone i iPad

Související články

iPhone 4: nová televizní reklama vyzdvihuje baterii

Apple vydal novou televizní reklamu na iPhone 4, ve které se dozvíte, že s iPhone 4 můžete déle hrát hry, stahovat data, poslouchat hudbu, nebo třeba sdílet obrázky. Musím potvrdit, že baterie je u iPhone 4 oproti iPhone 3 vydrží déle, na druhou stranu že bych na tom postavil televizní kampaň, to ne. Mám ale takové tušení, že toto není poslední spot, který na iPhone 4 vidíme.