Nahoru

Návod: AirPlay pro Mac, Windows a Linux bez použití Apple TV

S novou funkcí systému iOS, AirPlay, je dobré pořídit si Apple TV. Můžete pak streamovat multimediální obsah z iOS zařízení se systémem iOS 4.2 a vyšším do vašeho počítače. Ale co kdyby to šlo bez investice do Apple TV?

Jde to a ještě k tomu zdarma! Ještě je možnost zakoupit si za pár stovek aplikaci AirServer a mít tak funkce Apple TV přímo na Macu, ostatní platformy však nejsou podporovány. Pokud nepotřebujete streamovat hry a vystačíte si se streamováním hudebního obsahu a veškerého video obsahu (youtube, videa, podcasty, ostatní aplikace s videi), máme pro vás tento návod.

Pokud ještě nevíte, co je funkce AirPlay, doporučuji přečíst náš článek. Stručně se jedná o bezdrátové sdílení multimediálního obsahu z iOS zařízení do Apple TV připojené na monitor, či televizi. Díky tomutu návodu ji však nebudete potřebovat.

Vše je až směšně jednoduché, jen o tomto postupu moc lidí neví. A co budeme potřebovat? Tak hlavně nějaký počítač se systémem Mac OS X, Windows, nebo Linux připojený na nějaký monitor (nejlepší varianta je TV), či s vlastním displejem. Dále pak iOS zařízení, ze kterého chcete streamovat obsah. Samozřejmostí je Wi-Fi, na kterou budou obě zařízení připojené. Ze softwarového vybavení budete potřebovat iOS 4.2 a vyšší, kvůli podpoře AirPlay funkce.

Postup:

 • Do počítače si stáhněte aktuální 11.verzi media server aplikace XBMC z oficiálních download stránek pro váš konkrétní operační systém.
 • Aplikaci nainstalujte a spusťte.
 • Najeďte si do Nastavení („Settings“).
 • Dobrovolný krok: pokud chcete mít XBMC v češtině, najeďte do „Appearance“ a následně „International“. Pomocí šipek zvolte Czech, potom stiskněte šipku vlevo a pak Enter.
 • V nastavení zvolte Síť („Network“) a najeďte do Services („Služby“). Zde si zadejte Device name („Název zařízení“), které se bude zobrazovat ve vašem iOS zařízení u AirPlay.
 • Ve službách jeďte dolů na položku Allow XBMC to recieve AirPlay content („Povolit XBMX přijímat AirPlay obsah“) a ujistěte se, že je zatržená. (Nedoporučuji nastavovat heslo, iOS zařízení se pak nepřipojuje a na osobní Wi-Fi síti to stejně není potřeba)
 • Nyní máte nastavenou funkci AirPlay a můžete se přesunout k iOS zařízení. V XBMC najedťe pouze na hlavní obrazovku a nechte aplikaci puštěnou.

V iOS zařízení si najeďte na libovolnou věc, která podporuje AirPlay (kromě her). Je to všechen obsah ve vašem zařízení. Hudba, Videa, podcasty, Youtube, videa v Safari, hudba v jiných aplikacích atd. Funkci AirPlay spustíte kliknutím na její ikonku. (Viz obrázek.)

V ní místo Apple TV uvidíte název vašeho zařízení, které jste si v XBMC pojmenovali a vaše iOS zařízení. Pokud máte váš počítač připojený k monitoru či televizi a je připojený přes HDMI, měli byste vidět pouze jednu ikonu vašeho zařízení. Já mám připojený monitor přes miniDisplay port a zvuk veden přes jack konektor. Při tomto sestavení se vám v iOS zařízení ukáže kromě obrazu možnost sdílet pouze zvuk, který tedy pojede z reproduktorů připojených k počítači a obraz bude na vašem iOS zařízení. Tuto volbu můžete vidět i v mém následujícím videu, ve kterém uvidíte vše důležité. Jako stream jsem vybral nedávno spuštěnou službu play.iprima.cz, kterou jsem pouštěl ze Safari. AirPlay uvidíte běžet přes iPad 2 i iPhone 3GS (se systémy iOS 5.1), jejichž stream bude zpracovávat XBMC na MacBooku Air.

 • Zplzne10

  Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat, zda je možné nějakým způsobem přehrávat filmy a seriály z iphonu 4s na nový iPad, abych nemusel mít obsah na obou izařízeních a nezabíralo to duplicitně místo?? Ptám se proto, když jsem pracovně v cizině aby třeba bylo sem tam na co koukat??, jde tento způsob nějak použít při přehrávání z iPhonu na iPad?? či nějaký jiný způsob?

  Děkuji

  • http://twitter.com/beercz Lukáš Bernátek

   Aplikace AirView by mohla být řešením.

   • Zplzne10

    díky za odpověď, máte s tím nějaké zkušenosti??

 • Vojikvo

  Děkuju za užitečný článek!! ale…nevím co dělám špatně, ale nejde mi přehrávat hudba, jinak videa jo… musím ještě něco nastavit ?

  ještě jednou děkuju :)

  • http://twitter.com/hynecheck Hynek Hampl

   zkusil bych restartovat XBMC a možná i iOS zařízení, občas se mi stalo, že to chvilku blbnulo, ale za chvíli bylo vše v pořádku, to je holt riziko free řešeních :)

 • Matocupka

  Škoda že nejde Mirroring a prehrávanie z prehrávačov ako GPlayer (mp4 ide keď dám Hardware decode, ale iné nejde)

  • http://twitter.com/hynecheck Hynek Hampl

   Mirroring rozhodně nepůjde, na to zkuste placenou aplikaci Reflection. Jinak co se týče externích přehrávačů, zkoušel jsem jen AirVideo a z toho vše funguje.

 • TDa

  Jestli udělají podporu pro iPhone hry, tak se mi zdá, že jim něco přispěju :) Zatím super!

  • http://twitter.com/hynecheck Hynek Hampl

   O tom dost pochybuji, XBMC se převážně zaměřuje na multimédia. Ale můžete zkusit zmíněný  AirServer, pokud vám jde o hry, tak ta investice 270Kč není zase extrémní :)

 • mike

  postupujem podla navodu, pri zaskrtnuti Allow XBMC to recieve AirPlay content dostanem chybovu hlasku ze nedokaze spustit Zeroconf a overte pritomnost Apple´s Bonjour Service. Viete mi poradit?

  • http://twitter.com/hynecheck Hynek Hampl

   Napadá mě jen nainstalovat nejnovější OS X, nebo nějak aktualizovat Bonjour na Win/Linuxu, ale s tím nemám zkušenosti.

 • Tom

  Mám stejný problém taky mi to vyhodí chybovou hlášku:-(

 • old.k

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jak je možné využít funkci AirPlay na Macu pro zvuk. Tzn. když si chci z Maca přehrávat hudbu přes Airplay na externí reproduktory, tak to zvládá pouze iTunes, což není problém. Ale pokud si pouštím film nebo písničky z Youtube, tak jsem nepřišel na způsob, jak zvuk přehrávat do externích reproduktorů přes Airplay. Našel jsem jednu aplikaci, která zvládala přehrávat přes Airplay zvuk z jakékoli jiné aplikace, ale zvuk byl o pár vteřin zpožděný, což je neakceptovatelné. Máte někdo řešení? Předem děkuji.

  • http://twitter.com/hynecheck Hynek Hampl

   Musel bys vlastnit AirPort Express. Druhá možnost je psaná v článku. Pokud máš reproduktory připojené přes jack konektor v počítači, na iOS se v AirPlay zobrazí i ikonka pro zvuk – je to vidět i ve videu. A pak můžeš přenášet pouze zvuk a obraz pojede přes iOS zařízení. Co jsem zkoušel, tak zpoždění nebylo.

   • old.k

    To jsme se nepochopili… AirPort Express samozřejmě mám a k němu mám jackem připojené reproduktory.
    A zvuk nechci přehrávat z iOS, ale z OS X. Tzn. nechci přehrávat nic z iPhonu, ale z Maca. A jediný způsob, jak z Maca přehrávat hudbu je iTunes (podporuje AirPlay), ale ptal jsem se, zda je nějaký způsob, jak si na Macu pustit film (obraz mít na Macu) a zvuk mít puštěný právě přes reproduktory připojené k AirPort Express. Existuje nějaký přehrávač filmů, který podporuje AirPlay?

 • Xxxgolf

  caute.vsetko mam nastavene ale neukazuje my to nic ani z youtube.prosim poradte

 • Ondra

  Dobrý den,
  existuje způsob jak zprovoznit mirroring i na prvním ipadu( popř iphone 4)? našel jsem jen řešení pro AVG kabel takže jsem bud špatně hledal nebo to neexistuje.. na iPadu 2 funguje bez problémů,díky moc za návod…

 • Mistrcechu

  Zdravím a věřím, že svému článku rozumíte. Já totiž ani netuším, kde najdu, příp. zapnu funkci Airplay na iphonu či ipadu. Na tom vašem videu ukazujete jak ji spouštíte, ale jak se k ní dostat ani slovo.

 • hmlq

  Lze tento postup aplikovat na : Macbook ( SnowLeopard ) do PC Ubuntu XBMC ? Na pc jsem xbmc bez problemu nainstaloval a nastavil. Na MAcbooku iTunes tento pristroj neukáže.
  Díky

 • mravencovka

  V nastavení/služby/povolit AirPlay obsah…nejde označit zatržítko- vyskočí hláška: Zeroconf selhalo, Je instalována služba Apple Bonjour?