Návod: AirPlay pro Mac, Windows a Linux bez použití Apple TV

S novou funkcí systému iOS, AirPlay, je dobré pořídit si Apple TV. Můžete pak streamovat multimediální obsah z iOS zařízení se systémem iOS 4.2 a vyšším do vašeho počítače. Ale co kdyby to šlo bez investice do Apple TV?

S novou funkcí systému iOS, AirPlay, je dobré pořídit si Apple TV. Můžete pak streamovat multimediální obsah z iOS zařízení se systémem iOS 4.2 a vyšším do vašeho počítače. Ale co kdyby to šlo bez investice do Apple TV?

Jde to a ještě k tomu zdarma! Ještě je možnost zakoupit si za pár stovek aplikaci AirServer a mít tak funkce Apple TV přímo na Macu, ostatní platformy však nejsou podporovány. Pokud nepotřebujete streamovat hry a vystačíte si se streamováním hudebního obsahu a veškerého video obsahu (youtube, videa, podcasty, ostatní aplikace s videi), máme pro vás tento návod.

Pokud ještě nevíte, co je funkce AirPlay, doporučuji přečíst náš článek. Stručně se jedná o bezdrátové sdílení multimediálního obsahu z iOS zařízení do Apple TV připojené na monitor, či televizi. Díky tomutu návodu ji však nebudete potřebovat.

Vše je až směšně jednoduché, jen o tomto postupu moc lidí neví. A co budeme potřebovat? Tak hlavně nějaký počítač se systémem Mac OS X, Windows, nebo Linux připojený na nějaký monitor (nejlepší varianta je TV), či s vlastním displejem. Dále pak iOS zařízení, ze kterého chcete streamovat obsah. Samozřejmostí je Wi-Fi, na kterou budou obě zařízení připojené. Ze softwarového vybavení budete potřebovat iOS 4.2 a vyšší, kvůli podpoře AirPlay funkce.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WqBCiNKEtCc[/youtube]

Postup:

 • Do počítače si stáhněte aktuální 11.verzi media server aplikace XBMC z oficiálních download stránek pro váš konkrétní operační systém.
 • Aplikaci nainstalujte a spusťte.
 • Najeďte si do Nastavení (“Settings”).
 • Dobrovolný krok: pokud chcete mít XBMC v češtině, najeďte do “Appearance” a následně “International”. Pomocí šipek zvolte Czech, potom stiskněte šipku vlevo a pak Enter.
 • V nastavení zvolte Síť (“Network”) a najeďte do Services (“Služby”). Zde si zadejte Device name (“Název zařízení”), které se bude zobrazovat ve vašem iOS zařízení u AirPlay.
 • Ve službách jeďte dolů na položku Allow XBMC to recieve AirPlay content (“Povolit XBMX přijímat AirPlay obsah”) a ujistěte se, že je zatržená. (Nedoporučuji nastavovat heslo, iOS zařízení se pak nepřipojuje a na osobní Wi-Fi síti to stejně není potřeba)
 • Nyní máte nastavenou funkci AirPlay a můžete se přesunout k iOS zařízení. V XBMC najedťe pouze na hlavní obrazovku a nechte aplikaci puštěnou.

V iOS zařízení si najeďte na libovolnou věc, která podporuje AirPlay (kromě her). Je to všechen obsah ve vašem zařízení. Hudba, Videa, podcasty, Youtube, videa v Safari, hudba v jiných aplikacích atd. Funkci AirPlay spustíte kliknutím na její ikonku. (Viz obrázek.)

V ní místo Apple TV uvidíte název vašeho zařízení, které jste si v XBMC pojmenovali a vaše iOS zařízení. Pokud máte váš počítač připojený k monitoru či televizi a je připojený přes HDMI, měli byste vidět pouze jednu ikonu vašeho zařízení. Já mám připojený monitor přes miniDisplay port a zvuk veden přes jack konektor. Při tomto sestavení se vám v iOS zařízení ukáže kromě obrazu možnost sdílet pouze zvuk, který tedy pojede z reproduktorů připojených k počítači a obraz bude na vašem iOS zařízení. Tuto volbu můžete vidět i v mém následujícím videu, ve kterém uvidíte vše důležité. Jako stream jsem vybral nedávno spuštěnou službu play.iprima.cz, kterou jsem pouštěl ze Safari. AirPlay uvidíte běžet přes iPad 2 i iPhone 3GS (se systémy iOS 5.1), jejichž stream bude zpracovávat XBMC na MacBooku Air.

175 comments
 1. Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat, zda je možné nějakým způsobem přehrávat filmy a seriály z iphonu 4s na nový iPad, abych nemusel mít obsah na obou izařízeních a nezabíralo to duplicitně místo?? Ptám se proto, když jsem pracovně v cizině aby třeba bylo sem tam na co koukat??, jde tento způsob nějak použít při přehrávání z iPhonu na iPad?? či nějaký jiný způsob?

  Děkuji

   1. díky za odpověď, máte s tím nějaké zkušenosti??

 2. Děkuju za užitečný článek!! ale…nevím co dělám špatně, ale nejde mi přehrávat hudba, jinak videa jo… musím ještě něco nastavit ?

  ještě jednou děkuju 🙂

  1. zkusil bych restartovat XBMC a možná i iOS zařízení, občas se mi stalo, že to chvilku blbnulo, ale za chvíli bylo vše v pořádku, to je holt riziko free řešeních 🙂

 3. Škoda že nejde Mirroring a prehrávanie z prehrávačov ako GPlayer (mp4 ide keď dám Hardware decode, ale iné nejde)

  1. Mirroring rozhodně nepůjde, na to zkuste placenou aplikaci Reflection. Jinak co se týče externích přehrávačů, zkoušel jsem jen AirVideo a z toho vše funguje.

 4. Jestli udělají podporu pro iPhone hry, tak se mi zdá, že jim něco přispěju 🙂 Zatím super!

  1. O tom dost pochybuji, XBMC se převážně zaměřuje na multimédia. Ale můžete zkusit zmíněný  AirServer, pokud vám jde o hry, tak ta investice 270Kč není zase extrémní 🙂

 5. postupujem podla navodu, pri zaskrtnuti Allow XBMC to recieve AirPlay content dostanem chybovu hlasku ze nedokaze spustit Zeroconf a overte pritomnost Apple´s Bonjour Service. Viete mi poradit?

  1. Napadá mě jen nainstalovat nejnovější OS X, nebo nějak aktualizovat Bonjour na Win/Linuxu, ale s tím nemám zkušenosti.

 6. Mám stejný problém taky mi to vyhodí chybovou hlášku:-(

 7. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jak je možné využít funkci AirPlay na Macu pro zvuk. Tzn. když si chci z Maca přehrávat hudbu přes Airplay na externí reproduktory, tak to zvládá pouze iTunes, což není problém. Ale pokud si pouštím film nebo písničky z Youtube, tak jsem nepřišel na způsob, jak zvuk přehrávat do externích reproduktorů přes Airplay. Našel jsem jednu aplikaci, která zvládala přehrávat přes Airplay zvuk z jakékoli jiné aplikace, ale zvuk byl o pár vteřin zpožděný, což je neakceptovatelné. Máte někdo řešení? Předem děkuji.

  1. Musel bys vlastnit AirPort Express. Druhá možnost je psaná v článku. Pokud máš reproduktory připojené přes jack konektor v počítači, na iOS se v AirPlay zobrazí i ikonka pro zvuk – je to vidět i ve videu. A pak můžeš přenášet pouze zvuk a obraz pojede přes iOS zařízení. Co jsem zkoušel, tak zpoždění nebylo.

   1. To jsme se nepochopili… AirPort Express samozřejmě mám a k němu mám jackem připojené reproduktory.
    A zvuk nechci přehrávat z iOS, ale z OS X. Tzn. nechci přehrávat nic z iPhonu, ale z Maca. A jediný způsob, jak z Maca přehrávat hudbu je iTunes (podporuje AirPlay), ale ptal jsem se, zda je nějaký způsob, jak si na Macu pustit film (obraz mít na Macu) a zvuk mít puštěný právě přes reproduktory připojené k AirPort Express. Existuje nějaký přehrávač filmů, který podporuje AirPlay?

 8. caute.vsetko mam nastavene ale neukazuje my to nic ani z youtube.prosim poradte

 9. Dobrý den,
  existuje způsob jak zprovoznit mirroring i na prvním ipadu( popř iphone 4)? našel jsem jen řešení pro AVG kabel takže jsem bud špatně hledal nebo to neexistuje.. na iPadu 2 funguje bez problémů,díky moc za návod…

 10. Zdravím a věřím, že svému článku rozumíte. Já totiž ani netuším, kde najdu, příp. zapnu funkci Airplay na iphonu či ipadu. Na tom vašem videu ukazujete jak ji spouštíte, ale jak se k ní dostat ani slovo.

 11. Lze tento postup aplikovat na : Macbook ( SnowLeopard ) do PC Ubuntu XBMC ? Na pc jsem xbmc bez problemu nainstaloval a nastavil. Na MAcbooku iTunes tento pristroj neukáže.
  Díky

 12. V nastavení/služby/povolit AirPlay obsah…nejde označit zatržítko- vyskočí hláška: Zeroconf selhalo, Je instalována služba Apple Bonjour?

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Můj Vodafone: samoobsluha ve vašem iPhone

Následující článek

Paper: nápady začínají na papíře

Související články