Paper: nápady začínají na papíře

Není moc aplikací, které by vás odrovnaly předváděcím videem a tento pocit se ještě mnohonásobně prohloubil s používáním aplikace. Naposledy to dokázala aplikace Clear. Nyní přichází Paper, dokonalé kreslení a malé poznámky pro váš iPad.

Není moc aplikací, které by vás odrovnaly předváděcím videem a tento pocit se ještě mnohonásobně prohloubil s používáním aplikace. Naposledy to dokázala aplikace Clear. Nyní přichází Paper, dokonalé kreslení a malé poznámky pro váš iPad.

Občas si na iPadu potřebujete něco “čmárnout” a zaznamenat. Existuje velké množství aplikací, které to zvládnou, jenže aplikace Paper to dělá tak nějak krásněji a ohromí vás, i když to ani chtít nebudete. Aplikace je zdarma a nabízí In-App purchases.

Aplikace vás přivítá sadou” záznamíků”/”notýsků”, do kterých si budete psát či kreslit nápady. Jejich mnozštví by nemělo být nějak omezené, zřejmě jen pamětí v iPadu. Celkem 28 obrázků a poznámek mi zabralo přibližně 8MB z paměti. Jednotlivé notýsky si můžete libovolně pojmenovat a nastavit jim i obal z motivů aplikace, nebo z obrázků v iPadu. Samozřejmě můžete mazat a přidávat nové, pomocí ikonek ve spodní části obrazovky.

Když jednotlivý notýsek otevřete, zobrazí se první stránka a opět možnost přidávat a mazat jednotlivé stránky. Scrollování mezi obrázky je plynulé s hezkými přechody a pokud chcete jít zpátky, stačí použít dva prsty a jejich stáhnutím se dostanete zpět. Pokud už se nacházíte v jednotlivých papírech, uvolní se vám prostřední spodní tlačíko a vy můžete kresbu sdílet na Tumblr, Facebook, Twitter a poslat ho emailem. Po propojení facebooku aplikace při prvním sdílení vyhodila chybovou hlášku, nicméně fotku bez problémů nahrála a znovu už se to neopakovalo. Rozlišení fotografií, generovaných aplikací, záleží na vašem iPadu. U mého iPadu 2 se fotky exportují v rozlišení 1024×768.

A nyní už k malování. K dispozici máte plnou plochu displeje iPadu a pokud se chcete dostat k nástrojům, musíte je vysunout stejně jako notifikační lištu, ale zespodu. Swipenutím směrem dolů nástroje opět skryjete. Přechod mezi jednotlivými papíry můžete udělat buď stáhnutím okrajů papíru k sobě a následným vybráním jiného, nebo swipenutím z levého či pravého okraje na další náčrtky.

Vývojáři se rozhodli jít cestou In-App purchases, takže vám aplikaci poskytnou zdarma, za další věci si ale musíte připlatit. V praxi to zanemá, že po stáhnutí aplikace máte k dispozici jedno základní pero s 9 barvami a gumu. K dispozici jsou další 4 nástroje, každý za cca 40Kč. Je to tužka, zvýrazňovač, psací pero a barvení (jako štětcem). A aby vám to vývojáři ještě usnadnili (jako prakticky všechno v aplikaci), tak před koupí těchto nástrojů vidíte předmalovaný obrázek (3 různé pro každý nástroj), do kterého můžete novým nástrojem čmárat a tak si ho vyzkoušet. Pěkné řešení, bohužel podle hodnoceních na App Store dost odsuzované. A ještě dodám, že všechny nástroje reagují na rychlost pohybu vašeho prstu a vše závisí na konkrétním zvoleném nástroji.

Aplikace neobsahuje funkci “zpět”, ale funkci “rewind”, které v sobě obsahuje všechny vaše kroky zpět. Podržíte dva prsty na obrazovce a točíte dokola proti směru hodinových ručiček. Uvidíte kruh se znázorněním pomyslené “časové osy” a při točení se jednotlivé nakreslené kousky umazávají, přesně tak, jak jste je kreslili. Bohužel to funguje jen při kreslení právě jednoho obrázku, pokud se k němu vrátíte později, kroky se zaznamenávají od začátku.

Rozhodně tuto aplikaci doporučuji, i kdybyste si ji měli jen vyzkoušet a smazat. Protože pokud vás zaujme, jen tak vás nepustí. Možná jí pak i odpustíte absenci sdílení obrázků na Dropbox a jiné služby, nutnost si dokoupit pokročilé nástroje a v základní free verzi jen zmíněných 9 barev pera. Pochopím odsuzující komentáře, ale zároveň chápu, proč druhá část lidí aplikaci miluje. Aplikace patří k té menšině, která se nechvástá funkcemi, ale snaží se zaujmout postojem ke konkrétní věci a také způsobem, jak ji dělat.

Paper – App Store Link – free

A pokud vás nepřesvědčily následující řádky, rozhodně to udělá následující video od vývojářů FiftyThree (53):

[vimeo]http://vimeo.com/37254322[/vimeo]

A co se mi povedlo nakreslit:

41 comments
  1. Velmi pěkné, hlavně velmi pěkně natočená reklama 😉

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Návod: AirPlay pro Mac, Windows a Linux bez použití Apple TV

Následující článek

Apple: nejdůležitější novinky 13. týdne roku 2012

Související články