Nahoru

iTunes Store: v ČR jsou již dostupné filmy, ale v angličtině

Česká republika a některé další menší evropské země se poslední dobou těší poměrně velkému zájmu Applu. Ať už šlo o spuštění iTunes Store či oficiálního Apple Online Store, který momentálně nabízí nejlevnější iPhone 4S, časy se zřejmě obrací k lepšímu. A Apple dokazuje, že to s námi myslí vážně, protože nyní zpřístupnil v českém i slovenském iTunes Store sekci s filmy.

Sice jde prozatím pouze o filmy v originálním znění bez titulků, což určitě nebude příjemné těm, kteří jazyky příliš neovládají, nicméně jde o opravdový posun dopředu. K dispozici je prozatím pouze sekce s filmy, která se stále, co do počtu, rozrůstá, ovšem myslím, že seriály na sebe nenechají dlouho čekat.

Odhadovat, kdy se v iTunes Store objeví filmy s českými titulky či dokonce s dabingem nebo – a to už jsme úplně v říši fantazie – snad původní české filmy, nelze nyní odhadnout. Pravděpodobně to bude nějakou tu chvilku trvat, ale jednoho dne se určitě dočkáme.

V iTunes Store je možné filmy jak nakupovat, tak půjčovat, ovšem půjčování je dostupné pouze u některých filmů, nikoliv u všech. Stejně tak HD kvalita není samozřejmostí u všech titulů. Paradoxní také je, že HD filmy lze pouze půjčit, nikoliv koupit, což úplně nechápu.
Koupě filmů v běžné kvalitě vás vyjde na 13,99€, tedy zhruba 350 korun, což je poměrně příjemná cena vzhledem k tomu, že DVD s filmem někdy stojí i kolem tisícovky. Půjčení filmu v normální kvalitě pak stojí 3,99€, což je zhruba stokoruna, a půjčení HD verze stojí jen o euro více, tedy zhruba 124 korum – což je zhruba ekvivalent jednoho lístku do kina. Mít tedy doma kvalitní televizi s napojenou Apple TV a pouštět si přes AirPlay půjčené HD filmy nezní jako tak špatný nápad.

Pokud si film koupíte, zůstane vám v knihovně a budete si ho moci kdykoliv opětovně stáhnout, a to na jakékoliv své iZařízení. V případě půjčení se vám film stáhne na daný přístroj, kde vám vydrží celých 30 dní. Po spuštění ovšem máte pouze 48 hodin na to, abyste ho dokoukali, ovšem v těchto 48 hodinách se na něj můžete podívat, kolikrát chcete. V podmínkách půjčování jsem navíc našel větu, že pokud si film půjčíte na iPadu, budete se na něj moci kouknout jen na iPadu a na žádném jiném přístroji.

Koupíte nebo půjčíte si nějaký film na iTunes Store teď, když jsou filmy jen anglicky? Změní se váš názor, až budou k dispozici titulky/dabing? Podělte se s námi o své názory v komentářích!