Apple: Nové Macbooky Pro & střípky z OS X Lion

Tradiční hláška “Apple store is down” dnes dopoledne značila jediné – přichází nové jablečné produkty. A podle všech předpokladů to jsou právě nové MacBooky Pro, ale také nové ukázky operačního systému Lion spolu s možností downloadu Preview verze pro vývojáře.

Největší změny a novinky u MacBooků Pro jsou následující:

Nové procesory

 • u 13ti palcového modelu jsou standardní konfigurace dvou-jádrový Intel Core i5 při taktu 2,3 GHz; 3 MB L3 cache, ale také je možnost si připlatit za Intel Core i7 na taktu 2,7 GHz s 4MB L3 cache.
 • 15ti palcový model dostal do vínku čtyř-jádrový Intel Core i7 s 6MB L3 cache (takt 2,0 GHz nebo 2,2 GHz), další standardní konfigurací je čtyřjádro s taktem  2,3 GHz a s 8 MB cache
 • 17ti palcový model je na tom podobně a to následovně:  Čtyřjádro Intel Core i7 při taktu 2,2 GHz s 6MB L3 cache nebo 2.3 GHz s 8MB L3 cache

Grafika a rozlišení

 • Spekulace tentokrát opravdu nebyly daleko od pravdy a u 13ti palcového modelu se poprvé setkáváme s novou integrovanou grafikou Intel HD Graphics 3000, která s hlavní pamětí sdílí 384MB DDR3 SDRAM. Podle testů by se však nemělo jednat o žádný propadák, ač to tak pro někoho může vypadat.
  U 15ti a 17ti palcového modelu si k této grafice přidejte ještě další grafickou kartu(a zároveň se rozlučte s GeForce). Nové místo zaujímá AMD Radeon HD 6490M s 256 MB GDDR5 pamětí (15ti palcový model) a AMD Radeon HD 6750M s 1GB GDDR5 (15ti palcový a 17ti palcový MacBook Pro). Samozřejmě nechybí již známá vlastnost automatického přepínání karet.
 • Co bude pro někoho menší zklamání, je rozlišení obrazovky u 13ti palcového MacBooku Pro. To totiž stále zůstává na 1280×800 pixelech. 15tka disponuje rozlišením 1440×900 pixelů a 17tka slušným 1920×1200 pixelů.

Baterie a výdrž

 • Zatímco se předchozí 13tka chlubila udávanou výdrží až 10 hodin, nyní ji mají všechny modely totožnou – až 7 hodin. Není to málo, ale je to méně než minule, pravděpodobně však v důsledku tvrdších zátěžových testů při měření výkonu baterie.

Paměti a Úložiště

 • Všechny modely mají v základu 4GB operační paměti.
 • V základu se setkáváme opět  s klasickými harddisky. Začínáme s 320 GB u základního modelu a končíme s 750 GB u 17ti palcového modelu. Za příplatek můžete stejně jako minule navolit místo disků klasických disky SSD.

Další vychytávky a novinky?

 • Optická mechanika prozatím zůstala ponechána.
 • Slot na SD karty povýšil na novou ligu a to na SDXC slot.
 • Už žádný iSight jako webkamera, nýbrž nová FaceTime HD kamera.
 • Apple pomalu rozjíždí revoluci s novým Thunderblot portem sloužící k připojení periferií.
 • Tento port je na místě starého MiniDisplay Portu. Vypadá totožně a také ho nyní zastupuje. Na obrázku vidíte jak rychlý Thunderbolt dokáže být. Ze začátku tedy bude sloužit hlavně k připojení externích displejů a obrazovek nebo datových úložišť.

Ceny

 • 13ti palcový model začíná na $1199, 15ti palcový na $1799 a 17tka na $2499.

To by bylo vše o nejdůležitějších novinkách ohledně nových MacBooků Pro. Pro další informace zajděte sem.

Mac OS X Lion Preview

Nezapomeňme ani na nové ukázky a informace o tomto očekávaném operačním systému. Kromě již známých vlastností přibyly informace o dalších nových, jako např. nová gesta, Auto Save nebo Versions, Resume (vše souvisí s novým systémem ukládání) anebo nový vylepšený Mail 5. Pěkné nové video zachycující nová gesta a práci s Mission Control najdete ZDE zhruba uprostřed stránky u odstavce Gestures and animations.
A navíc zaregistrovaní vývojáři mají nyní možnost stáhnout Preview verzi nového OS X Lion! Takže můžeme očekávat nové dojmy a novinky.

Jaký je váš názor na nové MacBooky Pro? Dočká se upgradu i klasický bílý MacBook nebo je navěky zatracen?

Update 1: Mrkněte na čerstvé video z Lionu. Uvidíte v něm budoucnost scrollování na Macu, které se inspirovalo z iOS prostředí. Všimněte si i změněných posuvníků po bocích, pravděpodobně se rozloučíme se starými krásnými aqua posuvníky, které nahradí nové a které již nyní využívá např. Twitter aplikace pro Mac.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WQpyqAa7OxA&[/youtube]

zdroj: Apple

110 comments
 1. tak to vyzera, ze kupou MBA late 2010 som neurobil chybu 🙂

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

O2: zákazníci s Apple iPhone budou moct využívat tethering

Následující článek

Mac OS X Lion: veškeré dostupné informace a screenshoty

Související články

TrueHDR: HDR fotografie na iPhone 3GS? Žádný problém!

Zatímco nový iPhone 4 dostal s příchodem iOS4.1 do vínku novou funkci pro fotografování zvanou HDR, díky které pořídíte hezčí a umělečtější fotky, majitelé iPhone 3GS respektive i iPodu Touch 4. generace, byli o tuto skvělou vychytávku ochuzeni. Není ale nač zoufat, protože díky aplikaci TrueHDR máte možnost pořizovat HDR fotky také.