iPhone 5: budeme pomocí něj platit v obchodě?

Shrnutí spekulací o iPhone 5 a technologii NFC, která zprostředkovává například platby pomocí mobilního telefonu.

Pro většinu lidí je jejich smartphone jejich “nejbližším” gadgetem – mají v něm uloženy všechny důležité informace nebo se k nim pomocí něj rychle dostanou, používají ho k všemožné komunikaci s okolním světem a hlavně – mají ho stále u sebe. Není proto divu, že se jejich výrobci společně s obchodníky už léta snaží vymyslet způsob, jak použít mobilní telefon například pro placení místo platební karty (nenechte se ale mýlit, podobný systém už se osvědčil například v Asii, se zatím ale nerozšířil). Objevily se spelulace o tom, že právě tuto funkcionalitu by měl mít pátý model jablečného iPhonu, kterého se snad dočkáme příští rok, a samozřejmě by to nebyl Apple, kdyby k tomu nepřidal něco svého a neudělal z toho skvělou a praktickou funkci. Pojďme se na toto momentálně poměrně “žhavé” téma podívat zblízka.

Všechny spekulace odstartovala nabídka práce, kterou Apple uveřejnil někdy v srpnu a která nabízela místo pro experta na technologii NFC. Tato zkratka znamená “Near Field Communication” a jak už název napovídá, půjde o určitou technologii komunikace mezi zařízeními na krátkou vzdálenost (přibližně 10 centimetrů). Technologie už je vyvíjena pěkných pár let a používá se především na již zmíněné placení telefonem. Apple také vlastní několik patentů týkajících se NFC, což ale ještě nutně nemusí znamenat, že Apple hodlá tuto technologii uvést v život. Se svými desítkami miliard dolarů na účtu si Apple může dovolit roky vyvíjet určitou technologii, jen aby ji poté Steve Jobs jedním máchnutím ruky shodil se stolu.

Každopádně – v posledních dnech se zahraničnímu magazínu Cult of Mac svěřil jistý člověk, který samozřejmě z pochopitelných důvodů nechtěl být jmenován, že Apple se opravdu chystá tuto technologii použít, a to přímo v dalším modelu iPhonu. Bude se samozřejmě využívat k placení a podobným činnostem, ale to není to hlavní – Apple se údajně chystá použít iPhone jako jakýsi váš osobní klíč k jablečným počítačům.

Hned vysvětlím – představte si, že přijdete do hotelu, kde bude v rámci služeb stát v každém pokoji na stolku hned vedle postele MacBook Air (to, že takový hotel bychom v nemilionářské cenové relaci hledali těžko, teď zanedbejme). Vy vezmete svůj iPhone 5, položíte ho vedle MacBooku a do pár vteřin se erární hotelový stroj tváří jako váš vlastní iMac, který vám stojí doma na stole. Stejný wallpaper na ploše, stejný dock, stejná hudba v iTunes, dokonce i stejné záložky a historie v Safari. Prostě kompletně všechno. Jakmile si vyřídíte své věci, iPhone si jednoduše strčíte do kapsy a MacBook Air se opět tváří, jakoby vás nikdy neviděl. Žádná vaše data na disku, žádná uložená hesla, prostě nic – v tom, že jste tento MacBook použili, by vás mohly usvědčit snad pouze otisky prstů na TrackPadu a klávesnici.

Asi se teď ptáte, jak by něco takového bylo možné. Zkrátka – iPhone by měl sloužit jako váš osobní “klíč” či průkaz. Měli byste v něm uložená hesla, záložky a další drobná data, která by se během vteřiny synchronizovala s blízkým jablečným počítačem. Objemnější data jako hudba v iTunes nebo fotky v iPhoto by se synchronizovala přes cloud, o jehož postupném pronikání do strojů s logem jablka v poslední době svědčí mnoho věcí, například změny v přihlašování do MobileMe v iOS 4.2 GM.

Do karet spekulacím o této funkci hraje také údajný souboj Apple a Google (už zase?) o koupi společnosti Boku, která se zabývá právě placením mobilním telefonem. Existuje samozřejmě mnoho nevýhod této služby (co by se například dělo, kdyby tám telefon ukradli?), ale hlavní myšlenka je, myslím, skvělá. Na možnost takto jednoduše pomocí cloud syncu přecházet mezi různými počítači bez mrknutí oka bych si určitě rychle zvykl – a co se týče uplatnění v praxi, myslím, že každého z nás napadne minimálně deset způsobů, jak by se toho dalo efektivně využít. A přičteme-li ještě již zmiňované placení telefonem a další vychytávky, není ani tak otázka “zda”, ale “kdy” Apple tuto technologii použije. Jenže kdoví…

Co myslíte vy? Líbila by se vám takováto možnost?

5 comments
  1. luxus, ale chtělo by to na windows, osobně nejsem moc velký zastánce MacOS i když jsem velký fanoušek iPhonů.

  2. tak toto je hodně vtipný :)) abych řekl pravdu, tak třeba se toto uskuteční, ale u nás nejdříve za 10 let 😀

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

MacBook Air: má novinka od Apple problém s displejem?

Následující článek

Table Connect: iPhone s Jailbreakem ovládaný přes 58" LCD (video)

Související články