Mac OS X Lion: veškeré dostupné informace a screenshoty

Mac OS X Lion je nastávající, již osmou verzí Mac OS X. Měla by být vydána v létě (dle mých odhadů tipuji září) a měla by přinést spoustu příjemných novinek. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Mac OS X Lion je nastávající, již osmou verzí Mac OS X. Měla by být vydána v létě (dle mých odhadů tipuji září) a měla by přinést spoustu příjemných novinek. Pojďme se na ně tedy podívat blíže.

Full-screen apps

Jednou z předních novinek je možnost maximalizovat okno úplně přes celou obrazovku. Příjdete tím i o přístup k docku a horní liště – nic vás tedy neruší a pokud se potřebujete soustředit jen na jednu věc, je full-screen velmi příjemnou novinkou. Dovedu si představit, že u Safari, Preview (na PDF soubory) a iPhoto bude tato možnost nejvyužívanější.

Mission control

Také jedna z nových předních vlastností Lionu. Jedná se vlastně o spojení Exposé a Spaces v jedno – máte totiž dokonalý přehled o všech spuštěných aplikacích, o všech aplikacích ve full-screenu a také máte přehled o dashboardu. A to vše na jednom místě.

Launchpad

Launchpad je něco jako springboard na vašem iPhone nebo iPadu. Pomocí jednoho kliku se vám totiž v režimu celé obrazovky zobrazí všechny nainstalované aplikace, které můžete spojovat i do složek (stejně jako na iOS).

Vylepšená gesta

Lion přináší i nové ovládání pomocí nových dotykových gest (na touchpadu či na Magic Mouse). Veškerá nová gesta jsou stvořena právě pro lepší použití Mission controlu či pro full-screen apps.

Auto save

Jedna z velmi praktických nových vlastností Lionu. Nové Mac OS X dokáží samy ukládat v průběhu vaší práce a to velmi často – takže sami se o neustálé ukládání starat nemusíte. Díky této nové vlastnosti by jste tak už nikdy neměli mít problém se ztrátou dat.

Versions

Tato vlastnost souvisí zčásti s Auto save – jedná se totiž o postupné ukládání dokumentů a to jak při jeho zapnutí, tak i po každé hodině práce. Versions se dá ale zčásti také připodobnit k Time Capsule – ovládácí rozhraní totiž vypadá velmi podobně a tak budete mít možnost vidět změny provedené na vašem dokumentu a také změny případně vrátit. A to vše během pár kliknutí myší.

Resume

Asi vás moc nepotěší, když je třeba hlavně kvůli Software Update restartovat Váš Mac a všechno znovu spouštět. To se Vám s Lionem už nestane – přináší totiž funkci zvanou resume, kde se i při restartu spustí přesně ty programy ve stejném stavu, jako bývaly.

Mail 5

V Mac OS X Snow Leopard jsem si všiml jedné věci – aplikace Mail dosti zaostávala a vůbec se neřídila trendem mít výpis zpráv po levé straně. To se naštěstí díky Mail 5 mění a přináší tuto dlouho chtěnou novinku. Dále se můžete těšit na podporu konverzací, lepšího hledání a spousty dalších změn.

AirDrop

AirDrop je další novinkou, tentokrát zařazenou přímo do Finderu. K čemu AirDrop slouží? Je to jednoduché – potřebujete-li rychle přeposlat data mezi dvěma počítači, je právě AirDrop to, co hledáte. Veškerý přenos probíhá bezdrátově a vše se velmi rychle nastaví.

Lion server

Lion server se nyní stává součástí samotného Liona. Odpadá tedy rozdělení na obyčejná a serverová Mac OS X – vše je obsaženo v jednom jediném. O samotných novinkách se Apple bohužel nezmiňuje, nezbývá než čekat na bližší informace.

Nový design tlačítek

Na design samotného systému Apple samozřejmě nezapomněl. Je třeba říci, že se jedná pouze o kosmetické změny, mezi které patří celkově světlejší horní lišta u okna, upravený „semafor“, Finder v postranním panelu už nepoužívá barevné ikony (stejně jako iTunes 10) a také nový design tlačítek, který vám mnohem lépe popíšou přiložené obrázky:

Nový Address book

Nový iCal

To je zatím k novinkám o Lionu všechno. Jak již bylo řečeno na začátku, Lionu se dočkáme v létě a těšíme se, s jakými dalšími změnami Apple do té doby příjde. Zůstaňte naladěni!

23 comments
  1. Tie designové a GUI zmeny sa mi nepáčia, Mac nie je iPad.

    1. Apple snad ví, co dělá. Já jsem osobně z novinek nadšen a jsem také toho názoru, že jestli Mac ani částečně jako iPad používat nechcete, tak to půjde (používat Launchpad, Mission control či full-screen apps vás nikdo nenutí).

      1. No, ale staré dobré oddelené Exposé a Spaces, alebo pôvodnú funkciu zeleného tlačítka (ktorú používam celkom často) už používať nemôžem.
        Tento systém by som skôr uvítal na svojom iPade. Mali zobrať viac s OS X a dať to do iOS.
        Na druhú stranu tie praktické zmeny by som veľmi uvítal.

  2. chci se zeptat jestli je u macu prechod na novy software zdarma nebo je to jako s oknama a musi si clovek koupit..dik

Comments are closed.

Previous Article

Apple: Nové Macbooky Pro & střípky z OS X Lion

Next Article

Calendars: nejen Google kalendář trochu jinak

Related Posts