watchOS 8

watchOS 8 – lepší práce s fotkami, režim soustředění a vylepšené Zdraví

Mezi aktualizovaná zařízení se pochopitelně dostanou i nejprodávanější chytré hodinky, Apple Watch. Systém watchOS 8 nepřináší tak zásadní změny, ale spíše příjemné maličkosti, které usnadní práci s hodinkami a zpříjemní den.

Fotky

Apple se letos hodně zaměřil na práci s fotkami na Apple Watch. Přináší tak nové vzpomínky („v tento den”) přímo na vaše zápěstí. Celé vzpomínky nebo i jednotlivé fotky můžete nově rovnou sdílet buď přes iMessages nebo email. S tím se pojí i nový watchface, na který si můžete nastavit portrét a hodinky samy oříznou hlavu / hlavy lidí na fotce a samotný čas dají až za ně. Watchface tak bude vypadat, jakoby měl více vrstev.

watchface

Jednodušší odpovídání

Odpovídání na zprávy na Apple Watch dosud nebylo nejvíc intuitivní, Apple se nám to ale snaží usnadnit. Nově tak po nahrání hlasové zprávy ji můžete rovnou upravit pomocí psaní prstem (Scribble) nebo na jedno kliknutí do zprávy přidat emotikony. Posouvání v textu o znak dopředu či dozadu pak probíhá pomocí korunky na boku hodinek. Dříve to bylo tak, že jste si museli vybrat jeden ze způsobů, kterým odpovíte. Kromě toho se hodinky dočkaly knihovny GIFů, takže vaše iMessages budou o to živější.

watch fotky a opravy ve watchOS 8

Režim soustředění

Stejně jako iPhony, iPady a Macy, i hodinky se s watchOS 8 dočkají režimu soustředění, neboli Focus módu. Ten vám usnadní práci s notifikacemi podle situace, ve které se nacházíte. Jste-li ve škole, nebudou vás rušit žádné nepotřebné notifikace, pokud si jdete zaběhat, můžete si nastavit pouze přijímání telefonních hovorů apod.

Další menší změny

  • Aplikace Home se dočkala vylepšení, pokud máte přede dveřmi kameru, obraz z ní uvidíte přímo v hodinkách
  • V aplikaci Home přibude jednodušší ovládání přednastavených scén
  • Opět přibylo několik dalších fitness aktivit
  • Přibyla možnost nastavit si více časovačů najednou a pojmenovat je
  • Do aplikace Wallet přibude podpora domovních i hotelových klíčů

watchOS 8 je pro vývojáře dostupný již dnes, plné verze se běžní uživatelé dočkají na podzim. Podporovaná zařízení jsme sepsali přehledně v tomto článku.

Aplikace Zdraví

Velkému vylepšení se těší i aplikace Zdraví na hodinkách i na iPhonu. Ta nově bude sledovat vaše kroky, tedy jejich délku, rychlost, a to, jak moc se u nich houpete. To vše si bude aplikace ukládat a jakmile se váš styl chůze začne měnit, aplikace vás upozorní na riziko pádu v blízkých týdnech nebo měsících. Zajímavé je to zejména pro starší lidi, kteří mohou pomalu ztrácet motoriku a ani si toho nevšimnout.

Ze Zdraví se nám ale stává taková malá sociální síť. V iOS 15 budete moci sdílet svou kondici se zbytkem rodiny (popřípadě přáteli), kteří budou upozorňováni na větší změny ve vašem zdravotním stavu. Vše je pochopitelně vázáno na Apple Watch.

aktualizovaná aplikce zdraví s watchOS 8

Ve spojených státech také začíná fungovat sdílení těchto informací přímo s vašim lékařem, který po zhodnocení může včas zareagovat na váš zhoršující se zdravotní stav. Ale obecně to zjednoduší komunikaci mezi lékaři, ti do vašeho profilu mohou ukládat výsledky z laboratoře, EKG apod.

Všechno je ale nakonec ve vašich rukách, nejen vaše zdraví, ale i to, co sdílíte. Apple si na vašem soukromí dává obzvlášť záležet, a tak, dokud neudělíte povolení, vaše data zůstávají jen ve vašem iPhonu.

Předchozí článek

iPadOS 15 – změny v multitaskingu, widgety na ploše a rychlé poznámky

Následující článek
Siri

Siri dělá kroky vpřed. Bude dostupná offline a otevřená třetím stranám.

Související články