Právní předpisy EU umožňují uživatelům iCloud přenášet svá data na konkurenční platformy

Evropská unie se dohodla na pravidlech, která lidem usnadní přesun dat mezi službami, včetně iCloudu. Evropská komise navrhla Data Act v roce 2022 s cílem dohlížet na data produkovaná chytrými zařízeními, stroji a spotřebním zbožím. Tato iniciativa je součástí širšího legislativního úsilí o omezení vlivu velkých technologických společností v USA. Podle zprávy agentury Reuters bylo dohody dosaženo po sedmi hodinách jednání.

“Dnešní dohoda o datovém zákonu je milníkem v přetvoření digitálního prostoru,” uvedl na tweetu šéf evropského průmyslu Thierry Breton. „Jsme na cestě prosperující datové ekonomiky EU, která je inovativní a otevřená – v našich podmínkách.“

Zákon o údajích

Legislativa zjednodušuje přechod k alternativním poskytovatelům služeb zpracování dat, zavádí ochranná opatření proti neoprávněným přenosům dat ze strany poskytovatelů cloudových služeb a podporuje zavedení standardů interoperability pro usnadnění opětovného použití dat v různých odvětvích.

Zákon o údajích navíc dává spotřebitelům a společnostem pravomoc vyjádřit se k rozhodování o tom, jak lze použít data generovaná jejich souvisejícími produkty. Výrobci však oslabili iniciativu, která je nutila sdílet data s třetími stranami, aby nabízeli aftermarket nebo podobné datově orientované služby.

Podle ustanovení Data Act by Apple musel upravit iCloud, aby uživatelům zjednodušil proces přenosu jejich dat na alternativní platformu, jako jsou cloudové služby Google. Přestože má společnost například aplikaci „ Přesunout na iOS “ pro Android pro migraci dat do nového iPhonu nebo iPadu, v současnosti není k dispozici žádný ekvivalentní nástroj, jako je aplikace „Opustit Apple“, která by uživatelům pomohla s přechodem od ekosystém Apple.

Jiná legislativa

Nový zákon o údajích je jedním z několika právních předpisů z EU, které se týkají společností jako Apple. Vládní orgán například v roce 2022 podepsal zákon o digitálních trzích (DMA) a zákon o digitálních službách (DSA), ačkoli se snaží regulovat jiné aspekty digitálního sektoru než zákon o datech.

DMA je navržena tak, aby regulovala „gatekeeper“ platformy, což jsou velké technologické společnosti, které mají významnou kontrolu nad přístupem na trh v digitálním sektoru. Zákon si klade za cíl zajistit spravedlivou hospodářskou soutěž na digitálním trhu tím, že zabrání těmto strážcům v zapojování se do protisoutěžních praktik, jako je to, že Apple na svých platformách zakáže obchody s aplikacemi třetích stran.

To zahrnuje praktiky, jako je upřednostňování vlastních služeb, nucení uživatelů používat výhradně jejich služby nebo omezování interoperability s jinými platformami.

Mezitím se DSA zaměřuje na regulaci online obsahu. Jeho cílem je přimět větší technologické společnosti k odpovědnosti za obsah na jejich platformách a vyžaduje, aby převzaly větší odpovědnost za nakládání s nezákonným obsahem, jako jsou nenávistné projevy nebo padělané zboží.

DSA také podporuje transparentnost tím, že vyžaduje, aby platformy zveřejnily své zásady moderování obsahu a algoritmy, které používají k doporučování obsahu uživatelům. Tato legislativa bude mít pravděpodobně menší dopad na Apple ve srovnání s DMA, protože Apple neprovozuje platformy sociálních médií.

Stručně řečeno, i když jsou všechny tři zákony součástí digitální strategie EU, každý se zaměřuje na jiné aspekty digitálního sektoru: zákon o datech se zaměřuje na správu dat, DMA na hospodářskou soutěž na digitálních trzích a DSA na regulaci obsahu online.

Předchozí článek

Funkce Crash Detection nedokázala rozeznat tanec účastníků festivalu od nehod

Následující článek

Apple iPhone vyšel před 16 lety a změnil svět

Související články

TrueHDR: HDR fotografie na iPhone 3GS? Žádný problém!

Zatímco nový iPhone 4 dostal s příchodem iOS4.1 do vínku novou funkci pro fotografování zvanou HDR, díky které pořídíte hezčí a umělečtější fotky, majitelé iPhone 3GS respektive i iPodu Touch 4. generace, byli o tuto skvělou vychytávku ochuzeni. Není ale nač zoufat, protože díky aplikaci TrueHDR máte možnost pořizovat HDR fotky také.