iPadOS 15 – změny v multitaskingu, widgety na ploše a rychlé poznámky

Na tiskovce Applu pochopitelně došlo i na systém iPadOS, který se už druhý rok od iOS čím dál víc distancuje. Mezi důležité novinky iPadOS 15 patří lepší správa multitaskingu, rychlé poznámky a možnost umístit widgety kdekoliv na ploše.

Následující novinky jsou pro iPadOS 15 jen ty zásadní. Další novinky, kterých se dočkáme, si můžete přečíst v předchozím článku o iOS 15.

Domovská obrazovka

Widgety byly velkým tématem loňského WWDC, letos se jejich vylepšení dočkají iPady. Nyní si je budete moct rozházet kdekoliv po ploše, podobně, jako to umí tablety s Androidem. Také přibude jedna nová velikost, která je pro iPady jak dělaná. Apple přidal i úplně nové widgety pro aplikace Find My, Email, Apple TV+ a další.

Ruku v ruce s tím jde i přidání App Library. Ta se na iPhonech již rok ohřívá a jedná se o velmi užitečnou funkci. Díky tomu nebudete muset mít plochu zaplácanou málo používanými aplikacemi, které nyní jednoduše skryjete do knihovny. Ta navíc bude dostupná i z ikonky v docku. Podobně jako na iPhonech, i na iPadech budete moci skrývat a zobrazovat jednotlivé plochy a nově je i mezi sebou přehazovat.

widgety v iPadOS 15

Multitasking

Práce v několika aplikacích najednou se sice funkčně moc nezmění, ale přístup k ní bude jednodušší a přehlednější. Nově budete moci multitasking vyvolat z horního menu, které bude v každé aplikaci a vybrat si, která aplikace se zobrazí vedle ní. 

Přibude i tzv „shelf” neboli polička, na které se zobrazí všechna okna, ve které je daná aplikace spuštěna (včetně náhledů aplikací, se kterými je spuštěna souběžně). Všechny tyto interakce zjednoduší nové klávesové zkratky, které si pro nás Apple připravil. 

Multitasking v iPadOS 15

Poznámky

Nemalého vylepšení se dočkala i aplikace Poznámky. Práce ve sdílených poznámkách s přáteli totiž bude ještě jednodušší. Můžete přidávat #Tagy, @Zmiňovat účastníky a na okraji bude nové Centrum akcí, ve kterém přehledně uvidíte, který uživatel udělal které změny v dokumentu.

Tím ale vylepšení poznámek nekončí. Novinkou v iPadOS 15 jsou tvz. „Quick Notes.” Ty už trochu známe z klepnutí Apple Pencilem na zamknutou obrazovku. Nově ale dostaly plovoucí rozhraní přístupné z pravého dolního rohu iPadu. Můžete je tak spustit nad jakoukoliv aplikací a rychle si dělat poznámky při práci. Zejména se to hodí například u plánování výletů, jak uvádí sám Apple. Navíc do těchto poznámek jednoduše můžete přidat odkazy nejen ze Safari, ale i jiných aplikací třetích stran. Po kliknutí na odkaz pak budete přesměrováni do dané aplikace na přesné místo i řádek.

Quick Notes v iPadOS 15

Spojené ovládání iPadu a Macu

Obrovskou novinkou, zejména pro usnadnění práce, je jednodušší propojení ovládání iPadu a iMacu / MacBooku. Apple opět využívá svého dotaženého ekosystému a nově stačí, abyste svůj iPad postavili nebo položili vedle Macu a můžete jej ovládat pomocí trackpadu a klávesnice od Macu. Nejedná se tedy o rozšíření displeje, ale o zbavení nutnosti neustále přecházet od jedné klávesnice ke druhé, když pracujete na obou zařízeních současně.

Velmi šikovná je i podpora funkce drag and drop. Můžete tak nově přetahovat soubory, fotky, videa a další přímo z iPadu do Macu. Pořád se sice nejspíš jedná o zakrytý AirDrop, ale odpadá nutnost potvrzovat příjem a následné vkládání do požadované aplikace. Jedná se o velkou novinkou pro uživatele, kteří například často pracují na iPadu na cestách a poté přijdou domů a sednou si k iMacu.

Další menší změny

  • Aplikace Translate se rozšířila do celého systému, podobně jako na iPhonu, umí rozpoznávat texty z fotek a překládat je
  • Vylepšení se dočkalo programovací prostředí SwiftUI, které dostane našeptávač a možnost nahrávat aplikace přímo do AppStore

Vývojářská beta iPadOS 15 je dostupná již dnes, veřejné bety se dočkáme za měsíc. Na plnou verzi si klasicky musíme počkat až na podzim. Podporovaných zařízení je opět hromada, jejich seznam najdete na našem Facebooku ve stories.

Předchozí článek

iOS 15 – lepší FaceTime, režim soustředění, redesign Safari a mnoho dalšího

Následující článek
watchOS 8

watchOS 8 – lepší práce s fotkami, režim soustředění a vylepšené Zdraví

Související články

iOS 4.2: tento týden nebude, iTunes 10.1 je ale už venku!

Vše nasvědčovalo tomu, že se 12. listopadu objeví finální verze iOS 4.2, na kterou čekají především vlastnící iPadů (kvůli multitaskingu či české/slovenské lokalizaci systému). Bohužel, kvůli chybě Wi-Fi připojování, kdy se iPad často zničehonic od sítě odpojuje, se iOS 4.2 odkládá. Tato chyba se týká pouze iPadu a jeho GM (Golden Master) verze - předchozí bety totiž s Wi-Fi neměly nejmenší problém.