Verizon: iPhone se bude v USA prodávat u dalšího operátora

Shrnutí novinek týkajících se představení upraveného modelu iPhonu 4 pro amerického operátora Verizon.

Před pár hodinami proběhla konference jednoho z amerických operátorů, Verizonu, na které bylo po letech spekulací konečně oznámeno, že iPhone 4 bude možné oficiálně koupit a používat i u jiného operátora než AT&T, se kterým měl doteď Apple smlouvu o exkluzivitě. Že se jedná o velkou věc, kterou možná mnozí čtenáři nechápou, protože jinde se iPhone běžně prodává u všech operátorů, dokazuje i obrázek umístěný na samotné homepage Apple (a tam se přeci jen nedostane jen tak něco).

Když byl v roce 2007 představen první iPhone, mohli jste si ho v USA koupit pouze u operátora AT&T. To v mnohých vyvolalo zklamání, protože tento operátor ve státech zřejmě nepatří k těm kvalitnějším – údajně měl již v době uvedení iPhonu nedostačující síť s nízkým pokrytím, což velké datové přenosy z milionů jablečných telefonů ještě umocnily. Dokonce se spekulovalo o tom, že problémy s anténou, které iPhone 4 měl, nebyly ani tak způsobeny špatnou konstrukcí, jako spíš nekvalitou sítě.

Proto se už několik let netrpělivě očekávalo, kdy bude možné iPhone koupit a provozovat u jiného operátora. U nás je běžné, že když si koupíte telefon u jednoho operátora a případně jej odblokujete, můžete jej bez problému se všemi jeho funkcemi používat u operátora jiného. V USA to možné není, neboť operátoři používá různé datové sítě (CDMA) – a protože přechod na jinou síť potřebuje hardwarové úpravy, nemůžete jednoduše vzít AT&T iPhone, vyměnit SIM kartu a jít k Verizonu.

S uvedením CDMA nebo VZ iPhonu, jak se tento model začal označovat, se také osvětlily spekulace, o kterých jsme psali před pár dny. Šlo o video, ve kterém byl ukázán iPhone s jinou anténou a dalšími kosmetickými změnami – možná tím teď někoho zklamu, ale šlo právě o Verizon iPhone. CDMA síť si totiž vyžádala některé hardwarové změny, a tak se oba telefony liší mezerou v anténě a mírně posunutým tlačítkem pro ztišení telefonu. Apple ale zdůraznil, že tyto změny si vyžádala pouze nová síť, a nejde tedy o opravu problému s anténou, který iPhone 4 zezačátku měl.

Verizon iPhone bude pro koupi dostupný 10. února. Ne vše je ale tak růžové, jak to vypadá – už méně se mluví o tom, že kvůli technologii použité v CDMA síti nebude možné využívat hlasové a datové služby zaráz, tedy že si nezapnete odposlech a nestáhnete si maily zaráz. Na druhou stranu, nesetkal jsem se s mnoha případy, kdy by to bylo potřeba. VZ iPhone bude ale údajně umět vytvářet Wi-Fi hotspoty pro až pět zařízení (Android už pěkných pár měsíců tuto funkci má), což konečně umožní pohodlnější sdílení připojení s notebookem (žádné kabely nebo Bluetooth) a, co je mnohem důležitější, s iPadem. Nebudete tedy už potřebovat dva datové tarify pro dvě zařízení. Tato funkce se objevila v buildu iOS 4.2.5 a je velkým otazníkem, zda se dostane i na ostatní (tedy ne-Verizoní) iPhony. Myslím, že bychom to všichni vřele uvítali.

A co tohle všechno znamená pro nás, Čechy či Slováky? Kromě potenciální možnosti vytvářet Wi-Fi hotspoty vlastně nic. Snad jen další spekulace o tom, zda vůbec tento rok Apple představí nový model iPhonu – bylo by marketingově schůdné začít v únoru prodávat iPhone 4 a za pár měsíců představit model nový? To je všechno zatím jen ve hvězdách. Být vámi, těšil bych se zatím spíše na druhou generaci iPadu, jejíž představení je téměř jisté.

8 comments
  1. Osobně věřím, že nový model letos představí s tím, že pro Verizon síť vyjde opět touhle dobou příští rok … (případně o pár měsíců dříve).

  2. Můžeme očekávat, že by se CDMA verze prodávala (ikdyž asi později) i u českého Ufona?

    1. Myslím si, že pokud CDMA model existuje, tak není jediný důvod, aby se neprodával jinde ve světě, dokonce i u nás 🙂 Budeme si ale samozřejmě (jako vždy) zřejmě muset počkat.

      1. Četl jsem někde, že v ČR se používá CDMA na jiné frekvenci, než v USA, tudíž by u nás nebyl telefon použitelný. A vlastní modifikace se od Applu nedočkáme.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Read it later a Instapaper: Čítanie na neskôr

Následující článek

Bang: jaké je zpracování populární karetní hry pro iPhone?

Související články