Chystá Apple opravdu vlastní auto? Nový CarPlay to naznačuje + přehled novinek v Rodinném sdílení.

Některé představené novinky na WWDC nelze úplně řadit mezi jednotlivé systémy, ale spíše funkce jako takové pro celý ekosystém. Jednou z takových je funkce Family Sharing, do které přibylo mnoho vylepšení, jež vám pomohou mít jistou kontrolu nad svými ratolestmi při používání zařízení od Applu. Druhou novinkou, kterou vám představíme, chce Apple změnit automobilový průmysl. Nebude to však svým vlastním autem, ale systémem do těch stávajících.

Family Sharing

Pomocí Rodinného sdílení můžete sdílet například předplatná až s pěti členy rodiny. Každý člen má k tomuto obsahu přístup, aniž by jej musel znovu kupovat. Centrem možností rodinného sdílení  je aktualizovaná stránka v Nastavení systému, na níž uvidíte účty celé své rodiny, tedy až pěti lidí. Pokud je uživatel nezletilý a dali jste k tomu dříve souhlas, zobrazují se zde i informace jako strávený čas u obrazovky. Dále je zde možnost zobrazovat a upravovat společné předplatné, přidávat další členy, či si zobrazovat jejich polohu, pokud tak svolí.

S iOS 16 budou moci rodiče přidávat věková omezení pro vybrané aplikace, knihy, filmy, hudbu a podobný obsah. Velmi příjemnou novinkou je usnadnění nastavování nových zařízení. Když nové zařízení zapnete a přiblížíte své stávající zařízení se zapnutým rodinným sdílením, zobrazí se nabídka rychlého startu a můžete si vybrat, pro které dítě nové zařízení nastavujete. Po nastavení nového zařízení v něm budou automaticky spuštěny všechny prvky rodinné kontroly, které jste dříve vybrali.

Nově jsou iMessages ještě lepším centrem pro správu rodičovské kontroly. Vše je tak jednodušší, rychlejší a zároveň méně rušivé než vyskakující okna s žádostmi. Děti přes iMessages mohou například žádat o prodloužení času pro nějakou aplikaci. Rodiče mohou žádost schválit nebo zamítnout v rámci zprávy, aniž by museli přejít do Nastavení. Rodinný seznam je další nová funkce, která poskytuje užitečné tipy pro kontrolu rodičovské kontroly, sdílení polohy, sdílení předplatných s rodinou a další.

CarPlay a jeho budoucnost

Doposud byl Apple CarPlay jistým doplňkem při užívání novějších aut s jeho podporou. Na jeho využívání stačilo připojit iPhone a obrazovka v autě se tak stala příjemným multimediálním centrem. Apple tak ve zkratce nabízel uživatelům příjemný systém na používání do auta, který často samy automobilky nezvládaly funkčně navrhnout.

S novým CarPlayem to má Apple v úmyslu dotáhnout ještě o kus dál. Nebude už pouhým doplňkem pro stávající auta, ale nabídne automobilkám vývoj jednotného systému přímo od velké softwarové značky Apple. Automobilkám tak slibuje dodání funkčního, responzivního a pěkného systému, který nabídne řidičovi a pasažérům mnohem příjemnější zážitek.

Apple tedy nezůstane pouze u jednoho displeje s možností navigace nebo ovládání hudby, ale propojení s celým autem a jeho systémy. Díky podpoře více displejů nový CarPlay slibuje jednotné, krásné, ciferníky a možnost ovládání všech funkcí v autě skrze něj. Tedy klimatizaci, nastavení sedaček, nastavení světel, stěračů a podobných záležitostí. Otázkou stále zůstává, jak moc bude nový CarPlay závislý na iPhonu, a pokud bude – řekněme si upřímně – bude muset Apple zapracovat na jeho optimalizaci proti přehřívání.

Spolupráci s Apple už přislíbilo několik velkých automobilek, mezi něž patří Land Rover, Audi, Nissan, Ford a mnoho dalších. Apple si ale dává čas s integrací a nový CarPlay je opravdu teprve v začátcích. První vozy s jeho podporou totiž mají být představeny až na konci roku 2023.

Předchozí článek

Projekt Apple Car přichází o dalšího vedoucího pracovníka, odešel po půl roce

Následující článek

Apple plánuje v roce 2022 vyrobit jen 220 milionů iPhonů

Související články

Turnaj v Train Conductor: Vyhlášení výsledků

Jak asi všichni víte, probíhala na našem webu soutěž o sluchátka iLuv v hodnotě 899,-. Byl to těžký boj. Pořadí se ze dne na den dost razantně měnilo, avšak výherce byl jen jediný a to Karel Sova alias krtec3k s 135 811 body. Na prvním místě byl již od Soboty a to mu naštěstí vydrželo.