Bang: jaké je zpracování populární karetní hry pro iPhone?

Recenze elektronické podoby známé karetní hry BANG!, ve které je vašim úkolem zastřelit ostatní dříve, než oni zastřelí vás.

Určitě každý znáte karetní hru Bang! – hru, ve které si hrajete na šerify, odpadlíky a bandity, střílíte po sobě, uhýbáte a ještě po sobě házíte zrádný dynamit (vše samozřejmě za pomoci karet). Pokud hru neznáte, nevadí, kromě zhodnocení samotného zpracování hry pro iPhone se letmo podíváme i na pravidla – třeba vás hra zaujme a koupíte si ji, ať už papírovou nebo elektronickou verzi.

Než se pustíme do kritiky nebo chvály, pojďme se podívat na pravidla, aby se i ti, kteří se se hrou dosud nesetkali, alespoň trošku vyznali. Hra je určena až pro osm hráčů (čím větší počet, tím zajímavější, minimální počet je dle mého názoru alespoň 4 hráči), z nichž každý si vylosuje svou postavu a také “povolání”. Postav je ve hře celá řada, od Calamity Janet, až po Willyho the Kid – a každá z postav má specifické schopnosti, což činí hru ještě zajímavější.

Kromě postavy budete také potřebovat jakési “povolání”, které vám určí, koho všechno máte zastřelit, abyste vyhráli. Hlavní postavou hry je šerif, který jediný odkryje svou pravou identitu. Úkolem šerifa a jeho pomocníka, což je další povolání (ovšem tajné), je zastřelit všechny bandity a odpadlíky. Pokud hraje pět hráčů, jsou ve hře dva bandité, jejichž úkol je jednoduchý – zastřelit šerifa, ať se děje co se děje. Nejzapeklitějším povoláním je odpadlík, který má nejsložitější úkol – musí sice zastřelit šerifa stejně jako bandité, ale musí zařídit, aby šerif byl poslední živou postavou ve hře. Nejdřív je tak potřeba zastřelit všechny bandity a pomocníka a až poté se zaměřit na samotného šerifa. Často tak nejde poznat, kdo má jaké povolání, protože například odpadlík a pomocník šerifa se zpočátku chovají úplně stejně. O to je ale hra zajímavější.

Hra začíná u šerifa, který má také o jeden život víc než ostatní postavy. Každý hráč si vždy na začátku kola vezme z balíčku dvě karty, které pak může v rámci svého tahu použít. Karet je opravdu velké množství a dělí se podle barev – ty hnědé, které obsahují například kartu “Bang!”, která představuje výstřel, nebo kartu “Vedle!”, jejíž účel je asi jasný, jsou nejběžnější. Existují ale také modré karty, které zahrnují především různé zbraně a koně – ale také třeba sud, za který se můžete schovat, dynamit, který přinese do hry prvky hazardu, nebo vězení. Nebudou chybět také běsnící indiáni či blázen s kulometem, který bude ohrožovat všechny hráče u stolu. A pokud budete mít žízeň, můžete si dát papírové pivo – a spolu s ním si přičíst jeden život.

Popis všech druhů karet by určitě vystačil na celý článek, ale od toho tu nejsme – pojďme se podívat na samotnou aplikaci. První věcí, kterou musím zmínit, je (prozatím) malé množství obsahu. Hra v aktuální verzi nabízí pouze jednoduchý single player zápas na lehkou úroveň (tedy že se neberou v poraz specifické vlastnosti postav, a je tak prakticky jedno, za koho hrajete) a také “hot seat” hru, která je ale tak nepraktická, že se ani snad nedá hrát (neustálé předávání telefonu z ruky do ruky je více než otravné). Všechny ostatní součásti hry jsou prozatím nedostupné s tím, že hra slibuje, že všechny doplní v rámci free updatu. Jedná se o normální obtížnost hry, internetový multiplayer (snad se dočkáme i Bluetooth/Wi-Fi MP), ale také tři různá rozšíření, která papírová karetní hra nabízí. V updatu jsou také slíbeny žebříčky a další vymoženosti. O tom, kdy update dorazí, se můžeme jen domýšlet, ale předpokládal bych, že to bude brzy.

Mohlo by se zdát, že karetní hra na telefonu bude pěkně “suchá”, ovšem v tomto případě je (naštěstí) opak pravdou. Hra je doplněna o skvělé animace (střílení, pití piva, dynamit…) a zvuky, takže si budete opravdu připadat jako na divokém západě. Všechny karty se zobrazují přehledně a jejich ovládání je velice intuitivní. Obrázky jednotlivých postav jsou poměrně pěkně vyvedeny. Ve hře je také k dispozici jakýsi “rádce”, který vám bude říkat, co máte dělat, pokud byste se náhodou ztratili nebo si hru ještě úplně neosvojili. Stejně tak je k dispozici obsáhlá “encyklopedie”, která obsahuje popisy všech druhů karet, postav i povolání.

Hra je doplněna skvělou hudbou, která ke hře sedí a jen tak se neoposlouchá, a celkově má poměrně rychlý spád. Je škoda, že autoři hru vydali pouze takto očesanou, protože to může v hodně hráčích vyvolat pocit, že se chtějí autoři pouze “napakovat” a na slíbené updaty se vykašlat. Já jsem ale optimista, a tak věřím, že vývojáři svůj slib dodrží – obzvláště se těším na hratelné charakteristiky postav a tři vylepšení, které přinesou nové karty.

U hry Bang! se budu muset dopustit dvou hodnocení – hře v aktuální podobě bych dal 60%, zatímco prozatím imaginární verzi, která bude obsahovat všechny slíbené součásti, dám rovných 90%. Dle mého názoru se vedle Carcassone a Osadníků z Katanu jedná o jedno z nejlepších zpracování stolní hry pro iPhone, které, pokud máte tuto hru rádi, nesmíte jen tak přehlédnout. Hra je momentálně ve slevě za 1,59€, běžná cena bude pravděpodobně dvakrát vyšší. Hru jsem recenzoval ve verzi 1.01.

BANG!2,99€ (1,59€) – App Store link

139 comments
  1. Túto hru mám veľmi rád, ale radšej si počkám kým z toho bude plná verzia. A hlavne na iPad aplikáciu.

    1. Ano, iPad aplikaci jsem úplně zapomněl zmínit. Na iPadu to bude určitě mnohem větší zážitek už jenom proto, že na obrazovku iPhonu se více jak 5 hráčů jednoduše nevleze.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Verizon: iPhone se bude v USA prodávat u dalšího operátora

Následující článek

České sjezdovky: když nevíte kam na hory

Související články