iPhone 14 a 14 Pro

Tohle je čtveřice iPhonů 14. Nalaďte se na Always On displej, satelitní připojení a vylepšené fotoaparáty.

Dnes se konala online tisková konference Applu, na které nám byla mimo jiné produkty představena řada iPhone 14. Zejména u nižších modelů se o žádnou velkou revoluci nejedná, Pro varianty na druhou stranu přináší velké novinky do světa focení. Pojďme si to vzít hezky popořadě

iPhone 14 a 14 Plus

Základní sestava telefonů se letos trochu změnila. Už nás mezi nimi nečeká varianta Mini, nýbrž větší model Plus. Základní iPhone 14 tak zůstává s 6,1″ displejem, iPhone 14 Plus má displej s úhlopříčkou 6,7″. Pravděpodobně se tak stalo kvůli nízkým prodejům menší varianty. Pro její milovníky ale zůstává pořád v nabídce iPhone 13 mini od 19.990 Kč.

Oproti iPhonu 13 jde u nového modelu o opravdu minimální změny, je tedy na pováženou, zda vůbec stojí za aktualizaci, navíc s – jak si později povíme – mnohem vyšší cenovkou. Základem aktualizace telefonů od Applu byla vždy nová generace procesoru, tomu tak letos není. iPhone 14 a 14 Plus totiž dostal stejnou generaci procesoru jako předchůdce, pouze s pár vylepšeními pro zpracování fotografií a odemknutí satelitní komunikace. Na druhou stranu to Applu nemůžeme mít za zlé.

Velkou dávku pozornosti na konferenci dostaly samozřejmě fotoaparáty. U fotek z hlavní čočky se kromě mírné změny clonového čísla o vylepšení postará nový Photonic engine, který počítačově doostřuje fotky. Natáčení videa bude ale trochu zajímavější. Cinematic mode (tedy Filmařský režim) s počítačovým přeostřováním je nyní k dispozici až ve 4K při 30 FPS. Také stabilizace obrazu se v mnohém zlepšila a to vedlo k představení akčního režimu se „super stabilizací.” Na videu to vypadlo velmi zajímavě, na reálné použití si budeme muset počkat.

Po delší době jsme se ale dočkali i vylepšení přední čočky fotoaparátu, jejíž clonové číslo může být nyní až 1,9. Díky tomu se přední fotoaparát dostává na úplně jinou pozici v žebříčku kvality, obzvlášť v dnešní době FaceTimů a TikToků, při jejichž používání nám pomáhá zejména přední čočka fotoaparátu.

iPhone 14 Pro a 14 Pro Max

S pořádnou náloží novinek ale Apple přišel až v druhé čísti věnované „Pro” modelům. Zde nám byl představen nový procesor A16, který je klasickým generačním posunem oproti A15 s mírným vylepšením výkonu a spotřeby energie. Velká část konference byla však věnována designové změně v oblasti bývalého notche, tedy výřezu. Z něj se u Pro modelů stal průstřel ve tvaru pilulky.

Nebyl by to ale Apple, kdyby z „problému” neudělal vychytávku. Průstřelu tedy dali šikovný marketingový název „Dynamic island” (ano, i v české lokalizaci se tomu říká takto – dynamický ostrůvek se tedy nekoná), který využívá svého potenciálu vskutku naplno. Software pro vyšší modely totiž uměle ostrůvek ještě rozšiřuje a do vzniklých černých oblastí vkládá jakési info o právě probíhajících úkonech. Po levé a pravé straně tak lze vidět až dvě probíhající akce, jako například přehrávající se hudba, spuštěný časovač, odesílání souborů přes AirDrop, informace o nabíjení a podobně. Z prvních informací od novinářů, kteří si to mohli vyzkoušet, je zatím slyšet jen chvála na tuto „funkci.”

Druhou velkou novinou je opět další vylepšení fotoaparátu. Vůbec poprvé od iPhonu 6S jsme se totiž dočkali nárůstu megapixelů u hlavní čočky. A to rovnou z 12 na 48 MP. Samozřejmě výsledné fotky takto velké nebudou, Apple ale využívá funkce, jíž se chopila konkurence již dávno. Procesor totiž vyhodnocuje fotku po 4 pixelech, které následně sloučí dohromady a vznikne tak výsledná 12 MP fotka. Ta má mít ale mnohem lepší světelné vlastnosti či zaměření na detail.

Všechny nové iPhony navíc dostaly užitečnou možnost připojit se ve stavu nouze k satelitům pro zavolání pomoci. O této možnosti se spekulovalo již před představením iPhonu 13, a tak ji konečně můžeme vidět naživo. Jak jsme již zmínili, funkce je zamknutá pouze na stav nouze, tedy přivolání pomoci nebo podání vaší polohy nejbližším. Funkce bude s koupí iPhonu 14 na dva roky zdarma, poté se bude jednat o službu za předplatné. Cena nebyla zatím zveřejněna. Také je důležité zmínit, že funkce je prozatím zamknutá na trh pro USA a Kanadu.

Ceny a dostupnost

Zde vás bohužel nepotěším. Ačkoliv se Apple chlubil tím, že ceny zůstávají stejné jako loni, pro český trh to neplatí. Inflace a kurzy nám zařídily výrazné zdražení. Základní varianta iPhonu 14 tak začíná na 26.490 Kč, iPhonu 14 Plus na 29.990 Kč. iPhone 14 Pro bude začínat na 33.490 Kč a Pro Max na 36.990. Za nejdražší možné sestavení iPhonu 14 Pro Max (1 TB úložiště) nakonec zaplatíte 53.490 Kč. Objednávky jsou již spuštěny, telefony by měly být dostupné po polovině září.

Do představení se nám samozřejmě všechny novinky nevlezly, neváhejte se tedy o telefonech více informovat přímo na webových stránkách Apple.

Předchozí článek

Pár ztratil zavazadlo s AirTagem, které cestovalo po celém Portugalsku

Následující článek

AirPower: Vynález, který Applu nevyšel

Související články