Jak funguje baterie iPhonu?

Váš iPhone používá lithium-iontovou baterii, která se časem degraduje, ale není důvod se obávat o zdraví baterie v novém zařízení. Představíme si, co potřebujete vědět o baterii vašeho iPhonu.

Baterie nejsou žádné záhadné černé skříňky, které napájejí váš iPhone, ve skutečnosti jsou to docela jednoduché produkty ve srovnání s pokročilým křemíkem, který napájejí. Fyzická povaha baterií znamená, že se časem opotřebují a stanou se méně užitečnými, ale majitelé zařízení se nemusí obávat.

Pochopení vědy, která stojí za bateriemi může v inteligentním řízení životnosti vašeho zařízení výrazně pomoci. Kontroverze kolem iPhonu týkající se plánovaného zastarávání a očekávaných cyklů upgradu lze s trochou znalostí snadno odmítnout jako nadsázku.

Základní informace o lithium-iontových bateriích

Baterie se skládá z anody (+) a katody (-) oddělených obecně hořlavým elektrolytem. Když zařízení odebírá energii z baterie, nabité ionty lithia se pohybují od anody ke katodě přes elektrolyt a uvolňují elektrony.

Tyto uvolněné elektrony napájejí zařízení a vracejí se ke katodě, čímž vytvářejí kompletní elektrický obvod. Opak nastává při nabíjení zařízení — elektrony procházejí do anody a pohybují se ke katodě. Aniž by to bylo příliš technické, tyto dvě chemické reakce jsou nedokonalé a způsobují tepelné ztráty a opotřebení baterie. Lithiový materiál se pomalu vyčerpává, oxidace snižuje použitelnou plochu a vlákna se odlupují z desek baterie. To vše vede k degradaci článků a případnému vyčerpání baterie.

Uživatel nemůže udělat nic, aby tento proces zcela zastavil. Stejně jako při použití benzínu k pohonu auta, nakonec dojde. Vybití lithiové baterie však zabere hodně času a může být poněkud zmírněno chováním uživatelů a softwaru. Takže když má nový iPhone 100% kapacitu baterie, má při plném nabití k dispozici všechny jmenovité miliampérhodiny energie. To také znamená, že baterie může poskytnout dostatek energie CPU při špičkovém odběru proudu bez problémů.

Apple říká, že jeho baterie jsou navrženy tak, aby si zachovaly až 80 % své původní kapacity po 500 úplných nabíjecích cyklech. Nabíjecí cyklus je definován úplným vybitím baterie na nulu a následným úplným nabitím na 100 %. Tato očekávaná výdrž baterie se může lišit od uživatele k uživateli. Očekává se, že průměrný uživatel si během prvních dvou let při pravidelném používání udrží stav baterie na hranici 80 %.

Jiní, kteří používají svůj iPhone neustále a nabíjejí své zařízení z téměř vybitého stavu na 100 % několikrát denně, zaznamenají rychlejší vybíjení baterie. Nakonec, jakmile se baterie sníží pod 80 % své původní kapacity, zapojí se ochrany v rámci operačního systému, aby bylo zajištěno, že se zařízení nechtěně nevypne. Tomuto škrcení lze předejít výměnou baterie u autorizovaného poskytovatele služeb Apple.

Poté, co iPhone poprvé přiškrtí procesor, aby zabránil vypnutí, objeví se v nastavení baterie nový přepínač. To dává uživatelům možnost vypnout funkci škrcení a umožňuje procesoru čerpat plný proud. Zařízení se však vypne, jakmile odběr proudu překročí to, co může baterie poskytnout. Je vysoce nedoporučované vypnout funkci škrcení a může vést k poškození baterie.

Znehodnocené baterie

Před iOS 10.2.1 v roce 2017 si iPhone příliš nepočítal se stárnoucími bateriemi ve svém softwaru. Dokonalá smršť okolností však připravila Apple pro stížnosti uživatelů na neúmyslné vypínání starších zařízení.

Nedávná zařízení měla výkonnější procesory, tenčí design a jasnější displeje. Tyto faktory vedly k menším bateriím s nižší kapacitou, které rychleji vybíjely. Menší baterie také znamenala nižší špičkové napětí, což znamenalo, že stárnoucí baterie dříve klesly pod maximální jmenovité napětí.

Tyto faktory byly spojeny s tím, že si více lidí kupovalo iPhony než kdy jindy a poté je nechávalo déle, než se očekávalo, což vedlo k dalším zprávám o vybití baterií. Všimněte si, že modely „Plus“ a iPady neměly problémy s vypínáním díky větší kapacitě baterie. Občasné vypínání hlásili majitelé iPhone 6, iPhone 6s a iPhone SE. Uživatelé si stěžovali, že zařízení vykazovalo úroveň nabití baterie 30 % nebo více a pak se náhle vypnulo, jako by se baterie vybila.

K tomu došlo, protože baterie těchto zařízení byly vybité do té míry, že již nemohly poskytovat špičkový výkon během špičkového odběru CPU. Vzhledem k tomu, že na místě nebyly žádné jiné ochrany, iPhone by zjistil, že spotřeba CPU překračuje dostupný proud, a prostě se vypnul, aby ochránil baterii.

iOS 10.2.1 a následné aktualizace vytvořily záruky, které omezují CPU na základě zbývajícího stavu baterie zařízení. Čerstvé baterie nad 80 % zdraví se s touto funkcí omezení procesoru nikdy nesetkají. Apple o jeho potřebě neuvažoval, dokud se nezačaly šířit zprávy o odstávkách.

Apple nikdy neoznámil ochranu baterie veřejně, místo toho do aktualizace softwaru zahrnul poznámku pod čarou a nechal ji tak. Uživatelé si později začali všímat, jak se jejich zařízení zpomalují, a obviňovali to z plánovaného zastarávání a dalších konspirací, dokud Apple neučinil prohlášení.

Začaly soudní spory a Apple se za tuto funkci veřejně omluvil a uvedl, že vždy měla zařízení vydržet déle, ne nutit uživatele k předčasnému upgradu. Nové iPhony počínaje iPhone X měly také mnohem větší baterie, což znamená, že trvá mnohem déle, než baterie degraduje.

Funkce CPU throttling chrání baterie před přebitím proudu, což může vést k tepelné události nebo dokonce požáru. Není to funkce navržená tak, aby frustrovala uživatele při upgradu svých telefonů, navzdory tomu, co vám někteří youtubeři mohou říkat.

Předchozí článek

iPhone 15 možná dostane pokročilý obrazový snímač od Sony

Následující článek

Oběti havárie v Apple Store žalují Apple kvůli tomu, že ji šlo „100% předejít“

Související články