Ticket to Ride: návyková desková hra nejen pro milovníky železnice

Recenze Ticket to Ride, zajímavé deskové hry s tématikou vlaků a železnice, ve které se budete navzdory svým protivníkům snažit tratí pospojovat co nejvíce měst.

Musím se přiznat, že jsem byl vždy velký fanda všeho, co se týká vlaků a železnice, a tak když jsem na App Store objevil deskovou hru Ticket to Ride s tímto tématem, jednoduše jsem nemohl odolat. A dobře jsem udělal, protože tato hra se může s přehledem řadit mezi velikány typu Carcassone či Monopoly.

Ticket to Ride je (alespoň podle mého názoru) u nás poměrně neznámou hrou, což ale vůbec neznamená, že není zábavná a skvěle zpracovaná. V této hře se budete snažit pospojovat nespočet různých měst na několika do detailu zpracovaných mapách. K tomu budete potřebovat nejen vagóny a občas také lokomotivy, ale především dobré karty v ruce a k nim padnoucí jízdenky. Vím, že to musí znít trošku zmateně, a tak se to pokusím trošku rozvést.

Jako každá jiná desková hra se i tato hraje na tahy, ve kterých můžete učinit některou z následujících akcí: vybrat si dvě karty barevných vagónů, spojit dvě města na mapě vlakem či vybrat si další jízdenku, která určuje, která města je třeba spojit a kolik za to dostanete bodů.

Celá hra vlastně začíná tím, že si ze tří jízdenek vyberete minimálně jednu (vzít si však můžete i všechny tři, v tom se meze nekladou), která vás poté bude vést – dejme tomu, že budete muset spojit New York a San Francisco za 25 bodů. Váš soupeř (či vaši soupeři – ve hře může být až pět hráčů) uční to stejné, ovšem navzájem nevíte, kdo má co spojovat ani zda toho dosáhl, což činí hru zajímavější.

Poté už si vybíráte karty barevných vagónů, a to buďto z vyložených nebo zkusíte štěstí a vyberete si dvě z otočeného balíčku. Může se zdát, že se to nevyplatí, ale často nenajedete vyloženou právě tu barvu, kterou byste potřebovali, a navíc z balíčku můžete náhodou vytáhnout dvě lokomotivy, zatímco z vyložených pouze jednu. Jen pro úplnost: lokomotivy jsou něco jako žolíci, můžete je použít místo kterékoliv barvy.

Barvy si vybíráte proto, že na různé tratě patří vlaky různé barvy. Některé jsou naopak šedé, takže na ně můžete umístit jakékoliv vagóny, a některé mají dva směry, takže si můžete vybrat ze dvou barev. Jakmile máte dostatek vagónů a vlak umístíte, nelze ho již vzít zpátky, a tak pečlivě važte každý krok – každý má totiž k dispozici pouze 45 vagónků, po jejichž vyčerpání alespoň jedním hráčem hra končí.

Poté už jen hbitě spojujete a jakmile máte dospojováno, taháte si další jízdenky, abyste měli opět co spojovat. Jízdenek můžete mít kolik chcete proto, že na konci hry dojde ke zúčtování – jízdenky, které se vám podařilo “dokončit”, vám daný obnos bodů přidají, avšak ty, které jste nezvládli, vám body naopak odečtou, takže se moc nevyplácí riskovat a je dobré vzít si pouze ty jízdenky, u kterých jste si alespoň trošku jisti tím, že je dokončíte. Na konci každé hry ještě obdrží deset bodů ten, kdo vytvořil nejdelší trať na mapě, což může občas hrou pěkně zamíchat.

Všechno, co jsem tu nyní napsal, vlastně popisuje jen onu jednu vestavěnou mapu USA. Ticket to Ride totiž skrze in-app purchase nabízí hned několik dalších map, například mapu Evropy či samotného Švýcarska. Stojí sice každá pár euro, ale jejich koupě se určitě vyplatí, neboť s sebou kromě pozměněných pravidel (například ve Švýcarsku se setkáte s tratěmi v tunelu a podobně) přináší například i novou hudbu, přesně laděnou danému tématu. Upřímne, švýcarskou mapu občas hraju jen proto, abych mohl jejich hudbu poslouchat.

Každopádně, jakmile vás přestane bavit hrát proti botům, kteří bohužel nepředstavují příliš velkou výzvu, můžete se vrhnout na hraní proti lidským protivníkům, a to buďto po internetu nebo i na jednom iPadu tak, že si ho budete předávat. Druhou možnost jsem nezkoušel, ale hraní on-line je poměrně svižné a pěkně udělané. Každý hráč má svoji “hodnost”, kterou zvyšuje výhrami a ztrácí prohrami, a tak se můžete ihned srovnávat s ostatními. Vše funguje buďto skrze interní systém nebo přes Game Center, což určitě vítám.

Celkově jsem velice dlouho přemýšlel, co hře vytknout. Doplnil bych snad jen nějaké achievementy, trošku doladil hodnocení multiplayerových her a snad i hru o něco zlevnil – i když je na druhou stranu pravda, že vyšší cenu si tato hra určitě zaslouží, byť může odradit plno potenciálních hráčů. Každopádně hře dávám 90% a všem ji doporučuji. Hrál jsem ji ve verzi 1.1.

Ticket to Ride – 5,49€ – App Store link (iPad)

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

2XL Supercross HD: skvělý motocross pouze dnes zdarma

Následující článek

Apple: nové MacBooky Air a Macy Mini, plastový MacBook pohřben

Související články