Things vs. Awesome Note: test dvou To-Do manažerů

Snad každý člověk si potřebuje čas od času něco někam poznamenat. Ať už jde o nápad, důležitý úkol či seznam na nákupy – nikdo si zkrátka nemůže pamatovat všechno. A pokud máte úkolů opravdu hodně, určitě používate nebo aspoň uvažujete o použití nějakého to-do manažeru. Dnes si srovnáme dvě z celého zástupu takových aplikací pro iPhone, Things a Awesome Note.

Things: strohost, jednoduchost, GTD

Jako první bych podrobněji rozpitval aplikaci Things. Things (for iPhone) je v oblasti to-do manažerů a GTD (Getting Things Done) velice známá aplikace, která má i svou sestřičku pro Mac OS X (tyto aplikace můžete samozřejmě synchronizovat). Things nabízí naprosto strohý a jednoduchý vzhled a snaží se striktně držet pravidel metody Getting Things Done (pro ty, co neví, o co jde: jde o to metodu, která má za úkol zefektivnit práci a úkoly určitým způsobem

třídění a podobně). Protože ale GTD není zase tak odlišná od normálních to-do manažerů, nemusíme na ni brát vůbec ohled.

Od to-do manažeru si asi každý představí následující: zadám úkol, “deadline” datum, popř. popis, tagy, kategorii a podobně. Things toto všechno nabízí, potíž ovšem trošku nastává při “kategorizování” úkolů. Automaticky se totiž úkoly ukládají do Inboxu, odkud si je poté máte roztřídit. Můžete tak učinit buďto do složky Next, Scheduled, Someday (tu jsem využíval opravdu hodně) či do některého z projektů. Celý projekt poté můžete umístit do některé ze složky. Na tomto systému mi vadila jedna věc, a to, že si nemůžu zobrazit úplně všechny úkoly seřazeny podle data, kategorie apod. Můžu tak učinit pouze v rámci kategorie.

Jakmile se váš úkol přiblíží “due date” (můžete si u každého úkolu nastavit, kolik dní před deadline se má zobrazit), zobrazí se ve složce “Today”. Počet položek v “Today” se také zobrazuje na home screenu v podobě čísla v pravém horním rohu. Bohužel, ani jedna z těchto dvou aplikací není schopna toto číslo aktualizovat automaticky, aktualizuje se pouze v případě otevření aplikace. Ovšem za to bysme měli zkritizovat spíše Apple a jeho iPhone OS. Úkoly jednoduše “splníte” odškrtnutím a poté, co se tak stane, zmizí ze všech složek a přesunou se do složky “Logbook”, takže máte neustálý přehled o tom, co jste kdy dělali.

Things 2

Things 1

Awesome Note: jednoduchost, grafika, poznámky

Poté, co jsme rozebrali Things, podíváme se podrobněji i na přímého konkurenta, aplikaci Awesome Note. Hned na začátek musím říct, že Awesome Note jsou v podstatě dvě aplikace v jednom – to-do manažer a poznámkovač (ne nadarmo má v názvu “note”). Awesome Note se tak striktně nedrží GTD (i když její prvky najdeme i zde) a také nelpí na strohém vzhledu – naopak, sází na bohatou a líbivou grafiku. A to je možná dobře.

Úkoly (i poznámky) se přidávají v podstatě stejně jako v Things, místo tagů zde ale najdete tříhvězdičkovou prioritu, což třeba já osobně považuji za plus. Úkol od poznámky odlišíte akorát přidáním “due date”, takže můžete mít úkoly i poznámky v jedné kategorii. Pro každou poznámku můžete navíc zvolit jedno z deseti líbivých témat, můžete změnit písmo nebo ji třeba poslat e-mailem.

Naopak s kategoriemi pracuje Awesome Note naprosto odlišně. Nenajdete zde žádné speciální kategorie jako “Scheduled” či “Someday”, pouze ty, které si sami vytvoříte. Kategorie jsou zobrazeny jako složky a jsou odlišeny obrázky a barvami, které si sami zvolíte. Na rozdíl od sterilního stylu Things je to opravdu pěkné – díky vizuálnímu odlišení kategorií nemusíte vůbec číst názvy. U každé kategorie jsou navíc dvě čísla, a to počet due a overdue úkolů a celkový počet úkolů.

V rámci kategorie jsou pak úkoly řazeny podle data do “overdue”, “due”, “next” a podobně. Vše je perfektně přehledné, protože máte okamžitě vidíte všechno, co se daného úkolu týká. Samozřejmě si můžete zobrazit všechny úkoly ze všech kategorií dohromady a dokonce si z nich můžete udělat pěknou nástěnku.

Malá vada na kráse nastává při odškrtávání úkolů. Když úkol odškrtnete, je sice “done”, ale v kategorii se zobrazuje pořád a do celkového počtu úkolů je také stále zahrnut. Usoudil jsem tedy, že bude lepší úkoly rovnou mazat a ne odškrtávat – na druhou stranu tím ale ztrácím možnost logu jako v Things a navíc musím každou změnu potvrzovat.

Awesome Note 1Awesome Note 2

Duel – kdo s koho?

Obě aplikace jsem používal docela dlouho a musím říct, že Awesome Note mi vyhovuje o hodně více. Pro ty, kdo neholdují GTD, je více logicky uspořádaná a navíc nabízí grafiku, na kterou je radost pohledět – především hlavní menu je geniálně uděláno. Things bude zase naopak jasná volba pro fanoušky GTD a strohého stylu, kde nic nepřekáží.

Ani jedna z aplikací bohužel nenabízí funkci opakovaných úkolů. Oba vývojové týmy už tuto funkci oznámily v dalším updatu, ale musím říct, že u Awesome Note tomu věřím stále víc – Things mám totiž už několik měsíců a stále se nic nestalo.

Dalším argumentem, který hovoří jednoznačně pro Awesome Note, je cena. Things je totiž naprosto nechutně předražená aplikace – stojí 7,99€ (pokud byste chtěli provozovat paralelně s Things for Mac, tak se prohnete ještě více – ta stojí okolo $50). Naproti tomu má Awesome Note příjemnou cenu 2,99€ a navíc ještě lite verzi pro ty, kteří si ji chtějí před koupí vyzkoušet.

A jaký bude tedy verdikt? Pokud nepoužíváte GTD, rozhodně si kupte Awesome Note. Je hezčí, má více funkcí a je o hodně levnější. Things je jen pro opravdové “fajnšmekry”. Osobně nechápu, co na této aplikaci stojí tolik peněz.

Hodnocení: Awesome Note: 90%, Things: 60%.

64 comments
  1. Zajímavé by bylo možná ještě porovnání s Evernote.

  2. Zajímavé by bylo možná ještě porovnání s Evernote.

  3. awsome note jsem zkoušel, ale má pro mě dost zásadní vadu – neumí upozornit na úkol na displej, na rozdíl od ToDo… nebo jsem někde něco přehlídnul?

  4. awsome note jsem zkoušel, ale má pro mě dost zásadní vadu – neumí upozornit na úkol na displej, na rozdíl od ToDo… nebo jsem někde něco přehlídnul?

  5. Doporučuji zkusit ještě 2Do http://www.2doapp.com. Ze všech todo listů mi asi sedla nejvíce. Navíc má, stejně jako ostatní aplikace od autora 2Do, moc pěkný design.

  6. Doporučuji zkusit ještě 2Do http://www.2doapp.com. Ze všech todo listů mi asi sedla nejvíce. Navíc má, stejně jako ostatní aplikace od autora 2Do, moc pěkný design.

  7. mustafa – dík za tip, vypadá to dobře a jdu do něj

  8. mustafa – dík za tip, vypadá to dobře a jdu do něj

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Tap Tap Revenge 3: něco pro hudební fanatiky

Následující článek

eTodo: GTD aplikace za 0,79€ lepší než Things

Související články