aktualizace iMac 2021

iMac 2021 první pohled: Král rychlosti.

Tak se už i k nám dostal nový, na jaře představený, iMac 2021 s čipem Apple M1. V tomto článku vám přinášíme první pohled na toto zařízení, na plnohodnotnou recenzi se můžete těšit v blízké době.

Specifikace a rozměry

iMac, který vlastním, je právě ten střed, který Apple na svém webu nabízí. Vnitřní úložiště má kapacitu 256 GB, paměť RAM se pak zastavila na 8 GB. Samozřejmostí je nový Apple M1 čip, s 8 jádry v CPU i GPU, které zajišťují absolutní plynulost a rychlost zařízení. Za příplatek oproti základní variantě navíc dostanete o 2 USB-C porty navíc (2 Thunderbolty jsou v základu), stejně tak přípojku na ethernet a Magic Keyboard s Touch-ID.

Někomu by mohl připomínat iPad na stojánku

Po vybalení z krabice vás bezesporu uchvátí rozměry celého iMacu – a to i když jste jej už viděli vystavený na prodejně či jste jej obhlíželi online. iMac 2021 je prostě neskutečně tenké (11,5 mm) a lehké (do 5 kg) zařízení. Komu připomíná iPad na nožičce, není v omylu. Podobné jsou i materiály, ve kterých je iMac vyveden, tedy hliník a sklo.

Abych ale nezastínil negativa, tak co se týká designu vás určitě praští do očí velká brada iMacu. Ta má (od displeje) nesmyslných 7 cm. No, ono těch „nesmyslných” 7 cm je zde na úkor již zmiňované tloušťky. Celý počítač včetně větrání se totiž nachází pouze v této bradě. V Applu tak určitě mohli udělat tento počítač o 1 cm širší, ale dost dobře věděli, že když tak neudělají, média a uživatelé se z 11,5 mm tloušťky budou moci utlouct. A povedlo se jim to. Otázkou je, zda u stolního počítače potřebujete, aby byl takto tenký? Asi záleží hlavně na dispozici pokoje / kanceláře.

Záda s logem, za které e tady Apple tuplem nestydí

Kde Apple ubral, tak jinde naopak přidal. Řeč je zde o OBROVSKÉM logu firmy, nacházející se na zádech iMacu. Opět jde pochopit, proč to v Applu takto vymysleli (na hotelových recepcích se jablíčko bude doslova vyjímat), ale to nemění nic na tom, že o centimetřík či dva menší logo by možná vypadalo vkusněji.

Přidat mohla firma i u návrhu stojánku, kterým jde sice displej naklánět, ale už nelze nastavovat výšku.

M1 čip a konektivita

Po instalaci a zapnutí jdou ale rozměry stranou a vám se začne ukazovat síla nového M1 čipu. Na nic se při spouštění (zejména systémových) aplikací nečeká a vše šlape jak po másle. Rychlostně bych to srovnal s prací na iPadu, kde též na nic nečekáte. A jelikož čím dál více aplikací začíná být na M1 procesor optimalizovaných, práce s novým iMacem je vážně radost.

Za všemi pozitivy v rychlosti se ale skrývají i negativa. Na nekompatibilní aplikaci jsem sice zatím nenarazil, ale hodně velkých titulů zatím na M1 připraveno není. Trochu to vyvažuje možnost stahovat (přímo z App Store) aplikace psané pro iOS, které následně lze spouštět na macOS.

Pouze 4 USB-C porty…?

Co ale může zarazit nejednoho uživatele je výbava v konektivitě. Jak jsem již zmiňoval, tak pokud si oproti základnímu modelu připlatíte pár tisíc Kč, dostanete kromě 2 USB-C Thunderbolt portů ještě 2 základní USB-C porty navíc. Je-li vám toto dostatečné, tak gratuluji, spíše si ale zvykejte na různé redukce a dongly. M1 čip je také omezen pouze na 1 další připojenou obrazovku. Vyžíváte-li se ve třech a více připojených obrazovkách, na nichž máte spuštěno několik nesmyslů zároveň, tak iMac 2021 není počítač pro vás.

Umístění 4 portů taky ale není něco, čím by se mohl iMac chlubit. Je mi líto, ale muset otáčet celou obrazovkou jen pro to, abych mohl připojit kabel je velmi otravné. A to mám naštěstí iMac ve volném prostoru, u stěny je tento manévr nepředstavitelný. Já si zatím iMacem na zem shodil naštěstí jen prázdnou skleničku. Ovšem otáčení displeje se můžete vyhnout pokud jste ochotni riskovat možné poškrábání hliníku na zádech. Nevím, jak moc je barva náchylná, zkoušet to však nebudu.

3,5 mm jack na sluchátka je asi zbytečné zmiňovat. Prostě tady je.

Zezadu veden jediný oplétaný kabel, který se k iMacu přichytí magneticky

Displej

Displeje Apple umí a iMac 2021 není výjimkou. 24″ zobrazovač s rozlišením 4,5 K nabídne nádherné podání barev (i díky True Tone technologii) a úžasnou ostrost. Trochu škoda, že zde Apple nesáhl po vyšší obnovovací frekvenci, ale předpokládám, že toto eso v rukávu si Apple nechává pro nadcházející vyšší modely.

Hodně skloňovanou kontroverzí jsou bílé rámečky okolo displeje, kdy většina ostatních displejů je má černé a nutno uznat, že je vše jen o umístění počítače a o zvyku. Plánujete-li (jako já) mít iMac v prostoru, bílé rámečky vám rozhodně nebudou rušivým elementem a to ani když budete upravovat tmavá videa či fotky. Právě naopak bílá působí svěže a moderně oproti většině displejům na trhu s nevkusným černým plastem.

Tenký jako břitva – porovnání s iPhonem 11

Na plnohodnotnou detailní recenzi se můžete těšit během několika týdnů. Mezitím nám můžete do komentářů psát vaše dotazy na toto zařízení a my se vám je pokusíme zodpovědět.

Předchozí článek

Rozdíly mezi Windows a MacOS

Následující článek

Pozor, školní hlášení...

Související články