iBomber Defense: opožděný dárek pro milovníky tower defense her

Recenze hry iBomber Defense, která navazuje na známou hru iBomber a máte v ní za úkol ubránit svou základnu před tenky, letadly a loděmi.

Určitě znáte oba díly hry iBomber (první díl jsme zde na iPhoneTips recenzovali před pár měsíci), ve kterých bylo vaším úkolem nasednout do letadla, nastartovat a poté jednoduše vybombardovat všechno, co se na zemi pod vámi pohnulo. Mnoho z vás určitě napadlo, že by se skvělý koncept hry s výbornou grafikou dal jednoduše převrátit – tedy že vy byste byli “velitelem pozemních sil” a snažili se ubránit základnu před nálety, nájezdy a já nevím čím ještě. Autoři hry nás zřejmě vyslyšeli, a tak dnes máme možnost se podrobněji podívat na třetí díl této série, nazvaný příhodně iBomber Defense.

Pokud jste fanouškem tower defense her jako já, musím vás hned ze začátku této recenze upozornit, že existuje reálné riziko, že si tuto hru zamilujete. První věcí, která vás na hře zaujme, je samozřejmě grafika. Ta je prakticky stejná jako v předchozích dílech, což je ale jedině dobře. Vše je propracované do posledního detailu a je vidět, že si s tím vývojáři vyhráli. Grafika se dá těžko popisovat slovy, a tak bude lepší, když si ji prohlédnete na přiložených screenshotech.

Pojďme se nyní podívat spíše na obsah. Hra obsahuje kromě režimu “quick play” také dvě kampaně, konkrétně “allies” a “axis” (je vidět, že hra je jakoby zasazena do druhé světové války). “Nepřátelská” kampaň se vám odemkne až po úspěšném dohrání té “spojenecké” a v obou samozřejmě půjde o dobytí celé Evropy. Čeká vás vždy zhruba 12 misí s tím, že toto není konečné číslo, protože se stává, že se fronta může vrátit i na některou z dohraných map prostřednictvím protiútoku. Ten spočívá v tom, že i když vaše pracně vybudované obranné mechanismy zůstanou na svém místě tak, jak jste je nechali, bombardování některé vaše věže nemilosrdně pošle k zemi. A jak už to tak u protiútoku bývá, nepřátelé nebudou na vaše regeneraci čekat dlouho. Je to ale zajímavý prvek, který prodlužuje hru.

V každé mapě budete mít předem určeno, kolik vás čeká “vln” (od zhruba 20 až do 50) a jaké typy nepřátel můžete očekávat (pozemní jednotky, letadla a lodě). Nestane se vám tak, že celou dobu budujete kvalitní pozemní obranu a v poslední vlně přiletí padesát letadel a ukončí veškeré vaše naděje na vítězný konec. Speciálně u letadel jste dokonce upozorněni i ve které konkrétní vlně budou, což se určitě hodí. A abych nezapomněl – u každé kampaně jsou také tři úrovně obtížnosti, takže o zábavu je určitě postaráno.

Co mě trošku zklamalo, je poměrně hodně omezený arzenál obranných věží. Ty, které způsobují nějaké poškození, jsou prakticky jen tři – kulomet, potom obrovský kanón s nižší kadencí a protiletadlová věž. Poté můžete stavět ještě satelity, které zvyšují dosah věží (a to poměrně hodně) či jakési zpomalovací věže, ale to je asi tak všechno. Po každé misi (v kampani) dostanete několik “vítězných bodů”, kterými můžete své věže vylepšovat (navíc můžete také snižovat cenu věží a náklady na jejich případnou opravu), ale víc toho udělat nemůžete. Je to opravdu škoda, protože to po chvíli udělá hru poměrně monotónní.

Jakmile dohrajete obě kampaně, určitě se vrhnete na quick play mód. Obsahuje sice stejné mapy jako kampaně, ale máte možnost zde získávat různé odznáčky a za tyto odznáčky také patřičné achievementy v Game Center, kterých je přímo přehršel. Odznáčky můžete získat například za to, že žádná jednotka neprolomí vaši obranu (tedy neztratíte žádný z 15ti životů) nebo že nebude poškozena či zničena žádná vaše věž.

Co se týče zvuků ve hře, tak ty jsou poměrně dobře zpracovány, ale mají jeden menší neduh – jakmile se dostanete do vlny 30 a výše, ozývá se tolik střílení, že můžete úplně cítit, jak repráček ve vašem iPhonu či iPadu trpí. Ozývá se totiž jen neidentifikovaletná změť zvuků, která vůbec nepřipomíná střelbu. Na tomto by pravděpodobně měli autoři ještě zapracovat. Pokud se vám ale zvuky střílení nelíbí, není nic jednoduššího než je ztlumit a pustit si ve hře hudbu z vašeho iPodu. Skvělé také je, že jde o universal app, a hru si tedy užijete jak na svém iPhonu či iPodu, tak i na iPadu – a to za stejnou cenu.

iBomber Defense (momentálně ve slevě za 0,79€, běžně za 2,39€) je opravdu kvalitní hrou se skvělou grafikou a provedením, která má ale stále několik stinných stránek – například absence více typů zbraní či občas nesnesitelný zvuk. Vývojáři ale slibují, že update 1.2 přinese do hry nový obsah, a tak myslím, že se máme na co těšit. Hra má uričitě obrovský potenciál a pokud jste fanouškem tohoto typu her, iBomber Defense jednoduše nesmí chybět ve vaší sbírce. Moje hodnocení: 80%. Hra byla recenzována ve verzi 1.1.

iBomber Defense0,79€ (2,39€) / lite verzeApp Store link

2 comments
  1. Vynikající hra a na to že je za 20,- je hřích si ji nekoupit… DOPORUČUJI stáhněte si je dokuď je ve slevě 🙂

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Chop Chop Caveman: vánoční videorecenze povedené plošinovky

Následující článek

iPad Mini: Realita nebo jen další fake?

Související články