Věděli jste o tom, že si můžete z LEGA a čoček od iPhonu složit kvalitní mikroskop? Vědci z německých univerzit vymysleli způsob, jak dostat mikroskopy do rukou vědecky zvědavých dětí a to bez velkých investic, pouze s pomocí objektivů iPhone 5 a LEGA.
Výzkumní pracovníci Bart E. Vos, Emil Betz Blesa a Timo Betz z německé univerzity Georga Augusta Gottingen a Munster University měli před sebou náročný úkol. Chtěli vymyslet způsob, jak by někdo mohl postavit mikroskop s vysokým rozlišením. A chtěli to udělat za zlomek ceny toho, co byste našli v prostředí vědecké laboratoře.
Levnější řešení než drahé mikroskopy
Většina hračkových mikroskopů určených pro osobní použití není o moc více kvalitní než zvětšovací brýle, zatímco kvalitní mikroskopy ve třídě mohou stát i desítky tisíc korun. Pro mnoho škol je obtížné vybavit učebny dostatečným vybavením a pro mnoho domácností může být obtížné takový nákup ospravedlnit.
Řešení, které vědci navrhli, bylo použití objektivu fotoaparátu iPhone 5 ve spojení s pouzdrem z LEGA se smartphonem naskládaným na snímky. Vědci poukazují na to, že díky modulární povaze a nízké ceně je LEGO ideálním nástrojem pro výuku.
Upcyklované objektivy iPhone 5 lze také získat relativně snadno. Vědci je získali za necelých 5 dolarů. Celá cena projektu bez zaplněného smartphonu vyšla na 102 Euro. Mnoho lidí však již může mít LEGO nebo náhradní čočky chytrých telefonů doma, což ještě více snižuje náklady.
Stavba projektu zabere trochu času a je o něco těžší než standardní stavění LEGA. Potenciální stavitelé tedy nejen potřebují získat několik speciálních cihel, ale budou muset provést také nějaké úpravy. Nejrozsáhlejší modifikace se zabývá osvětlením. Řešením je nahradit standardní oranžovou LED ve světelné kostce LEGA bílou LED. LED bude také nutné rozptýlit kouskem papíru nebo matným kouskem plastu. Podrobné pokyny, jak toho dosáhnout, jsou součástí vzorových dokumentů. Podrobný návod najdete ZDE a podrobnosti o výzkumu zase ZDE.
Po dokončení je konečný mikroskop schopen prohlížet jednotlivé buňky konkrétních objektů, jako je cibule, a také drobné mikroorganismy, jako jsou vodní blechy.
Vědci doufají, že jejich důkaz konceptu pomůže dostat vědecké vybavení do rukou více studentů, protože věří, že si všechny děti zaslouží příležitost rozšířit své vědecké chápání světa kolem sebe.
„Porozumění vědě je zásadní pro rozhodování a přináší mnoho výhod v každodenním životě, jako je řešení problémů a kreativita,“ říká profesor Timo Betz, univerzita v Gttingenu. „Přesto zjišťujeme, že mnoho lidí, dokonce i politiků, se cítí vyloučeno nebo nemá příležitost zapojit se do vědeckého nebo kritického myšlení. Chtěli jsme najít způsob, jak živit přirozenou zvědavost, pomoci lidem pochopit základní principy a vidět potenciál vědy. “
Plány projektu jsou k dispozici zcela zdarma. K dispozici je také studie , která zahrnuje metody, které výzkumníci použili, získaná data a sbírku navrhovaných experimentů, které mohou studenti provádět.