Nokia a Microsoft: zachrání dva umírající giganty jejich spojení?

Krátké zamyšlení nad tím, zda sloučení dvou gigantů Nokie a Microsoftu pomůže těmto firmám dostat se zpět na výsluní, ze kterého byli sesazeni mimojiné Applem.

Ještě před několika málo lety byla Nokia synonymem mobilního telefonu – o nějakém Applu nebo HTC ještě nikdo nevěděl a kdo neměl legendární Nokii 3310 a nehrál na ní hada, byl hotový outsider. Tato finská firma, stejně jako americký softwarový gigant Microsoft se svými Windows Mobile ale usnuli na vavřínech – zatímco Nokia by možná dokázala představit slušný telefon, ovšem s naprosto konkurence neschopným systémem, Microsoft zase má ucházející systém, ovšem nemá hardwarové zázemí. A tak se tyto dvě firmy rozhodly spojit své síly – Nokia dodá hardware, Microsoft software a rázem jsou iOS s Androidem v ohrožení. Jenže ne všechno je tak, jak to na první pohled vypadá.

Nokia totiž ještě před pár měsíci žádné takové spojenectví neplánovala. Byla si vědoma toho, že softwarově těžce zaostává, a tak začala společně s Intelem pracovat na novém operačním systému MeeGo, jež měl s největší pravděpodobností spatřit světlo světa někdy tento rok (což je ale i přes poslední události stále plánováno). Jenže v září 2010 nastoupil na pozici CEO Nokie Stephen Elop a rozhodl se otočit kormidlem směrem k Microsoftu. Už se ale příliš nemluví o tom, že Elop byl jednak přibližně dva roky zaměstnancem Microsoftu, kde měl na starosti především kancelářskou sadu Office a byl také členem vyššího vedení, a druhak vlastní přes 150 tisíc akcií této americké firmy. Naskýtá se otázka, zda tato skutečnost výraznějším způsobem neovlivnila jeho rozhodnutí a zda se Microsoft náhodou nehodlá nenápadně Nokii ovládnout – prozatím by se mu to poměrně dařilo.

Dopadne spojení Nokie a Microsftu takto? Doufejme, že ne…

Nokii v minulosti neprovázely jen softwarové problémy – několikrát odkládala uvedení nových modelů svých telefonů, které neustále provázely nějaké problémy. Nenechte se však zmást – Nokia má prakticky stále většinu na trhu, co se týče hardware, a ani Symbian si nevede špatně na to, jak zaostalý systém to je – ovšem musíte vzít v potaz to, že se díváte na celý trh mobilních telefonů, ne jen smartphony. Zde už si Nokia vede o poznání hůř.

Windows Phone 7 jsou Microsoftím (dlouho očekávaným) zoufalým pokusem o návrat na výsluní mobilních operačních systémů. Dlouho ho totiž okupoval s Windows Mobile, které sice byly hrozné a jejich uživatelský komfort byl nulový, ne-li záporný, ovšem dlouho nebyla žádná konkurence, žádná možnost volby. iOS a Android zastihli WM totálně nepřipravené. Jenže Microsoftu už teď skoro nikdo nevěří, a tak je tento systém nasazen prozatím pouze na pár telefonů (například HTC HD7) – jednak protože nikdo neví, jak bude oblíbený, druhak proto, že mu doteď chybí (podobně jako v minulosti iOS) některé základní funkce – třeba copy&paste.

Dle mého názoru je tedy spojení Nokia a Microsoftu naprosto logické. Oběma klesá tržní podíl a navzájem se perfektně doplňují – Nokia přece jen ještě prodává desítky milionů telefonů, a tak díky ní získají Windows Phone 7 nějaký významější tržní podíl, což jistě pobídne vývojáře, aby pro tento systém začali vyvíjet ve velkém (prozatím je k dispozici pouze cca 9000 aplikací). Otázkou zůstává, zda bylo opuštění “vlastního” systému MeeGo dobrá volba – na jednu stranu je vývoj vlastního systému drahý a riskantní, na druhou stranu by ale Nokia nemusela záviset na rozmarech Microsoftu a mohla by si vše udělat pěkně po svém po vzoru Applu.

Takto nějak by mohla vypadat budoucí Nokie s Windows Phone 7. Zdroj: engadget.com

Nevěřím sice, že by Nokia s Microsoftem mohli nějak výrazně ohrozit dva giganty iOS a Android, ovšem jsem rád, že existuje další možnost volby – přeci jen se doteď až moc lidí násilně dělilo na jablíčkáře a nejablíčkáře – Android si prostě kupovali lidé, kteřé nechtěli iPhone. Těším se také na dalšího hráče na trhu, webOS, který by mohl znovu zajímavě zamíchat kartami. Na poli mobilních operačních systémů se máme určitě na co těšit.

Co si o spojení Microsoftu s Nokií myslíte vy? Šlo o chytrý tah nebo si tímto tyto dvě firmy ještě zpečetily svůj konec? Podělte se o svůj názor v komentářích! A pokud byste si chtěli o Windows Phone 7 přečíst něco více, je zde k dispozici celý článek.

130 comments
  1. Napad spojenia je urcite dobry, pretoze Nokia prestala byt revolucnou od modelu 3310… uvidime, aky vysledok prinesie ich spolupraca. Ale na druhej strane – nad tymto krokom mali rozmyslat skor. Teraz ma cely sved pod palcom iOS a Android, takze bude tazke si najst vernych zakaznikov. Hovorim z vlastnej skusenosti, lebo ako maximalne spokojny jablckar by som asi nepresiel znova na Nokiu. No ak dokazu vyrobit komfortnejsi ,,telefon,, ako je iPhone (co pochybujem), mozno by som pouvazoval. Nechajme sa prekvapit.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Bulvár: Steve Jobs bude žít déle než 6 týdnů, tvrdí iPhoneTips

Následující článek

Air Display: druhý displej k vašemu Macu z iPhonu nebo iPadu

Související články

iPad: překročení dalšího milníku, nyní v prohlížení internetu

iPad je neskutečně žádané zařízení. To dokazuje jak i jistá nedostupnost po několika měsících od vydání, tak počet aplikací pro iPad vyvinutý, který v nedávné době překročil magických 100 000 (o kterém jsme Vám nedávno psali). iPadu se ale nedávno podařilo překročit ještě jednu metu, která patří také do důležitých milníků - a to více než 1% ze všech platform prohlížejících internet.