Překvapení: iTunes Match už je dostupný i v ČR a na Slovensku

iTunes Match, zajímavá hudební služba, díky níž si můžete za roční poplatek “zlegalizovat” svou hudební knihovnu, zavítala i do ČR a na Slovensko.

Nová služba iTunes Match, která byla představena na jedné z minulých keynote a jejíž spuštění provázelo několikeré odkládání, včera podle mého názoru docela překvapivě dorazila i do České republiky a na Slovensko. “Zlegalizování” hudební knihovny vás bude stát 24,99€ za rok, což je zhruba 630 Kč.

iTunes Match, který najdete jako záložku ve svém iTunes (požadována je verze 10.5.2), sice může na první pohled vypadat jak jako “další cloudová hudební služba”, ale není tomu úplně tak. Zatímco třeba služba Googlu nabízí “pouze” uložení vašich mp3 souborů do cloudu, odkud je poté můžete kdykoliv stáhnout či přehrát, iTunes Match nabízí mimo to i spárování s originálními soubory dostupnými v iTunes Store (jsou-li k dispozici).

To znamená, že pokud máte ve své knihovně například mp3 ripnuté z koupeného CD nebo stažené z internetu, iTunes Match vám je touto cestou zlegalizuje – a v případě, že budou nižší kvality než 256 kbps, dokonce je nahradí souborem s lepší kvalitou. To vše samozřejmě bez DRM.

Ty soubory, které nebudou spárovány s obsahem na iTunes, budou nauploadovány, abyste si mohli na svých iOS zařízeních synchronizovat celou hudební knihovnu. Limit takto spárovaných a synchronizovaných písní je stanoven na 25 tisíc kusů, což se domnívám, že “normálním” (tento výraz si, prosím, nikdo neberte osobně) lidem bohatě stačí. Synchronizovat z jednoho účtu můžete až na deset iOS zařízení.

Překvapivé je pro mě především to, že se Apple dokázal takto rychle domluvit na autorských právech – je obecně známo, že u nás bývá v tomto ohledu často docela problém. Nevidím však do celého problému, a tak o tom můžu pouze spekulovat.

Dle mého názoru se jedná o poměrně velký posun v chápání práv k hudbě. Dosud jsme byli často nuceni kupovat si předražené CD nebo předražené soubory s DRM z internetu, ovšem nyní si díky iTunes Store můžeme nejen pořídit levnou hudbu, ale za roční poplatek v podstatě i zlegalizovat velkou většinu toho, co si stáhneme z internetu ne úplně oficiální cestou.

Uvažujete o zakoupení iTunes Match pro svou hudební knihovnu?

69 comments
  1. Z jakého důvodu bych měl ripnuté CD do MP3 cedit přes iTunes Match když to doteď nebylo potřeba? 🙂

    1. Protože do těď jsi neměl hudbu v cloudu,

      protože do teď jsi neměl všechno na jednom místě,protože do teď jsi neměl všechno v 256kb/s datovém toku.Nikdo ti to nenutí, koupí si to ten, kdo chce mít přehled ve své kvalitní hudbě.

  2. Já nechápu proč všichni píšou o legalizaci. Vždyť v podmínkách pro iTunes Match je psáno, že lze nahrávat pouze legálně nabytý obsah. Jen místo zákonů ČR poruším navíc podmínky iTunes. Samozřejmě to lidsky chápu, ale o legalizaci se prostě nejedná.

    1. Taky by mě zajímalo, jak to je s tím českým “legálním stahováním”. Musí to být koupené od někoho, kdo na to má práva, nebo stačí koupené od ulož.to, případně legálně stažené?

  3. mě by zajímalo, jak je to s tím ročním placením? Když si to teď zakoupím za cca 650,- (tím si zlepším kvalitu všech písniček, které mám ve špatné kvalitě a u ostatní se prostě zbavím povinnosti zálohovat si muziku někde na disk) a celý další rok si již v této ceně budu “kupovat” mp3ky, které si stáhnu a za rok si iTunes Match znovu nezaplatím a budu mít přístup ke všem svým (třeba 2000) písničkám, které jsem do toho dal za celý rok a už je budu mít přes iTunes k dispozici kdykoli a kdekoli, ikdyž už si nikdy iTunes Match nezaplatím?

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

App Store: vánoční updaty se jen hrnou

Následující článek

Steve Jobs - Billion Dollar Hippy: hodinový dokument od BBC

Související články