Polymerní kabely by mohly nahradit Thunderbolt i USB a zajistit vyšší rychlost

Vědci pracují na kabelovém systému, který by mohl poskytnout několikanásobně větší rychlost přenosu dat než stávající připojení USB pomocí extrémně tenkého polymerového kabelu, který odráží designovou cestu Thunderboltu.

Výzkum, který byl představen na únorové mezinárodní konferenci polovodičových obvodů IEEE, si klade za cíl vyvinout typ připojení, který nabízí mnohem lepší možnosti připojení než současné metody. Částečně si klade za cíl toho dosáhnout nahrazením měděného vedení něčím jiným.

Měď se obvykle používá pro vodiče, jako je USB a HDMI, pro zpracování datových přenosů, ale vyžaduje vysokou energii pro práci na vysokých úrovních přenosu dat. „Existuje zásadní kompromis mezi množstvím spálené energie a rychlostí vyměňovaných informací,“ uvedli absolventi MIT a hlavní autor Jack Holloway.

Zatímco „stále objemnější a nákladnější“ měď by mohla být nahrazena kabely z optických vláken, přináší to své vlastní problémy. Jelikož křemíkové čipy mají potíže s fotony, je optimalizace propojení mezi kabelem a počítači náročnější.

Nahrazení mědi v kabelech

Podle Hollowaye „existují různé druhy nákladných a složitých integračních schémat, ale z ekonomického hlediska to není skvělé řešení,“ což vedlo k tomu, že vývojáři vytvořili vlastní verzi.

Výzkumníci kombinují výhody vedení z mědi a optických vláken a používají plastový polymer. Díky tomu je výroba levnější než měděné dráty, což může být pro výrobce kabelů atraktivní nabídka.

Polymer může také používat subterahertzové elektromagnetické signály, které jsou při vysokém datovém zatížení energeticky účinnější než měď. Předpokládá se, že tato účinnost ji přibližuje účinnosti systémů s optickými vlákny, ale zásadně s lepší kompatibilitou se silikonovými čipy.

Nízkorozpočtové čipy jsou spárovány s polymerním potrubím, které může generovat vysokofrekvenční signály dostatečně silné k přímému přenosu do potrubí. Očekává se, že systém bude jako takový vyráběn standardními metodami, díky nimž je výroba nákladově efektivní.

Samotné kabely mohou být také extrémně tenké, přičemž plocha průřezu propojovacího vedení měří 0,4 milimetru krát čtvrt milimetru, což je menší než u typických měděných variant.

Tento malý vlasový kabel lze použít k přenosu dat přes tři různé paralelní kanály, což mu umožňuje dosáhnout celkové šířky pásma 105 gigabitů za sekundu. Spojení kabelových svazků by mohlo přivést kabely do rozsahu terabitů za sekundu a přitom zůstat za rozumnou cenu.

Thunderbolt

Systém využívající čipy na obou koncích kabelu používá relativně podobný koncept jako kabely Thunderbolt, i když s jiným používaným vedením. V každém případě se čipy uvnitř kabelu používají ke správě dat přiváděných do kabelu na jednom konci a na druhém konci a zároveň se zabývají propojením se samotným vedením.

Zdá se pravděpodobné, že by takový systém mohl být použit pro budoucí připojení ve stylu Thunderbolt, což mu umožní jít daleko za současnou horní hranici 40 Gb/s.

Dalším spojením s Thunderboltem je financování výzkumu. Zatímco Thunderbolt byl vyvinut společnostmi Intel a Apple, nejmenovaný polymerní výzkum byl také financován společností Intel, spolu s Raytheon, Naval Research Laboratory a Office of Naval Research.

Předchozí článek
iMac Pro

Čeká iMac Pro konec? Apple doprodává poslední kusy.

Následující článek
logo

Jetpack Joyride se dočká druhého dílu.

Související články

iPhone 4S: Apple dnes představí inovovanou “čtyřku”

Spekulací kolem nového iPhone se během posledního roku vyrojilo hned několik. Tou poslední zprávou před samotným uvedením, kterou vám na tomto serveru přinášíme, je několik informací o iPhone 4S. Jeho představení dnes večer je už prakticky jisté, máme pro to několik důkazů, které vás také přesvědčí.