iOS 5: čtvrtá beta spolu s podporou OTA aktualizace je tu

Pokud netrpělivě čekáte na nové iOS 5, tak vás zcelajistě potěší, že jeho vývoj jde velice rychle kupředu. I přes to, že jsou to necelé dva měsíce, kdy byl iOS 5 jako takový vůbec představen, tak vývoj tohoto operačního systému se dostal už do fáze čtvrté bety.

Pokud netrpělivě čekáte na nové iOS 5, tak vás zcelajistě potěší, že jeho vývoj jde velice rychle kupředu. I přes to, že jsou to necelé dva měsíce, kdy byl iOS 5 jako takový vůbec představen, tak vývoj tohoto operačního systému se dostal už do fáze čtvrté bety.

Samotná čtvrtá beta nepřináší žádné velké změny, a tou nejzajímavější je tedy nejspíše ta, jak se k této betě dostanete – Apple totiž zkušebně zprovoznil tzv. OTA aktualizace (tzv. over-the-air update), díky nimž není třeba připojovat vaše iOS zařízení vůbec k počítači.

Apple tuto vlastnost samozřejmě už představil před necelými dvěma měsíci na keynote, ale až teprve teď jsme vůbec zjistili, jak OTA aktualizace funguje v praxi. Samozřejmostí využití OTA updatu je vlastnit iOS 5 zařízení s nainstalovanou třetí betou – tedy předchozí verzí. A pokud máte dojem, že aktualizace se vám povolí pouze, pokud jste na Wi-Fi síti, jste na omylu. Podporována je totiž taktéž 3G síť (nad čímž zůstává občas poněkud rozum stát, zvlášť když Apple přes tyto sítě nedovoluje stahovat aplikaci větší než 20MB z App Store).

Probíhající stahování aktualizace na iPhone.

Nespornou výhodou OTA update ale je, že kromě toho, že nepotřebujete nic k ničemu připojovat, je, že samotná aktualizace má mnohem menší velikost, než prozatím známé updaty. Porovnejme si to – OTA aktualizace potřebuje stáhnout pouhých cca 140MB (mluvíme nyní o iPhone 4, ovšem i u ostatních zařízení bude velikost velice podobná), oproti tomu, pokud bychom klasicky updatovali přes iTunes, pak by se stahovaný soubor blížil až 800MB. Jistě uznáte, že se jedná o omnoho praktičtější cestu, jak iOS povýšit na novější verzi – je to rychlejší a servery Apple by konečně neměly být tak zahlcené při každé nové vydané aktualizaci.

Mimo to se ve čtvrté betě Apple rozhodl zprovoznit synchronizaci dokumentů přes iCloud, kde se dá mluvit o pouhém postupném zpřístupňování vlastností, které má iOS 5 mít. Finální verze iOS 5 bychom se měli dočkat někdy na podzim, nejpravděpodobněji v září. A spolu s touto majoritní aktualizací by se měl mimojiné objevit také nový iPhone 5.

75 comments
  1. Sakra jak já se teším na Finální iOS5 to bude absolutní bomba a převrat v Iphonech 🙂 – Apple se holt opět poučil 🙂

  2. Pozor sice samotná aktualizace má jen 140 MB, iphone mě ale nepustil aktualizovat neboť jsem měl v telefonu jen asi 500 MB volnýho prostoru a k aktualizaci bylo potřeba zhruba 850 MB… Tak nevim

    1. JJ taky sem o tom četl na zahraníčních webech je to způsobeno tím , že sice aktualizace stahne 140 mb ale udělá si zálohu souboru které sou již v sistému tím pádem máte jako by v iphonu všechno 2x a to způsobuje že potřebuje tolik místa nevím jak si s tímhle poradí ale jinak to asi nejde.Tak se nechápme překvapit.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Apple: nově největší výrobce smartphonů, nyní předstihl i Nokii

Následující článek

Čína: už se nekopíruje jenom iPhone, ale rovnou celý Apple Store

Související články