iOS 5 a iCloud: detailní shrnutí informací z WWDC 2011

Článek shrnující dvě důležité novinky představené na včerejší keynote – tedy iOS 5 a novou službu iCloud, která dlouží k pohodlné bezdrátové synchronizaci.

Pokud jste tak jako my fanoušky jablečných produktů, a je jedno zda fanatičtí nebo normální, určitě vám nemohlo uniknout, že se včera odehrál jeden ze tří nejdůležitějších momentů v roce, co se týče produktů Apple – tedy každoroční keynote zahajující konferenci WWDC, na které se setkávají tisíce iOS a Mac OS X vývojářů z celého světa, aby se podělili o své zkušenosti a dovedli své aplikace k dokonalosti. O tom, co bude představeno, se vcelku úspěšně již nějaký ten pátek spekulovalo, a tak se pojďme konečně podívat na to, co nám Steve, Scott a Phil připravil tentokrát.

Celá konference se točí kolem tří věcí – je to Mac OS X 10.7 Lion, iOS 5 a nová služba iCloud. Co se týče Lionu, tedy další verze operačního systému pro stolní počítače a notebooky, tak se jednalo prakticky jen o shrnutí toho, co je už známo poměrně dlouhou dobu, a tak bude tento článek zaměřen především na iOS 5 a iCloud, což jsou opravdu žhavé novinky, o kterých se toho dopředu vědělo méně. Na 10.7 Lion se ale určitě blíže podíváme v nějakém z dalších článků.

iOS 5

Pojďme začít tím zajímavějším, a to je iOS 5. Vlastníte-li jakýkoliv iPod touch, iPhone či iPad, vězte, že právě iOS je tím, co váš stroj pohání. Důležitost a rozšířenost tohoto dotykového operačního systému dokazuje už jen to, že se ho po celém světě prodalo cca 200 milionů kusů (a to pouze od roku 2007) a existuje pro něj více jak 400 tisíc aplikací, z toho celých 90 tisíc pro iPad.

I když je iOS určitě skvělý systém, mnoho uživatelů (a to včetně mě) si postupně začalo stěžovat na některé jeho slabiny, mezi které patří například ne příliš praktické notifikace, nemožnost umístit na home screen nic jiného než ikonky aplikací, nevyužitý lock screen a další a další funkce. Některá z těchto přání byla vyslyšena, některá (opět) ne, nicméně troufám si tvrdit, že nová verze iOS potěší leckterého majitele iPhonu či iPadu – už jen proto, že bude dostupná i pro starší modely (například iPhone 3GS), o kterých se spekulovalo, že budou odstřiženy podobně jako kdysi iPhone 3G. Určitě se v tomto článku nezvládneme podívat na veškeré novinky v iOS 5, ale budu se snažit vypíchnout ty nejdůležitější.

Nové notifikace

Ano, iOS 5 se konečně dočkalo přepracovaného systému notifikací, které se dokonce zobrazují na lock screenu. Mizí tedy ty otravné modré bubliny, které vám často dokázaly přerušit hru v tom nejlepším – nyní se budou notifikace zobrazovat příjemnou animací v horní části obrazovky, aniž by jakkoliv narušily chod spuštěné aplikace.

Notifikace, které telefon obdrží, zatímco budete pryč, se vám pěkně a přehledně zobrazí na lock screenu. Co ale kromě samotného zobrazování považuji za nejlepší vlastnost této funkce, je fakt, že jednotlivé ikonky těchto aplikací se dají také “slide to unlock”, což vás vezme přímo do dané aplikace k dané novince.

Bezdrátová synchronizace a updaty bez iTunes

Konkurenční operační systémy (především Android) již mají tuto funkci nějaký ten pátek, a tak bylo záhadou, proč s ní Apple tak dlouho vyčkává. V iOS 5 je tomuto čekání konec, protože se váš iPhone či iPad konečně bude synchronizovat s iTunes (a také s iCloud, viz níže) a zálohovat bezdrátově pomocí Wi-Fi. Nemusíte se tedy už starat o to, kdy jste telefon naposledy připojovali k iTunes a zda máte všechna důležitá data zálohovaná.

Apple toto “odstřižení pupeční šňůry” (čti: nezávislost iOS na stolním počítači) dotáhl do konce tím, že od nynějška budete moci updatovat iOS přímo na svém telefonu bez nutnosti využít k tomu iTunes. Jednoduše jen kliknete a telefon se sám během několika minut aktualizuje – a opravdu myslím několika minut, protože od iOS 5 už nebude třeba stahovat celý iOS znovu, budou se stahovat pouze o poznání menší aktualizace tak jako u každého jiného operačního systému.

iMessage a Twitter

Apple se zřejmě nechal inspirovat aplikacemi typu WhatsApp Messenger a nechal podobnou funkci integrovat přímo do iOS 5 – jmenuje se originálně “iMessage”. Prakticky jde o SMS aplikaci, jak ji všichni známe z iPhonu, ovšem s tím rozdílem, že je dostupná i na iPadu a iPodu touch a umožňuje zdarma komunikovat mezi iOS přístroji, které jsou připojeny k internetu – a to pomocí Wi-Fi i 3G. Můžete zasílat obrázky, videa či kontakty a dokonce i vytvářet konference, což může být velice užitečné. Představte si to jako takový textový FaceTime. Vše je samozřejmě synchronizováno, a tak uvidíte to stejné na všech iOS strojích, které vlastníte.

Nakonec se potvrdily i “fámy” o tom, že se Apple chystá integrovat do svého operačního systému Twitter. U iOS 4 se naštěstí nepotvrdil záměr integrovat Facebook, a tak Apple změnil sociální síť a konečně to dotáhl do konce. Spočívá to prakticky v tom, že v každé důležitější aplikaci (fotky, mapy, hudba, YouTube) můžete to, co právě děláte, sdílet rychle na Twitter bez nutnosti opouštět danou aplikaci. Pokud si také kontakt v seznamu napárujete s Twitterem, dokáže vám aktualizovat obrázek tohoto člověka podle jeho avataru. Nejedná se o žádnou převratnou funkci, ale užitečná určitě bude.

Ostatní vychytávky

iOS 5 se samozřejmě nezastaví u těchto pár vylepšení. Dohromady je jich totiž přes dvě stě, ovšem ani sám Apple prozatím nezvěřejnil úplně všechny – o těch se nejspíše dozvíme během následujících dní, až vývojáři, kteří již mají přístup do bety, celý systém důkladně prozkoumají.

Co se týče ostatních vylepšení, která jsem nezmínil: vylepšená je aplikace pro focení, která nyní umožňuje upravovat fotky ihned po vyfocení, na lock screen přibylo tlačítko pro rychlé focení, abyste už nepromeškali žádný důležitý okamžik tím, že budete hledat potřebnou aplikaci ve změti ikonek, a fotky je nyní možné fotit i stisknutím tlačítka pro zesílení hudby, což je určitě praktické.

Vylepšení se typicky dostalo také Safari, které změnilo svou filozofii ohledně tabů a přidalo Reading List, iCal či Mail, kde nyní můžete používat Rich Text, tedy tučnit, odsazovat, používat kurzívu a tak dále. Jedná se spíše o evoluční, ne revoluční kroky.

Nesmím zapomenout ani na vylepšený Game Center, který snad konečně ošetří možnost podvádět, tříprstá multitaskingová gesta na iPadu a také novou aplikaci “Reminders” či “News Stand”, což je takový chytrý úkolovník respektive sjednocení zobrazování časopisů, které se současného trhu bude pravděpodobně týkat také.

Co nám chybí

Mnoho lidí čekalo od iOS 5 mnohem drastičtější změny, dokonce změny filozofie systému, UI či uspořádání home screenu (minimálně na iPadu). Na to poslední jsem se těšil i já, neboť si myslím, že by se taková obrovská plocha dala využít lépe než zobrazováním ikonek, ale zřejmě si budeme muset ještě počkat. Nedočkali jsem se ani pokročilého hlasového ovládání, o kterém se spekulovalo, ale o tom si myslím, že není až tak důležité. Totiž, upřímně, kdo z vás v současnosti používá Voice Control?

A kdy že bude iOS 5 dostupný? V tuto chvíli vás asi trošku zklamu, protože iOS 5 si budete moci do svých iPhonů a iPadů pořídit až na podzim letošního roku. Je to poměrně nezvykle dlouhá doba, to souhlasím, nicméně je to zřejmě kvůli tomu, aby vývojáři stihli nové verzi přizpůsobit své aplikace. Čekat tedy budeme poměrně dlouho, ale na druhou stranu se dočkají i majitelé starších iPhonů 3GS, iPodů 3. a 4. generace a starších iPadů 1.

iCloud

Druhou horkou novinkou, která úzce souvisí s iOS 5 a Lionem, je služba iCloud, o které jsme zde také několikrát psali. Někteří z vás určitě znají ne příliš funkční MobileMe, takového jablečného kostlivce ve skříni, o kterém sám Steve na včerejší keynote řekl, že se prostě nepovedlo.

Prý se ale z celé situace poučili, a tak přichází se službou iCloud, která má být sice nástupcem MobileMe, ale zároveň ho také rozšiřovat o mnoho nových a důležitých funkcí. Pro ty, co si nejsou úplně jistí tím, co to na internetu znamená “Cloud”, ve zkratce vysvětlím: Cloud je vlastně takové speciální datové úložiště s přidruženými funkcemi, které ale není ani na vašem počítači, ani na vašem telefonu, ale “někde na internetu”. Tím se myslí nějaké datové centrum, které je od vás většinou tisíce kilometrů vzdálené.

A k čemu to slouží? Především k účinné a rychlé synchronizaci. Na tomto principu funguje například známá služba Dropbox – jednoduše na jednom přístroji změníte nějaký soubor a ten je díky internetu ihned automaticky synchronizován do všech vašich přístrojů.

Na stejném principu funguje i iCloud. Kromě vylepšených aplikací, které nabízelo už MobileMe, tedy kalendáře, e-mailového klienta a adresáře, můžete nyní synchronizovat prakticky všechno – od písniček v iTunes, přes aplikace z App Store až po knížky v iBooks či dokumenty v aplikacích iWork. A když myslím synchronizovat, tak okamžitě – jakmile koupíte nějakou aplikaci na iPhonu, okamžitě se vám začne instalovat na iPadu a podobně. Tato funkcionalita bude samozřejmě dostupná i pro aplikace třetích stran, a tak se určitě dočkáme této pohodlné synchronizace i v dalších oblíbených aplikacích. Kromě synchronizace bude možné do iCloudu i zálohovat vaše iOS stroje.

Zajímavou funkcí je také iTunes Match, což jednoduše znamená, že za $24.99 dokáže propojit vaši aktuální mp3 knihovnu, kterou jste nepořídili z iTunes Store, a synchronizovat ji s vlastními daty, a tak umožnit její propojení s iCloudem. iTunes bude samozřejmě moci propojit pouze ty mp3ky, které má ve své vlastní databízi, ovšem pokud je najde, nahradí vám váš stávající soubor kvalitní 256 kbps verzí.

iCloud bude v plné verzi dostupný (stejně jako iOS) na podzim tohoto roku. Velice zajímavá je jeho cena – je totiž úplně zdarma. Každý uživatel dostane k dispozici 5 GB volného prostoru pro dokumenty a zálohy, do kterého nejsou počítány aplikace a mp3 soubory, takže se jedná o prostor více než dostatečný. Je samozřejmě také možné, že se Apple někdy v budoucnu rozhodne buďto tento prostor navýšit nebo za menší poplatek učinit neomezeným, ale v současné době je zdarma 5 GB prostoru.

Apple však iCloud testuje již nyní, a to na všech uživatelích, kteří běží na iOS 4.3.3. Stačí se jen podívat například do updatů na App Store, kde si nyní budete moci zobrazit všechny aplikace, které jste kdy na App Store zakoupili, a rychle si je stáhnout z cloudu do svého iPhonu. Jedná se prozatím o testovací provoz, kterým chce Apple zřejmě otestovat nové datové centrum.

Shrnutí

Letošní WWDC keynote nebyla pro mnohé žádným překvapením, protože se dopředu vědělo prakticky všechno, co bude představeno. I tak ale všichni v sále neustále nadšeně tleskali. I když všichni na konci čekali na “one more thing” a s ní spojený nový iPhone, opravdu se nedočkali, a tak si na nový jablečný telefon budeme muset ještě chvíli počkat. Je samozřejmě možné, že bude představen až příští rok, ale já bych se nebál spekulovat o tom, že se objeví na podzimní keynote, kde jsou vždy představovány iPody. Přeci jen by s tím souhlasilo i datum vydání iOS 5.

Jak jste s novinkami spokojeni vy? Chybí vám něco, co jste opravdu chtěli, nebo vás naopak nějaká novinka velice překvapila? A na co se těšíte v iOS 6? 🙂 Podělte se s námi o svůj názor v komentářích!

102 comments
 1. No já v tom ale začínám mít trochu guláš. Takže od začátku: kdysi jsem si vytvořil Apple ID s mojí gmailovou adresou, přes který jsem kupoval všechny aplikace. Před nedávnem jsem si založil mobileme účet jen tak pro vyzkoušení. Nyní přichází iCloud a já nechápu jaký účet mám používat. Nechci přijít o historii nákupů, kterou mám spojenou se starým Apple ID, ale zároveň bych chtěl už začít používat emailovou adresu @me:disqus .com a starou gmailovou postupně zahodit.
  Jde tedy nějak propojit staré Apple ID s mobileme účtem? A jde nějak změnit na mobileme jméno účtu?

  1. Stačí si změnit přihlašovací údaje “Apple ID” (mailovou adresu) a vše zůstane stále pod jedním účtem 🙂

  2. Stačí si změnit přihlašovací údaje “Apple ID” (mailovou adresu) a vše zůstane stále pod jedním účtem 🙂

 2. Domnívám se, že tato verze iOS konečně vychytává většinu neduhů spojených s užíváním iPhone. Nemůžu se dočkat: notifikace a lockscreen super, manuální tlačítko pro foťák super, iCloud vypadá nadějně, těším se.

 3. Domnívám se, že tato verze iOS konečně vychytává většinu neduhů spojených s užíváním iPhone. Nemůžu se dočkat: notifikace a lockscreen super, manuální tlačítko pro foťák super, iCloud vypadá nadějně, těším se.

 4. Mohu se zeptat nejakeho odbornika proc se Apple nerozhodl integrovat do systemu facebook?

  1. Je tam toho viac (http://goo.gl/iiyEZ) je pravda ze facebook sa ani velmi nesnazi spolupracovat s apple(neexistujuca officialna aplikacia pre iPad) a uprimne nepoznam nic co by malo viac bugov a vypadkov nez facebook.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

WWDC 2011 Online: podívejte se na video záznam důležité keynote

Následující článek

Novinka v iOS 5: LED dioda jako upozornění při příchozím hovoru

Související články