iOS 5.1: beta 1 je na světě, obsahuje zmínky o nových přístrojích

Vývoj iOS postupuje dál – včera byla uvolněna první beta verze 5.1, zatímco většina uživatelů čeká na verzi 5.0.2, která by měla opravit problémy s vybíjením baterie.

Nedávno jsme psali o tom, že Apple nyní pracuje na dvou nových updatech pro iOS zaráz – konkrétně na verzích 5.0.2 a 5.1. Zatímco prvně zmíněná se ne a ne objevit, první betaverze 5.1 již přistála do rukou vývojářům, kteří se s ní nyní seznamují. Prozatím však není známo, že by přinášela nějaké nové funkce – zato ale v jejím kódu nalezneme plno zajímavých informací o nových modelech jablečných přístrojů, které by se měly na trhu objevit příští rok.

To, že Apple uvedl betu 5.1 dříve než se objevil update 5.0.2, ovšem nemusí vůbec znamenat, že bude tento update přeskočen. Osobně se domnívám, že konečná verze 5.1 bude uvedena nejdříve na úplném konci tohoto roku, nebo na začátku roku 2012, což je ještě poměrně hodně času – zvlášť přihlédneme-li k tomu, že aktuální verze 5.0.1 podle všeho ještě stále neumí dobře pracovat s baterkou, která se tak údajně mnoha uživatelům dokáže vybít i během pár hodin.

Dokázal bych si tedy představit, že verze 5.0.2 se objeví během několika týdnů, aby se konečně vypořádala s chybami jejich předchůdkyň – a na verzi 5.1 si ještě chvíli počkáme.

I když iOS 5.1 prozatím neobsahuje žádné nové funkce (kromě drobností s barvou šipek týkajících se určování polohy a dodatečného nastavení synchronizace hudby s iCloudem), v jeho kódu vývojáři dokázali najít mnoho zmínek o nových přístrojích.

Nejzajímavější je asi první zmínka o nové generaci iPhonu, který je v betě označen jako “iPhone5,1”, což už se zřemě konečnou jistotou potvrzuje, že další rok se dočkáme úplně nové generace jablečného telefonu (iPhone 4S má označení “4,1” a iPhone 4 “3,1”).

Další zajímavostí je několik zmínek o novém iPadu. Zmínka o iPadu “3,1” a “3,2” (AT&T a Verizon verze?) byly obsaženy už v kódu iOS 5, ovšem nyní se objevila i další verze označená “3,3” – a k tomu ještě “2,4”. Není přesně jisté, co to může znamenat, ale nejpravděpodobnější varianta je taková, že jde o verze přístroje pro třetího amerického operátora Sprint, který od letoška prodává i iPhone 4S. Otázkou ovšem zůstává, proč by iPad 3 (nebo možná “jen” 2S) neobsahoval po vzoru iPhonu 4S čipy pro všechny datové v sítě v jedné variantě. Na pravdu si budeme muset ještě počkat, ovšem už ne příliš dlouho – nová generace iPadu bývá představována hned ze začátku roku.

Poslední zajímavou zmínkou je nová Apple TV označená jako “AppleTV3,1”. Ta se sice objevila už v iOS 5, ovšem nyní má již přiřazené kónkrétní kódové jméno, což se děje v okamžiku, kdy je přístroj již skoro připravený k uvedení.

O nové Apple TV se spekuluje od doby, kdy vyšel životopis Steva Jobse, ve kterém je možné se dočíst o tom, že Steve dlouho pracoval na revoluci týkající se televize. Jsou tak dvě možnosti, jak bude nová Apple TV vypadat: Ta méně optimistická mluví o tom, že půjde o vnitřní update té současné, která dostane A5 procesor, více RAM a možná také schopnost přehrávat 1080p video (v současnosti “zkousne” pouze 720p). Druhá možnost mluví o kompletní revoluci, která bude zřejmě sestávat především ve změně principu fungování tohoto výrobku. Právě uživatelské prostředí totiž bylo tím, co se Steve snažil “rozlousknout”.

151 comments
  1. Pokud jste někdo koukali na “návody” zahraničních webů, jak dát složku do složky, případně Kiosek do složky, tak toto už není možné, resp. při prodlevě, kdy se vytváří složka už není možné dragnout jakoukoliv jinou ikonu. Dále byla vyřešena chyba, kdy po vyfocení a následném smazání zůstával náhled naposled vyfocené fotky i nadále v malém náhledu v aplikaci Fotoaparát.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

DrawRace 2: závodění na způsob, který jste ještě nezkusili

Následující článek

Virtual City Playground: mít na starost celé město není žádná hračka

Související články

Nový iPhone 4: příběh o ztraceném prototypu a opilém zaměstnanci

Nové zprávy o objevení prototypu iPhone mají trochu bulvární nádech, o to jsou ale zajímavější. Serveru Gizmodo se povedlo vypátrat člověka, který v baru ztratil prototyp neznámého zařízení. Jedná se o 27 letého Graye Powella, který je zaměstnancem Apple a vyvíjí část software pro iPhone. Gray na svém Facebooku osudný večer publikoval z nového iPhone zprávu "Podcenil jsem, jak jsou dobrá německá piva". To bylo to poslední, co ze ztraceného zařízení napsal. Výpověď Powella najdete v článku.