Virtual City Playground: mít na starost celé město není žádná hračka

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo, kdybyste měli na starost celé město? Pokud ne, můžete si to díky hře Virtual City Playground poměrně dobře vyzkoušet. A zdarma!

Zhruba před třičtvrtě rokem jsme zde psali o hře Virtual City, která se nám velice líbila. Herní studio G5, které za touto hrou stojí, se nyní rozhodlo přetransformovat koncept hry do nového titulu, nesoucího přívlastek “Playground”, který se svým principem velice podobá hrám typu FarmVille a podobným – tedy nyní již nebudete budovat město v jednotlivých misích, ale svoje město budete rozvíjet donekonečna.

“Farmící” hry a hry, které obecně vyžadují co chvíli pozornost a ve kterých musíte sklízet banány ve tři hodiny ráno, příliš nehraji. Pokud už mám náladu něco pěstovat či budovat, mnohem raději sáhnu po titulem typu Ranch Rush, Farm Mania či Farm Frenzy, ovšem VC Playground je tak zajímavě udělanou hrou, že jsem musel toto svoje pravidlo porušit.

V této hře totiž nejen že stavíte jednotlivé budovy tak, jako ve všech ostatních podobných hrách, ale také budujete infrastrukturu potřebnou pro dopravu surovin z jedné továrny do druhé. Hra se tak podobá například velice oblíbené hře (Open) Transport Tycoon Deluxe.

Peníze potřebné pro stavbu dalších budov vyděláváte právě a především transportem surovin. Hra nabídne zhruba 8 různých řetězců výroby od nábytku, přes kosmetiku až po automobily, které máte možnost vybudovat, ovšem to není ani zdaleka všechno. Aby měla výroba těchto surovin vůbec nějaký smysl, je nutné přivést do města také nějaké to obyvatelstvo (tím, že postavíte pár domků) a toto obyvatelstvo nějakým způsobem zabavit, aby pak bylo ochotno nakupovat v supermarketu vámi vyrobené produkty.

Budete se tak snažit postavit třeba kino, stadion či fitness centrum, kam budete poté obyvatele převážet pomocí autobusů. Dejte si ale pozor na to, aby se obyvatelům ve městě líbilo, protože pokud nebudete udržovat ten správný poměr mezi čmoudícími továrnami a zalesněnými plochami či parky, nebudou mít obyvatelé důvod se ve vašem městečku dále zdržovat, a vy tak přijdete o peníze.

Sem tam se také přihodí, že některá budova začne hořet, a tak je dobré mít po ruce hasičskou stanici, která se o celou situaci postará. Stejně tak není k zahození mít ve městě nějakého toho doktora, který vyléčí akutně nemocné obyvatele.

Na rozdíl od své předchůdkyně je VC Playground k dispozici zdarma. Jenže právě kvůli tomuto faktu je následně hráč v podstatě nucen si dokupovat do hry kredity (v podobě investičních bodů), kterými jsou podmíněny některé akce jako třeba rozšiřování plochy pro stavění. Samozřejmě je možné hrát hru i bez placení a zdarma, ale vývoj vám bude trvat o poznání déle. Hra vás naštěstí odmění jedním investičním bodem denně – a pokud se vám podaří hru spustit pět dní v kuse, odměna bude o poznání větší.

Na VC Playground se mi kromě zapojení infrastruktury líbí ještě dvě věci: 95 achievementů implementovaných do Game Center a fakt, že je hra pravidelně doplňována o nový obsah v podobě nových úkolů či třeba budov.

Celkově na mě tedy hra působí více než dobře. Jediný drobný nedostatek, který tento dojem kazí, je fakt, že po pár dnech budování se hra až nepříjemně dlouho načítá. Chápu, že spočítat, jak se ekonomika vyvíjela po 10 hodin, co jsem hru nehrál, může chvíli trvat, ale tohle je už příliš. Jinak ale nemám ke hře žádné výhrady a doporučuji ji všem, co mají tento typ her rádi. Moje hodnocení: 80%. Hru jsem hrál ve verzi 1.2.

Virtual City Playground – free – App Store link (iPhone)

Virtual City Playground HD – free – App Store link (iPad)

7 comments

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iOS 5.1: beta 1 je na světě, obsahuje zmínky o nových přístrojích

Následující článek

Song Mix: zjistěte, kolik písní dokážete poznat

Související články