Grid OS: nový nadějný hráč na trhu s mobilními operačními systémy

První pohled na nový operační systém Grid OS a na smartphone s tabletem, na kterých tento OS běží.

V současné době se začínají rýsovat pouhopouhé tři hlavní mobilní (nebo spíše dotykové) operační systémy: iOS, Android a Windows Phone. Ostatní drobné hráče jako Symbian, MeeGo či webOS buďto nejde považovat za chytré operační systémy nebo byl kvůli neúspěchu ukončen jejich vývoj. Je ale příjemné vidět, že i přes to, že je na tomto trhu extrémně těžké se uplatnit, se další a další firmy pokouší prorazit. Poslední takovou je firma Fusion Garage, která před pár dny představila svůj nový tablet a telefon, které jsou poháněny originálním operačním systémem Grid.

Nutno zdůraznit, že Grid OS není prvním pokusem této firmy prorazit na poli tabletů. Možná jste totiž slyšeli o tabletu JooJoo, o které jsme se v jednom ze článků zde na iPhoneTips také zmínili, ale který byl až zoufale neúspěšný. Chlapíci z Fusion Garage se ale nevzdali a uvedli na světlo světa nový operační systém, který má velice originálně zpracované uživatelské rozhraní.

To je tvořeno dlaždicemi (vyplývá to už ze samotného názvu OS), ovšem ne takovými jako u Windows Phone. Plochu v Grid OS tvoří prakticky nekonečný pás dlaždic (nekonečný myslím do všech směrů), na které si libovolně umisťujete ikonky svých aplikací, které ale neumějí zobrazovat konkrétní obsah jako u WP. Pokud umístíte ikonky těsně vedle sebe, automaticky se vytvoří skupina, kterou lze libovolně otevírat a zavírat – a to tlačítkem, které si můžete také umístit kamkoliv a které zabírá plochu jedné ikony.

Celé uživatelské rozhraní nového systému se pak nese v duchu těchto dlaždic a velice si zakládá na jednolitosti, bohaté grafice a typografii, což by mohlo potěšit nejednoho uživatele. Hojně také využívá kruhových ovládacích prvků – konkrétně třeba při přehrávání filmu se “posouvací pás” nezobrazuje jako rovná lišta, ale jako kruh, po kterém film posunujete. Do jaké míry je to praktické nedokážu říci, ovšem vypadá to velice efektně.

Systém obsahuje řadu typických základních aplikací od přehrávačů videa a hudby, kalendáře, internetového prohlížeče, který si údajně zakládá na naprostém minimalismu, až po kontakty a podobně. Grid OS ovšem běží na jádru “konkurenčního” Androidu, a tak bude možné na telefonech a tabletech poháněných tímto OS spouštět i androidí aplikace – pokud byste ale čekali přítomnost Android Marketu, tak vás budu muset zklamat, neboť tento obchod si neužijete. Budete muset využít například Amazonu nebo vestavěného Gridshopu, do kterého budou co nevidět přijímány aplikace.

Spolu s operačním systémem Grid OS byly představeny také dva přístroje, na kterých tento zajímavý kus software běží – konkrétně jde o smartphone nazvaný “Grid 4” a tablet “Grid 10”. Oba stroje jsou pěkné kusy hardwaru, které dokonale ladí se stylem operačního systému, ovšem vnitřek není nijak výjimečný a zapadá spíše do průměru – telefon Grid 4 nabídne 4” displej, 16GB paměti, 512MB RAM a poté všechny typické vychytávky jako GPS, akcelerometry a podobně. Kapacitu však budete moci navýšit vsunutím microSD karty. Tablet Grid 10 se pyšní 10.1” displejem, kapacitou 16GB a 512MB RAM, které dohromady spojuje dual-core 1.2GHz nVidia Tegra II procesor, který by měl poskytnout dostatečný výkon. K dispozici je opět microSIM a také docking konektor.

Co se týče tabletu, tak firma již přijímá první objednávky (bohužel zatím pouze pro Spojené státy) a první stroje by se měly dostat k uživatelům v půlce září. Ti, kteří by raději viděli ve svých rukou smartphone Grid 4, si počkají ještě o chvíli déle – ten se dostane na pulty operátorů až v Q4 roku 2011. Cenově je na tom tablet Grid 10 podobně jako iPad – 16GB Wi-Fi verze stojí $499, zatímco verze se 3G $599. Ceny telefonu nejsou prozatím známy – a to stejné se dá říct také o dostupnosti obou těchto přístrojů v České republice.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2GGd1zLcBRg[/youtube]

Můj názor na Grid je takový, že to nejdůležitější a nejzajímavější představuje především jeho operační systém Grid OS, který přináší nové a zajímavé nápady. Nechtěl bych hardware označit jako tuctový, nicméně na druhou stranu nijak nepřekvapí a nijak neoslní. Přijde mi, že například dlaždicová plocha v Grid OS pro tablety je tak zajímavá, že je veliká škoda, že něco takového doposud nenapadlo Apple.

Otázkou však zůstává, s jakým zájmem a odezvou se tyto přístroje setkají. Při pročítání diskuzí na zahraničních serverech jsem ale viděl převážnou většinu kladných ohlasů, a tak si myslím, že s trochou štěstí by tyto přístroje mohly zaznamenat nějaký ten úspěch. Škoda jen toho, že z demo videí je patrné, že tablet ani telefon nereagují tak svižně, jak bych si představoval – nicméně je potřeba brát v potaz, že jde teprve o první verzi tohoto OS, a tak se můžeme jen těšit na to, co přijde ve verzích následujících. Nevím jak vy, ale já se těším hodně a doufám, že společnost Fusion Garage pořádně zčeří vody mobilních operačních systémů.

157 comments
  1. páči sa mi to, zázemie iOS, jeho jednoduchosť, prehladnosť a user experience to asi mať hneď na začiatku nebude, ale nápad je to super, po dizajnovej stránke takisto 🙂

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Swackett: předpověď počasí tak trochu jinak

Následující článek

Změny: Google kupuje Motorolu, HP prakticky zabíjí webOS

Související články