Apple: nejdůležitější novinky 11. týdne roku 2012

Nový iPad je v prodeji, Apple TV a tablet pod drobnohledem – spekulace, novinky a menší zprávičky za 11. týden jsou zde!

Nový iPad je v prodeji, Apple TV a tablet pod drobnohledem – spekulace, novinky a menší zprávičky za 11. týden jsou zde!

V dubnu bychom se mohli dočkat nových Macbooků Pro

Každý týden se objevují nové zprávy ohledně dlouho očekávaných Macbooků Pro, které dle zdrojů serveru Digitimes čekají radikální změny. Minulý týden se objevila zpráva o tom, že tenčí verze profesionálních notebooků Apple jsou již v procesu výroby a ke konci března by měly být na cestě na sklady Applu. Jejich uvedení bychom se tak mohli dočkat již v průběhu dubna.

I přes svůj údajně ztenčený profil zůstanou řady Macbook Air a Macbook Pro zásadně odlišeny. Profesionální varianta přenosných počítačů také přijde o optickou mechaniku, oproti tenkým modelům Air však nabídne vyšší výpočetní výkon a úložný prostor. Otázkou zůstává dostupnost nových procesorů Intel Ivy Bridge, které by se mohly stát limitujícím faktorem pro prodeje. I přes možné “speciální” dohody Applu s Intelem se s nástupcem platformy Sandy Bridge počítá spíše až koncem června.

Se zajímavým tvrzením se objevil i zdroj serveru Electricpig, který naopak věří v 15″ variantu tenkého notebooku Macbook Air. Výrobce příslušenství pro notebooky, který je zdrojem tvrzení, si však nebyl jist, zda tento krok bude znamenat splynutí dvou produktových řad (velmi nepravděpodobné vzhledem ke zprávám Digitimes).

Ve světě se začal prodávat nový iPad

Uvedení nového produktu s jablkem ve znaku je vždy zážitkem a mediální atrakcí. Přetížené servery Online Apple Store jsou doprovázeny stovkami zájemců ve frontách před Retail Story ve vybraných zemích světa. Mezi ty nejsilnější trhy, kam Apple směruje své produkty v prvních vlnách, patří USA, Austrálie, Kanada, Francie, Německo, Hong Kong, Japonsko, Singapur, Velká Británie a Švýcarsko. Česká Republika je bohužel součástí druhé vlny, její země se uvedení dočkají 23. března.

Největší fronty se na nový iPad stály ve Francii, v Německu naopak relativně nijak přehnaný zájem nebyl. Odhadovaný počet prodaných kusů v první den je více než 1 milion.

iTunes 1080p se přibližuje kvalitě Blu-Ray disků

Server Ars Technica provedl zajímavý rozbor a srovnání kvality videa dostupného v obchodě iTunes Store a kvality video-disků formátu Blu-Ray.

Nahoře: iTunes 1080p video, dole Blu-Ray 1080p - V horním obrázku je znatelná nedokonalost přechodů videa z iTunes v kvalitě 1080p.

Apple pro obsah dostupný v iTunes používá své speciální kompresní algoritmy, které drží procentuální nárůst velikostí při přechodu z 720p obsahu na 1080p v rozmezí pouhých 15-25%. Dle zprávy Ars Technica je video velmi srovnatelné, v prospěch Blu-Ray nosičů však zatím hraje především nižší úroveň šumu, rozsah barevných odstínů a jejich přechody.

Na obsah ve vysokém rozlišení je připravena mimo jiné i nová Apple TV, která se začala prodávat minulý pátek. Ta nabídne přepracované grafické rozhraní a podporu služby iCloud. Přechodem k 1080p Apple pokračuje v plánu ovládnutí trhu multimédií, který by koncem roku 2012 mohlo dovršit samotné uvedení dlouho očekávaného televizoru.

FaceTime video-hovory nebude možno uskutečnit na LTE sítích

Zklamáním je pro uživatele nového iPadu (kteří mají 4G LTE sítě k dispozici) obávaný fakt pokračující restrikce použití funkce video-volání pomocí FaceTime pouze na bezdrátové sítě Wi-Fi. Zprávu potvrdil server The Verge.

Při uvedení služby FaceTime na WWDC2010 dal Steve Jobs tento nedostatek za vinu americkým operátorům, kteří téměř po dvou letech ani nyní nejsou ochotni poskytnout dostatečnou kapacitu linky pro uskutečnění video-hovorů v rozumné kvalitě (v té době ještě na 3G sítích). Přestože sítě čtvrté generace nabízí rychlosti srovnatelné s většinou domácích Wi-Fi sítí, FaceTime tak zůstal na dobu neurčitou limitován pouze na místní bezdrátové sítě.

Od začátku roku hodnota akcií Apple vzrostla o 200 dolarů

Ve čtvrtek hodnota akcií Apple dosáhla vrcholku 600 dolarů. Aktuální cena však spadla zpět na “pouhých” 585 dolarů, dosažená hodnota je však adekvátní reakcí na páteční start nového iPadu.

Cena akcií Applu rostla již od ledna od oznámení finančních výsledků za první fiskální čtvrtletí roku 2012. Od začátku ledna se jejich hodnota zvedla přibližně o 185 dolarů za kus. Na konci února tržní hodnota společnosti přesáhla 500 miliard dolarů – Apple se tak stal nejhodnotnější společností na světě, k dnešnímu datu se tržní kapitalizace pohybuje okolo 546 miliard amerických dolarů.

Co pohání nový iPad?

O hardwaru uvnitř třetí generace tabletu iPad se spekulovalo ještě dávno před jeho uvedením. Postupně unikaly specifikace jeho vnitřnosti, ty je nyní možno srovnat s koncovou prodávanou verzí. Rozbor do posledního detailu provedl známý server iFixit, podívejme se na nejzajímavější části nového tabletu.

– Za Retina Displayem stojí Samsung. Informace o tomto výrobci byla známa již dávno, displeje konkurenčních společností LG a Sharp selhaly při přísné kontrole stanovené Applem. S dodávkami společností LG a Sharp se však do budoucna stále počítá, momentálně jsou však z hlediska kvality nevyhovujícími.

– Systémovou jednotkou je Apple A5X, který nabídne procesorový výkon srovnatelný (možná i stejný) s předchozím A5 procesorem. Výpočetní výkon zde nebyl prioritou, ve snaze kompenzovat větší nároky nového displeje a aplikací podporujících vysoké rozlišení se Apple zaměřil na grafický procesor, který má k dispozici čtyři procesorová jádra. Datum výroby čipu A5X je první týden ledna 2012.

– Operační paměť je nyní tvořena dvěma samostatnými čipy společnosti Elpida a nově není součástí A5X.

Základem je čip A5X, dále dvě paměťové buňky, FLASH úložiště a dva čipy pro síťovou komunikaci.

– Úložiště typu FLASH v tomto případě zajišťuje společnost Toshiba, zde je však možné, že Apple bude úložné moduly odebírat od více dodavatelů v závislosti na aktuálních cenách.

– O bezdrátovou konektivitu se stará čip společnosti Broadcom, konkretně tak model BCM4430. Ten kromě Wi-Fi zajištuje možnost připojení pomocí nízkonapěťového Bluetooth 4.0. Dalším síťovým řadičem je čip Quialcomm MDM9600, který zajišťuje provoz v sítích mobilních operátorů.

– Zajímavostí je i baterie. Její články jsou o 70% větší než v případě iPadu 2, krom nárůstu její kapacity a rozměrů (důvod, proč je nový iPad zlehka tlustší) se zde nic průlomového nedělo (spekulovalo se o použití nové bateriové technologie, která měla zajistit větší energetickou hustotu a tím i větší výdrž při stejných rozměrech).

– Do rozboru třetího iPadu se pustil i server Chipworks. Ve svých výsledcích zmínil i iSight (zadní fotoaparát) – snímací systém se zdá být stejný model, jež byl použit v iPhone 4 (Omnivision OV5650). Přední (FaceTime) kamera (Omnivision OV297AA) je stejná jako v případě iPadu 2.

Co se nachází uvnitř nové Apple TV?

Stejně jako v případě nového tabletu se na Internetu objevilo několik poznatků ohledně vnitřností nové Apple TV. Dalo by se říct, že nová verze jde jen tak pozvolna s dobou, převážně kvůli výrobním nákladům, nikoli však kvůli potřebě radikálního zvýšení výkonu (ani pro 1080p obsah).

Systémovou jednotkou je speciální variace čipu A5, který nahradil dosud používaný A4. Ten však na rozdíl od modelů známých z iPadu 2 a iPhonu 4S nese pouze jedno jádro, kterému sekunduje 512MB operační paměti (v tomto případě od firmy Hynix). Operační paměť je tak dvojnásobkem oproti předchozí generaci.

Úložištěm zůstává 8GB modul od společnosti Toshiba – zde jsme se žádných změn nedočkali. Tento krok je zcela logický, vzhledem k faktu, že úložiště je potřeba jen pro samotný operační systém a buffering streamovaného obsahu. Minimum inovací je hlavním důvodem, proč je Apple schopen pro tento produkt zachovat cenovku 99 dolarů.

Soupis novinek uplynulého týdnu je u konce, co přinese další týden se dočtete zase v pondělí za týden.

182 comments

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Band of the day: každý den nová hudba pro váš iPhone a iPad

Následující článek

AppTips #8: aktuální tipy na iOS aplikace a hry zdarma

Související články