Globální nedostatek čipů může způsobit obtížnější dostupnost iPhonů 13 a nových iPadů

Uprostřed globálního nedostatku čipů by mohlo být obtížnější koupit nadcházející iPhony a iPady, varoval Apple. Jak uvedl, nedostatek již zasáhl prodeje počítačů Mac a iPad a v budoucnu způsobí problémy iPhonům, oznámil ve svých nejnovějších výsledcích. Tato budoucnost zahrnuje údajný iPhone 13, který může být obtížné koupit, pokud je dodávka výrazně narušena nedostatkem.

Problémy nezashly jen Apple

Pokračující problémy s držením čipů trvají měsíce a zasáhly vše od PlayStation 5 po elektrická vozidla. Je to způsobeno řadou problémů, včetně vypuknutí koronaviru a sucha ve východní Asii. V konferenčním hovoru s investory po výsledcích vedení společnosti Apple uvedlo, že zatímco dopad nedostatku čipů byl ve třetím čtvrtletí méně závažný, než se obávalo, ve čtvrtém se bude zhoršovat a rozšíří se na výrobu iPhone.

Vedoucí pracovníci uvedli, že příjmy za současné fiskální čtvrté čtvrtletí porostou dvouciferně, ale budou pod úrovní 36,4% růstu v právě skončeném třetím čtvrtletí. Růst se také zpomalí v ostře sledovaném byznysu služeb Applu, uvedli.

Akcie společnosti Apple, jejichž ocenění se za zhruba tři roky více než zdvojnásobilo na téměř 2,5 bilionu USD, klesly v obchodování mimo pracovní dobu po volání o 1,7 procenta na 144,24 USD.

Dříve v tento den společnost Apple oznámila tržby a zisky za třetí čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků, protože spotřebitelé kupovali prémiové verze svých 5G iPhonů a přihlásili se k předplatitelským službám. Tržby z Číny ve čtvrtletí, které skončilo 26. června, vzrostly o 58 procent na 14,76 miliardy USD.

Podle údajů IBES společnosti Refinitiv, poháněných prodejem iPhonů nad očekávání, dosáhly celkové tržby 81,43 miliardy USD, což je nad očekáváním analytiků 73,30 miliardy USD. Zisky společnosti Apple činily 21,74 miliardy USD, což je 1,30 USD na akcii, což je více než odhady 1,01 USD na akcii, uvádí Refinitiv.

Během telefonátu investora, generální ředitel Tim Cook řekl, že čipy postižené nedostatkem jsou vyrobeny starší technologií, ale stále jsou potřebné jako podpůrné součásti pro výrobu vlajkového zařízení společnosti, iPhone.

“Máme jistý nedostatek,” řekl pan Cook, “kde je poptávka tak velká a překračuje naše vlastní očekávání, že je obtížné získat celou sadu dílů během dodacích lhůt, než se je pokusíme získat.”

Pan Cook odmítl předvídat, zda nedostatek vydrží i ve fiskálním prvním čtvrtletí Applu, kdy obvykle dochází k největším prodejům iPhonů. Angelo Zino, analytik výzkumné firmy CFRA, řekl, že Apple by mohl hromadit čipy pro svou příští generaci telefonů na úkor současných modelů.

“Apple bude chtít tolik čipů, kolik se mu dostane do rukou,” řekl Zino. “Ale když to spojíte se stávajícími omezeními dodávek, bude mít Apple letos pravděpodobně obtížnější splnit poptávku.”

Apple v minulém čtvrtletí řekl investorům, že nedostatek čipů může zastavit prodej o 3 až 4 miliardy dolarů.

V rozhovoru pan Cook agentuře Reuters řekl, že zásah do celkových příjmů ve třetím čtvrtletí byl „nižší než dolní konec“ dříve předpokládaného rozpětí.

Nejsilnější růst tržeb společnosti Apple pochází z Číny, kde pan Cook agentuře Reuters řekl, že zákazníci kupují příslušenství, jako je Apple Watch, aby je spárovali se svými iPhony.

“Nebyl to jen iPhone.” Vytvořili jsme nový čtvrtletní rekord pro Mac, nositelná zařízení, domácí potřeby a příslušenství a služby “v Číně, řekl pan Cook. “Byla to naše nejsilnější geografie.”

Zdá se, že upgrade na 5G vede k lepšímu nákupnímu cyklu pro telefony iPhone, než mnoho analytiků očekávalo. Apple uvedl, že prodeje iPhonů činily 39,57 miliardy USD, což je nárůst téměř o 50% ve srovnání s předchozím rokem a nad očekávání analytiků 34 miliard USD.

Cook řekl agentuře Reuters, že Apple iPhone 12 Pro a 12 Pro Max, prémiová úroveň zařízení, byli silnými prodejci. To podle Refinitivu pomohlo stlačit hrubé marže na 43,3%, nad odhady 41,9%.

Na konferenčním hovoru řekl, že přijetí 5G je v raných fázích nasazení v mnoha zemích po celém světě. Někteří analytici se ptali, zda to znamená, že boom prodeje 5G iPhonů nevydrží – spotřebitelé si mohou telefon koupit předem a ponechat si ho, dokud se služba neuvede. Jiní analytici se domnívají, že to znamená, že Apple může pokračovat v růstu.

„Nízká penetrace 5G je připomínkou toho, že to nejlepší teprve přijde pro telefony 5G společnosti,“ řekl Tom Forte, analytik společnosti DA Davidson & Co.

Druhou hlavní hybnou silou výsledků společnosti Apple bylo podnikání v oblasti služeb, které zahrnuje placené předplatné pro televizi a hudbu a také její App Store. Tržby ze služeb dosáhly rekordních 17,49 miliardy USD, což je o třetinu více než v předchozím roce, a nad očekávání analytiků 16,33 miliardy USD. Cook řekl agentuře Reuters, že Apple má nyní na svých různých platformách 700 milionů předplatitelů, což je nárůst o 660 milionů o čtvrtinu dříve.

Finanční ředitel Luca Maestri řekl investorům, že růst služeb se však zpomalí.

“Očekáváme stále značný růst služeb, ale ne na úroveň, kterou jsme viděli v červnu,” řekl v rozhovoru.

Cook uvedl, že Apple stanovil čtvrtletní prodejní rekordy v mnoha službách první strany, včetně plánů hardwarového pojištění AppleCare, které se během pandemie poněkud zpomalily, když byla uzavřena řada maloobchodních míst společnosti.

Prodeje iPadů a počítačů Mac činily 7,37 miliardy USD a 8,24 miliardy USD, ve srovnání s očekáváním analytiků podle údajů společnosti Refinitiv 7,15 miliardy USD a 8,07 miliardy USD.

Předchozí článek

Tu kytáááru jsem si koupil kvůli tobě, Apple…

Následující článek
swappie

Do Česka přichází finský startup Swappie. Nabízí repasované iPhony za výborné ceny.

Související články