Samsung Galaxy Tab: Tablet, který solidně konkuruje Apple iPad!

Recenze tabletu Samsungu Galaxy Tab, přímého konkurenta Apple iPad, který bude český Vodafone nabízet už v říjnu!

O tabletu Samsung Galaxy Tab jsme již psali, konkrétně v článku, kde jsme srovnávali letošní vánoční konkurenci iPadu. V době publikování článku ale ještě nebyl tento tablet oficiálně představen, veřejnosti bylo nabídnuto pouze upoutávkové video, které obsahovalo informace o základních parametrech, nic více. I tak jsme ale tento tablet označili jako prakticky jediného konkurenceschopného protivníka jablečného iPadu a měli jsme pravdu – včera dopoledne byl Galaxy Tab představen, a tak se na něj pojďme podívat zblízka. Je totiž opravdu na co!

Takto tedy vypadá zbrusu nový výrobek Samsungu. Jeho design je velice jednoduchý a podobný iPadu, což se ale není čemu divit, neboť na designu tabletů toho vlastně ani moc vymyslet nejde (a nebo to ještě nikdo nevymyslel). Na rozdíl od iPadu má ale Galaxy Tab pouze 7” displej s rozlišením 1024×600 pixelů.

Na poli procesorů jsou na tom oba tablety prakticky stejně, oba jsou obdařeny procesorem o taktu 1 GHz s tím, že oba pohání velice podobný čip. Je to způsobeno tím, že Samsung pro cpu Apple A4 použité v iPadu a iPhonu 4 vyrábí. Co se týče RAM, tak zde Galaxy Tab vyhrává na celé čáře, protože disponuje dvojnásobkem paměti, co iPad – 512 MB.

Samsung Galaxy Tab pohání upravená verze Androidu 2.2 (Froyo), doplněná o uživatelské rozhraní Samsungu TouchWiz. Víceméně všichni, kdo měli již Galaxy Tab v ruce, se shodují, že Android je prozatím přece jenom operačním systémem pro mobilní telefony, ne pro tablety – není na to jednoduše přizpůsoben, ovšem to by se mělo brzy změnit.

Galaxy Tab poráží iPad i na poli kamer, protože zatímco iPad není vybaven žádnou, tablet od Samsungu rovnou dvěma – ta zadní má 3 Mpix a přední 1,3 Mpix, což je poměrně slušné. Například iPhone 4 má vpředu pouze 0,3 Mpix.

Zajímavé také je, že z Galaxy Tabu můžete videotelefonovat i přes síť 3G, zatímco Apple s FaceTime to dovoluje pouze přes Wi-Fi. A abych nezapomněl, s patřičným příslušenstvým se dá z tohoto tabletu telefonovat i “klasicky”. Podrobné srovnání všech technických parametrů najdete na konci článku.

Galaxy Tab je vybaven mnoha dalšími vychytávkami, dovoluje například přehrávat Flash (verze 10.1; o tom, jak bude Flash na tabletu rychlý, se můžeme jen dohadovat), obsahuje všemožné čtečky od knih, přes magazíny až po “klasické” novinky a stejně jako nyní iPad a iPhone umožňuje streamovat obsah do televize. Samsung také oznámil, že Galaxy Tab samozřejmě není jeho posledním příspěvkem na poli tabletů, protože vidí odvětví jako velice perspektivní (což bezpochyby je) a hodlá s Applem soupeřit.

Spolu se samotným tabletem byla představena i hromada příslušenství – od různých docků a kabelů až po stylus a dock s klávesnicí, který má i iPad. Chcete-li se o Galaxy Tabu dozvěděl další zajímavé informace a podívat se na jeho možné použití v praxi, pusťte si video nebo se podívejte na oficiální stránku tabletu.

Já osobně vidím Galaxy Tab jako velice povedený přístroj pro ne-Applisty. Pro ty, kteří jednoduše nechtějí používat jablečné produkty (ano, i takoví lidé existují 🙂 ), zde prozatím nebyla žádná pořádná alternativa a Galaxy Tab tuto díru poměrně úspěšně zaplnil. Může se ale stát, že Galaxy Tab to pěkně zavaří i samotnému iPadu (i kvůli lepším hardwarové vybavenosti), což bych ale nebral jako špatnou věc – všichni ví, že konkurence je motorem vývoje lepších produktů, a tak se můžeme jen těšit na to, až to Apple Samsungu se svým iPad 2 natře.

Apple iPad Samsung Galaxy Tab
OS iOS 3.2.2 (4.2 v listopadu) Android 2.2 Froyo
Rozměry 242,8 x 189,7 x 13,4 mm (680 g) 190,09 x 120,45 x 11×98 (380g)
Displej 9,7″ (1024×768) 7″ (1024×600)
Procesor 1 GHz 1,06 GHz
RAM 256 MB 512 MB
Disk 16 / 32 / 64 GB 16 / 32 GB + microSD až do 32 GB
Kamery — / — 3 Mpix / 1,3 Mpix
USB
Podpora češtiny pravděpodobně v iOS 4.2 (listopad) pravděpodobně ano
Dostupnost prozatím ne říjen 2010
Cena $499 €699 – €799 (spekulace)

Co ale pravděpodobně nejvíce potěší čtenáře iPhoneTips je fakt, že Samsung Galaxy Tab nebude nějaký vysněný nedostupný produkt – český Vodafone se ho chystá na náš trh uvést už v říjnu! Bohužel prozatím nebyla stanovena cena, která se prakticky nedá ani odhadnout. Skvělé by bylo, kdyby se k nám do té doby dostal i iPad, a my tak mohli sledovat jejich přímou soutěž, uvidíme.

Samsung Galaxy Tab 16GB GT-P1000 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Je tu někdo, kdo plánuje, že si tento tablet koupí, nebo si ho dokonce už koupil? Podělte se s námi o názor a zkušenosti v komentářích.

68 comments
  1. Chybička v Discích – ani jeden nebude 12 GB, ale 16 GB 🙂

  2. Není možné, aby měl iPhone 4 jen 0,3 MPx front camera, to by to natáčelo úplně jinak. Myslel jsem, že to je stejná optika jako je na zadní straně, tedy 5 MPx. A i to po hraní si s tím tak vypadá. Snímky z přední camery jsou stejně kvalitní jako ty ze zadní, nevidím rozdíl.

  3. Je pravda, že samotné tech specs na apple.com neudávají nic konkrétnějšího než “5 mpix still camera” pro obě dvě, ale na Wikipedii je pro zadní uvedeno právě 0,3 mpix, tak teď nevím. Snímky opravdu na 0,3 mpix nevypadají.

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Epic Citadel: Budoucnost her na iPhone a iPad je tu už dnes!

Následující článek

Pix’n Love Rush: skákačka pro milovníky retro her

Související články

iPhone 5: nové spekulace, ale dočkáme se ho vůbec tento rok?

Blíží se WWDC 2011 a tak nepřestávají utuchat spekulace o novém iPhone 5 - spíše naopak, je jich čím dál více. Při představování WWDC 2011 jsme se dočkali sloganu "Join us for a preview of the future of iOS and Mac OS X." Tento slogan nás v praktické míře utvrdil, že nového iPhone 5 se na novém WWDC poprvé nedočkáme - minulé roky totiž byl na této události iPhone vždy představen (od roku 2007).