Finanční výsledky: Kde nejlépe Apple zabodoval za 1. čtvrtletí?

V úterý Apple zveřejnil své výsledky za první 1. fiskální čtvrtletí roku 2012. Rekordní výsledky prodejů a tržeb lze jednoduše označit za výborné.

V úterý Apple zveřejnil své výsledky za první 1. fiskální čtvrtletí roku 2012. Rekordní výsledky prodejů a tržeb lze jednoduše označit za výborné.Výkonný ředitel Applu Tim Cook, finanční ředitel Peter Oppehnheimer a pokladník Barry Whistler novinářům a analytikům prezentovali velmi zajímavá čísla. Zde je v rychlosti to nejzajímavější:

– Apple drží hotovost 97,6 miliardy amerických dolarů – nárůst oproti předchozímu čtvrtletí činí 16 miliard dolarů
– prodáno 37 milionů iPhonů, 13,5 milionů iPadů a 5,2 milionů kusů počítačů Mac
– 1,5 milionů iPadů je již nasazeno ve školství
– prodeje iPhonů předčily očekávání Tima Cooka a Applu
– od představení iBook Author bylo staženo více než 600 000 kopií
– Apple má přes 85 milionů uživatelů iCloud, více než 550 tisíc aplikací v App Store pro iOS zařízení, z čehož přes 170 tisíc je nativních pro iPad
– způsob, jakým Apple naloží s téměř 100 miliardami dolarů, není znám; investici do izraelského výrobce pamětí Anobit Cook hodnotí velmi pozitivně

Apple iPhone

Přestože se v předchozím čtvrtletí Apple potýkal s propadem prodejů (převážně z důvodů uvedení očekávaného iPhone 5), prodeje iPhonů za Q1 2012 lze označit za štastný konec. První den prodeje se prodalo milion kusů, na konci třetího měsíce celkový počet vzrostl na 37 milionů. Apple v nabídce uchoval iPhone 3GS, iPhone 4 a nový iPhone 4S – byl to právě iPhone 4S, který masy uživatelů svedl převážně díky hlasové asistentce Siri.

Zájem předčil i očekávání Tima Cooka. “Zájem uživatelů jsme trochu podcenili. Naši zákazníci iPhone zkrátka milují, a za to jsme nesmírně rádi.”, řekl Cook. Prodeje se zvedly o 128 procent, stejně jako příjem zaznamenal nárůst o 133 procent oproti Q1 2011. To je zcela jistě převážně následkem pozdějšího uvedení iPhonu 4S, který dorazil akorát v období Vánoc, tedy v době, kdy je poptávka nejsilnější.

Apple iPad

Apple zaznamenal nárůst prodejů iPadu o 111 procent ve srovnání s vánočním obdobím v roce 2010. Za rok také došlo téměř ke stoprocentnímu zvýšení zisku z prodejů proti minulému roku.

iPad pro společnost zůstává velmi zajímavým trhem a zařízením, jehož popularita mu zároveň dává extrémní potenciál. Vedle širokého rozšíření v oblasti vzdělávání (přes 1,5 milionů iPadu je již ve školství nasazeno v ostrém provozu), je iPad používán v téměř všech předních firmách na seznamu Fortune 500.

Tim Cook neshledává ani nový Amazon Kindle Fire za přímou konkurenci iPadu – přestože jablečný tablet velmi kanibalizuje na prodejích počítačů Mac, mnohem znatelněji však ubírá na prodejích klasických PC s OS Windows.

Apple TV a iPod

Přestože je i přes stále rostoucí potenciál Apple TV považována převážně jako “záliba” společnosti, malé krabičce, jež užírá ze zisků poskytovatelů televizních služeb, se daří relativně dobře. Témeř jeden a půl milionu prodaných kusů Cook komentuje: “Stále přidáváme další a další věci. Nevím jak vy, ale vlastním poslední verzi a nevím, co bych si bez ní počal.”

Segment přehrávačů iPod za poslední rok zaznamenal úpadek v prodejích o 21 procent – zisk z této oblasti poklesl o 26 procent.

Dle Oppenheimera jsou prodeje iPodů stále nad očekávání společnosti, se sedmdesáti procenty si iPod stále drží majoritní podíl na americkém trhu (více než polovina prodaných iPodů je verze iPod touch).

Apple App Store

Od oznámení iBooks Author minulý týden bylo staženo více než 600 tisíc kopií; aplikací iTunes U pro iOS bylo za poslední týden staženo přes 3 miliony. V App Store je nyní dostupných přes 550 tisíc aplikací (170 tisíc nativně pro iPad), vývojářům bylo vyplaceno přes 4 miliardy dolarů.

Mac App Store

Apple Mac

Za poslední rok si Apple polepšil i v oblasti stolních počítačů – prodeje vzrostly o 21 procent za poslední rok, čistý zisk se tak zvýšil o 12 procent.

O něco lépe si Apple vede v mobilním segmentu, kde i přes ukončení vývoje plastového Macbooku white došlo k vzrůstu prodejů o 28 procent, zisk se tak zvýšil o 22 procent.

Dle Oppenheimera jsou nejprodávanějšími počítači Macbook Pro, Macbook Air a iMac. Prodeji počítačů však stále lehce škodí vyšší cena pevných disků (neplatí pro MB Air), které mají za následek záplavy v Thajsku. Dle Cooka se tato situace nezlepší ani během dalšího čtvrtletí.

Regiony

Nejvyšší skok kupředu v prodejích zaznamenalo Japonsko, kde se prodej za stejné období v roce 2010 zvýšil o 148 procent. Druhé místo pak náleží americkému trhu, kde se meziroční zisk zvýšil o 92 procent.

Dalším podstatným trhem by dle Cooka mohla být Brazílie, v této oblasti však Apple nehodlá otevírat nové lokální obchody.

Obchody Apple Store za poslední čtvrtletí navštívilo přes 110 milionů lidí, průměrně obchody navštíví 22 tisíc návštěvníků za týden.

Druhá nejcennější firma

Hodnota společnosti Apple se pohybuje okolo neuvěřitelných 400 miliard dolarů. Apple však zůstává na druhém místě v žebříčku nejcennějších firem za naftařským gigantem Exxon Mobil, jehož hodnota se pohybuje okolo 420 miliard dolarů (hodnota Microsoftu je “pouhých” 246 miliard dolarů).

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Dream League Soccer: parádní fotbal pro iPhone i iPad zdarma

Následující článek

Multiponk: velká recenze malých kuliček

Související články