Flipboard a Spout: dva netradiční způsoby konzumace informací

Pohled na dvě aplikace, které přinášejí nový způsob konzumace informací z Google Readeru, Twitteru, Facebooku a dalších.

Žijeme v informační době, a tak se na nás informace valí ze všech stran. U mě jde například především o RSS a Twitter, ale občas si samozřejmě také prohédnu, co se děje na Facebooku. Otázka je, jak tyto informace filtrovat a jak je vůbec dokázat všechny zpracovat, abychom jejich čtení nemuseli věnovat každý den hodinu svého času. Flipboard a Spout jsou dvě aplikace, které přinášejí poměrně nový a svěží přístup do konzumace těchto informací, a tak bude určitě zajímavé se na ně podívat a také si je vzájemně srovnat.

Flipboard

Začněme tou propracovanější a z mého pohledu také zajímavější aplikací, kterou je Flipboard. Nejde o nijak novou aplikaci, v App Store už je určitě hezkých pár měsíců, ale to vůbec nevadí. Flipboard zpracovává vaše informace v novinovém duchu, tedy pokud si do něj připojíte některý z pěti možných účtů (Twitter, Facebook, Google Reader, Instagram a Flickr), poskládá vám poslední příspěvky, jako by byly vytištěny v novinách.

Homepage této aplikace se skládá z jakýchsi dlaždic, které vždy reprezentují určitý z účtů a zobrazují v sobě poslední příspěvek, tedy buďto text, nebo pravděpodobněji obrázek. Tyto dlaždice mohou být jak pro celý účet, tak i pro jeho část – můžete si tak z Google Readeru vybrat na homepage jen určitý zdroj nebo si nechat zobrazovat vaše mentions z Twitteru.

Kliknutím na dlaždici se dostanete do obsahu dané služby. Podle typu a množství posledních příspěvků se vše pěkně uspořádá – prakticky každá stránka vypadá jinak. Kliknutím na daný článek/tweet/status se zobrazí celý jeho obsah včetně obsahu multimediálního – pokud tedy obsahuje obrázek či video, přehrajete si ho přímo ve Flipboardu. Stejně tak si ale můžete daný příspěvek zobrazit tak, jak vypadá na webu.

Co se týče Twitteru a Facebooku, umožňuje aplikace zevnitř také psát vlastní tweety/statusy, stejně jako na ně odpovídat nebo je komentovat/lajkovat. Hledáte-li tedy ještě pořád nějakého normálního Facebook klienta pro iPad, Flipboard může být jedna z možností. V Google Readeru můžete zase články přímo z aplikace sdílet nebo si napsat poznámku.

Abych ale jen nechválil, tak zmíním, že aplikace má občas problémy z češtinou. Většinou jde “pouze” o zobrazení znaků s diakritikou v nadpisech jiným fontem, který ji nepodporuje, ale setkal jsem se také s úplnou nepodporou diakritiky ve sdíleném článku na Facebooku. No, budeme optimisté a budete doufat, že s tím vývojáři něco udělají. Každopádně nejde o nějaký velký problém. Zamrzí také nemožnost označit příspěvky jako nepřečtené, což bych osobně opravdu uvítal. Někomu to snad vynahradí možnost posílat příspěvky do Instapaperu.

Pokud tedy hledáte nějaký svěží způsob, jak konzumovat na svém iPadu informace a zároveň byste je chtěli mít všechny pěkně pohromadě, můžu vám Flipboard jedině doporučit. Pokud mi ale nevěříte, nic vám nebrání si aplikaci ihned vyzkoušet – je totiž dostupná zdarma.

Flipboard – zdarma – App Store link (pouze iPad)

Spout

Zatímco Flipboard je již poněkud starší záležitost, Spout je poměrně nový – dokonce byl zvolen současnou aplikací týdne pro iPad. Na rozdíl od Flipboardu nehraje příliš na praktičnost, ale spíše na efekt – vaše zprávy (resp. pouze jejich titulky) naanimuje do efektivních a typograficky “vymazlených” obrazců s tím, že zprávy pravidelně aktualizuje. Efekt Spoutu se těžko popisuje, proto bude určitě lepší, když si prohlédnete video a screenshoty.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mCvIFgj0OtQ[/youtube]

Spout obsahuje několik barevných témat (všechna jsou pěkná), ovšem u některých opět narazíte na problém s češtinou, protože obsahují nestandartní font. Na rozdíl od Flipboardu podporuje Spout pouze tři účty (Google Reader, Twitter a Facebook) a přijde mi, že k opravdové konzumaci se příliš použít nedá. Tuto aplikaci pravděpodobně využijete pouze pokud vlastníte například Smart Cover – potom si můžete iPad postavit vedle počítače a sem tam se mrknout, co je nového. Že bych si ale sedl do křesla a přečetl si novinky na Spoutu, to si moc představit nedokážu.

Spout – 0,79€ – App Store link (iPad i iPhone/iPod touch)

Abych to shrnul – zatímco Flipboard je praktický a ještě pěkný, Spout je pouze pěkný (zato ale hodně). Pokud chcete informace opravdu číst, vyberte si prvně jmenovanou aplikaci, a pokud chcete, aby na vašem pracovním stole létaly titulky a vypadali jste díky tomu jako z budoucnosti, vyberte si Spout.

4 comments
  1. Doporučuji vyzkoušet i TweetMag. Výborná záležitost. Mám ji raději než Flipboard. Není sice zadarmo, ale cena 100 Kč je odpovídající. Aplikace má povedené UI.

Comments are closed.

Previous Article

Ranch Rush 2 HD: ufarměte se k smrti

Next Article

iPad 2: nová TV reklama "We Believe" demonstruje aplikace

Related Posts

Nový iPhone HD: už dnes oficiálně na konferenci WWDC 2010

Dnes večer proběhne v San Franciscu ostře sledovaná vývojářská konference Worldwide Developers Conference 2010, na které Apple uvede novinky, které nás čekají v blízké budoucnosti. Spekulace o barevných verzích iPhone HD se potvrdily a tak se dočkáme provedení iPhone černá, bílá, růžová, zelená a modrá. Tento fakt potvrdil uniklý obrázek ze stránek Apple, který se objevil na socální síti Twitter.

Drums!: na iPhone si zabubnujete jak na sestavu bicích

Každý si už určitě zkusil na svém iPhonu nějakou tu hudební aplikaci… Ať už šlo o Okarínu nebo o Leaf Trombone od společnosti Smule. Na AppStore je nespočet hudebních aplikací, které určitě stojí za pozornost. Já si však vybral jednu a to aplikaci Drums! Je to bezpochyby nejlepší hudební aplikace s velmi kvalitním zvukem. Já sám ji používám jako pravé bubny při nahrávání zvuků v programu pro Mac a PC Mixcraft, ale k tomu se ještě dostaneme.