Shrnutí: Apple představil iPad mini, ultratenký iMac a další novinky

Představení novinek společnosti Apple. Nového MacBooku Pro s Retina displejem, nového Mac mini, nového iMacu, iPadu 4. generace a iPadu mini.

Tak Apple event z kalifornského divadla skončil a my Vám přinášíme základní informace a novinky, které byly představeny. Zásadní a příjemnou změnou bylo to, že Apple nabídl sledování Keynote přímo prostřednictvím live stream videa, které jste mohli sledovat na svých počítačích nebo Apple TV v HD kvalitě. Doufáme, že se to stane do budoucna pravidlem. Záznam z představení bude možné zanedlouho sledovat v iTunes podcastu – Keynote a na oficiálních stránkách www.apple.com.

V 19.00 přichází na prkna divadla CEO společnosti Apple Tim Cook a je na něm vidět, že ho opravdu těší, že po necelém měsíci má znovu Apple co ukázat. A že toho není málo! V sále se koncentruje spoutu vývojářů a lidí z médií, avšak jejich počet je prý menší než při představení poslední generace iPhonu. První slova Tima Cooka vedla právě k iPhonu 5. Shrnul čísla prodejů po celém světě a přidal ohromující a dojemné video jako vždy. Celkem se za první víkend prodalo přes 5 milionů kusů. Dále se pochlubil faktem, že 200 milionů zařízení již využívá iOS 6 vydaný teprve před měsícem. Následoval obligátní souhrn počtu aplikací dostupných pro iPhone a iPad. Pro iPhone jich je aktuálně k dispozici 700 tis. a pro iPad 275 tis. Na exkluzivitu služeb Apple poukázal i úctyhodným číslem ohledně celkového počtu poslaných zpráv prostřednictvím iMessage. Těch se doposud poslalo přes 300 bilionů! Dále zmínil několik funkcí iOS, které díky novému operačnímu systému Mountin Lion, dávají smysl. Např. Game Center,  služba, která eviduje přes 160 milionů hráčů. Sdílený fotostream, iCloud, který obsahuje přes 125 milionů souborů atd. atd. Tim uvedl, že trh s aplikacemi je velmi progresivní a výhodný pro všechny strany. Celkově Apple zaplatil vývojářům za své aplikace 6, 5 miliardy amerických dolarů.

Po statistické kulturní vložce jsme se mohli klidně přesunout na další téma. Tím byla aktualizace aplikace iBook. Díky této aplikaci můžeme číst multimediální knihy, které jsou využívány zejména ve vzdělávací sféře. Tim zmínil, že v iBookStore je nyní k dispozici přes 1,5 milionu titulů a zatím jich bylo staženo 400 milionů. Nově budete moci v aplikaci iBook vybrat citaci a sdílet ji na sociální sítě. Novinkou bude i možnost kontinuálního scrollování stránek. Integrace iCloudu je samozřejmostí. Aplikace iBooks úzce souvisí s aplikací iBook Author, která také dostála updatu. Pomocí iBook Author můžeme vytvářet knihy s interaktivním obsahem (widgety, obrázky, videa atd.). V USA na středních školách využívá tuto aplikaci přes 80% středních škol, což přestavuje cca 2 500 školních tříd.

První výraznou novinkou v kategorii počítačů Mac bylo přestavení MacBooku Pro 13″ s Retina displejem. Apple prý vzal nejúspěšnější model MacBooku a udělal ho ještě lepším. Proč je tak oblíbený je prý dáno jeho silou v malém balení. Nový MacBook Pro s IPS Retina displejem má rozlišení 2560 x 1600p, což je opravdu úžasné v porovnání s běžným Full HD 1920 x 1080p. Displej prý potlačuje odlesky o 75% lépe než běžný MacBook Pro. Je menší, lehčí a na baterii vydrží úctyhodných 7 hodin. Notebook disponuje dvěma mikrofony, HD FaceTime kamerou 720p, dvěma Thuderbolt konektory, MagSafe 2, HDMI, USB 3.0, slotem pro SD pamětovou kartu a dvěma stero reproduktory. Jde o nově navržený MacBook Pro, jehož hmotnost díky redesignu klesla na příjemných 1,6 kg. Uvnitř se nachází procesor z rodiny Ivy Bridge i5 a i7 s integrovaným grafickým čipem Intel HD 4000. Paměťové flash úložiště startuje na 128 GB SSD a 8 GB RAM. Nejlevnější model na Apple Online Store pořídíte za 45 490 Kč. Krásné motto přišlo po skončení oficiální reklamy. “For the Pro in all of us.” (V každém z nás se skrývá profík).


Na řadu přišlo představení nové verze Mac mini. Ten prodělal jen lehčí update v podobě podpory až 16 GB RAM a procesoru z rodiny Ivy Bridge i5 a i7 (2,5 a 2,3 GHz). Grafiku obstarává ve všech variantách Intel HD 4000. Na těle najdeme gigabitový Ethernet, HDMI a Thunderbolt konektor. USB porty povýšily na verzi 3.0 a poskytují tak rychlejší přenos. Nechybí ani slot pro SD karty. Základní model bude mít 4 GB paměti RAM a 500 GB úloženého prostoru. Dodávat se bude s předinstalovaným OSX Mountin Lionem a nejlevnější vartianta přijde v čéském Apple Online Store na 15 990 Kč.

Tim Cook od malé “krabičky” přešel na, jak sám řekl, vlajkovou loď počítačů Apple – iMac. “Zde jsme vzali nejlepší desktopový počítač a udělali ho ještě lepším”, řekl Cook. Dodal, že platforma Mac je jedničkou desktop a notebook kategorii v USA, čehož si velice váží. Připomíná, že toto prvenství zároveň nutí Apple neusnout na vavřínech. Nový iMac je naprosto úžasný a musím říct, že mi pomalu vyrazilo dech jak je tenký! Řečeno čísly, je o 80% tenčí než jeho přechozí generace. Na okrajích je pouze 5mm “tlustý”. iMac sice není placka, jeho záda mají spíše kapkovitý tvar, kdy v nejširším bodě dosahuje hodnoty shodné se starším modelem, ale na první pohled vypadá přímo božsky. Hubeňour se z iMacu mohl stát díky vynechané optické mechanice a přepracovanému displeji. Na jeho těle se nachází FaceTime HD kamera s rozlišením 720p, dva mikrofony, 4x USB 3.00 porty, slot na SD kartu, gigabitový Ethernet, jack na sluchátka a dva Thunderbolt konektory. Opět se budou nabízet dva modely o velikosti 21,5 a 27 palců. První jmenovaný bude mít rozlišení 1920 x 1080p a druhý 2560 x 1440p.

iMac také dostal procesory z řady Intel Ivy Bridge, které jsou čtyřjádrové a operační paměť typu DD3 s taktem 1,6 GHz. Novinkou je technologie zvaná Fusion Drive. Ta kombinuje SSD a klasické HDD. Fusion Drive tak navenek působí jako jedna operační jednotka. Na keynote se toto spojení představilo v umožnění rychleji pracovat s aplikacemi, které používáme častěji. Logicky lze předpokládat, že OSX Mountin Lion bude nainstalován na SSD a ostatní data (fotky, videa) na HDD. Lze tak efektivněji pracovat. Základní model 21,5″ s Intel Core i5 (2,7 GHz, TurboBoost až 3,2 GHz), 8 GB RAM, 1 TB pevný disk a grafikou od NVIDIA GeForce GT 640M s 512 MB vyjde v českém Apple Online Store na 34 490 Kč.

Naopak nejvybavenější iMac skýtá procesor Intel Core i7 (3,2 GHz, TurboBoost 3,6 GHz) a NVIDIA GeForce GTX 675MX s 1 GB. Za příplatek si můžete pořídit 768 GB flashové úložiště. Stejně jako všechny nové produkty od Apple je i nový iMac velmi šetrný k životnímu prostředí a Tim Cook, to nezapomněl zmínit. Spotřebuje o 50 % méně energie než starší iMac.

Na co všichni v sále, ale i mimo něj, čekali, bylo představení nového iPadu mini. Překvapivě ale následovalo uvedení iPadu 4. generace. Ještě předtím ale Tim Cook upozornil, že k dnešnímu dni se prodalo více než 100 milionů iPadu, což se žádnému výrobci tabletů nikdy nepovedlo. To vše za 2 a půl roku od uvedení prvního iPadu na trh. iPad tak zaujímá 91% celého trhu s tablety na světě. A důvody proč tomu tak je? “Lidé milují iPad! Baví je multi-touch displej, surfování na internetu, FaceTime a iSight kamera a cení si zejména výborné mobility a celodenní výdrže baterie”. Dle slov generálního ředitele byl zaznamenán velký progres iPadu ve vzdělávací sféře. “Je to skvělá učební pomůcka, která skýtá nekonečné možnosti”. Lidé se díky ní učí efektivněji a rychleji. Navíc má využití i v odvětvích, kde bychom to nečekali.

Od obecných pojmů přešel Tim k technickým údajům. Ty ale přenechal prezentovat Philla Schillera, který přišel na pódium doprovázen potleskem. Potlesk ale určitě nezazněl z pracoven a obývacích pokojů majitelů dosud poslední generace iPadu. Ti z Vás, kteří zakoupili inovovaný iPad, tedy The new iPad, uvedený na trh v březnu letošního roku, budou jistě naštvaní. Důvodů je několik. iPad 3. generace je v nabídce pouze půl roku a už se stahuje z prodeje. Nahradí ho 4. generace, která má nový procesor A6X, který slibuje dvojnásobný výpočetní a grafický výkon. Dalším zlepšením je LTE čip, který nabízí větší podporu operátorů a samozřejmě nový Lightning konektor. Výdrž baterie zůstala stejná, což nikoho neurazí. Už  na iPadu 2 je výdrž celkem obstojná. iPad 4. generace slibuje tedy až 10 hodin práce běžného používání. Aby byla FaceTime kamera unifikována, dostala taktéž 720p a označení HD. Nyní budete moci s iSight kamerou natáčet HD videa s Full rozlišením 1080p a automatickým stabilizérem. Zrychlení se dočkáte i u Wi-Fi. Najdete zde dvoupásmovou Wi-Fi s podporou protokolu 802.11a/b/g/n a maximální přenosovou rychlostí 150 Mb/s. Mobilní verze je s podporou pro HSPA, HSPA+ i DC-HSDPA. Tělo iPadu zůstalo beze změny a v podstatě nerozeznáte iPad 2 od iPadu 4. To platí pouze v případě, že budou vypnuté displeje 🙂 Barvy a paměťové varianty zůstaly stejné. Cena však u nejlevnějšího modelu bude o 500 vyšší, tedy 12 790 Kč.

Phill vznesl otázku, “Co jsme všechno jsme mohli udělat pro to, aby zákazníci využívali iPad ještě více?” Mezitím se na plátně za ním objevuje iPad mini! Netrvalo dlouho a už ho Phill držel v ruce. “Vidíte, můžete ho držet v jedné ruce, není to zmenšený iPad, je to zcela nově navržený produkt”. iPad mini je vyroben ze skla a hliníku podobně jako všechny generace iPadu a nyní i iPhone 5. Každý detail byl propracován a je opravdu nádherný z každého úhlu, neslo se divadlem z Phillova úst. Je úžasně tenký a lehký jako např. poznámkový notes. Jeho parametry jsou následující: 200 x 135 x 7,2. Pro představu je o 23 % tenčí než jeho velký brácha (7,2 mm) a o 53 % lehčí než velký iPad (308 gramů). Ačkoliv se jedná o nový produkt, mnoho společného má iPad mini s iPadem druhé generace. Nabízí totiž shodné rozlišení 1024 x 768 a procesor A5. Spojením malého displeje a velkého rozlišení samozřejmě přinee jemnější zobrazení než první dvě generace iPadu, na druhou stranu však Apple nepoužil displej s Retinou. Na malém iPadu budeme moci dělat shodné operace jako na velkém. Vhodně zvolený poměr stran zajišťuje kompatibilitu se všemi aplikacemi. Také FaceTime HD kamera a iSight disponuje stejnými parametry. Úhlopříčka 7,9″ jistě osloví ty, pro které byl původní iPad moc velký. Otázku velikosti jsme řešili velice důsledně. Nechtěli jsme, aby byl  moc velký a ani malý, řekl Phill. A proto jsme zvolili 7,9″, protože se dobře pamatuje. Velký má 9,7″, směje se. 🙂 Abychom si to zrekapitulovali, iPad mini nabízí stejné možnosti jako velký iPad ale v menším balení. Apple rovněž garantuje 10 hodin výdrže baterie při běžné práci a nabíjet ho budete, stejně jako nový iPhone, pomocí Lightning konektoru. Zároveň byly představeny nové “mini” SmartCovery v šesti základních barvách včetně speciální (RED Product). iPad mini bude možné objednat od 26. října stejně jako iPad 4. generace a volit budete moci ze dvou barevných provedení. Tradičně černá a bílá ve variantách 16, 32 a 64 GB. Základní cena 16 GB verze pouze s Wi-Fi je stanovena v českém Apple Online Store na 8 490 Kč.

Keynote pomalu spěla ke svému konci. Tim Cook hrdě pronesl, že Apple si dal za úkol v roce 2012 přinést velké novinky. A povedlo se to! Apple v letoším roce vydal nový OSX Mountin Lion, iOS 6, novou verzi iPadu touch a nano, iPhone 5, nové MacBooky, nový iMac, iPad 3, 4 a do rodinky přidal i iPad mini. Celý svůj projev završil tím, že doufá, že zákazníci užívají své produkty s takovou radostí, jako je oni je vytváří. Lidé z týmů, kteří na výrobcích Apple pracují, jsou prý nejtalentovanější lidi, které zná.

Co říci na závěr? Osobně se mi keynote líbila zatím ze všech nejvíce. Ještě se nestalo, že by Apple představil představil takové množství výrobků a inovací. Velmi se těším až si ozkouším nový iPad mini naživo, ačkoliv jsem byl zpočátku velmi proti. Jak už jsem zmínil, hodně jsem se nadchl pro nový iMac, i když dávám přednost mobilnímu řešení. Jsem zvědav kam se budou kroky Applu ubírat dále. Každopádně to je otázka i na Vás. Co Vás oslovilo nejvíce a máte v plánu omladit svůj jablečný sad? Pokud jste dočetli článek až sem, mohu Vám slíbit, že další články budou stručnější. Bohužel tato akce svůj čas a prostor vyžadovala.

93 comments
  1. iPad minu za 8,5 mi přijde nehorázná cena. Nejhorší je, že lamy to zkoupí i tak. Jobs aby se v hrobě obrátil

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Dnešní očekávaná keynote živě na vašich Apple TV

Následující článek

iPad mini: představení na videu, první TV reklama a něco navíc

Související články