Facebook pro iPad: recenze dlouho očekávané aplikace

Facebook konečně vypustil nativní verzi pro iPad, a jak to tak vypadá, je skoro perfektní, protože poskytne stejný komfort jako na běžném počítači.

Konečně byla vypuštěna aplikace Facebook fungující nativně pro iPad, a jak to tak vypadá, je perfektní, protože vám poskytne stejný, a možná i větší komfort, než na běžném počítači.

Už od vydání první verze iPadu v roce 2010 uživatelům chyběla nativní aplikace pro Facebook. Měli jste tak na výběr mezi webovou verzí, iPhone verzí a stažením nějaké aplikace třetí strany jako například MyPad+ nebo Friend.ly. V červenci jste mohli vidět, jak Facebook pro iPad bude přibližně vypadat. Bylo to díky tomu, že vývojáři do iPhone verze aplikace implentovali kód i pro iPad, a ta šla díky hacku zprovoznit. Facebook pro iPad je ale nyní oficiálně venku a dle očekávání je nabízen jako univerzální aplikace, s tím že i iPhone verze obsahuje zajímavé updaty. Ale co nabízí pro iPad? Vyrovná se alternativám?

Hned po prvním spuštění je jasné, že tato aplikace byla od začátku navržena pro tablet. Nevyužívá ale pouze větší obrazovku a gesta, ale také mimo jiné dobře podporuje kameru nebo polohové služby. Aplikace samozřejmě pracuje na výšku i na šířku. Na levé straně obrazovky se nachází hlavní navigace, kterou můžete prostým stisknutím tlačítka nebo gestem, podobně jako u Twitter aplikace, jednoduše schovat nebo zobrazit. Všechny položky menu jsou označeny textem a ikonami, stejnými jako ve webové verzi. V horní části menu se nachází vyhledávání, které prochází vaši databázi přátel, cizích lidí, událostí a tak dále.

Hlavní obsah lze vidět napravo. Nad ním se nachází lišta s tlačítky pro žádosti o přátelství, zprávy a upozornění, stejně jako na webových stránkách. Příspěvky přátel jsou také zobrazeny podobně jako na webu, spolu s možností pro sdílení fotek, psaní statusu nebo zadání vaší polohy (check-in). Jednotlivé příspěvky můžete komentovat nebo ohodnotit tlačítkem To se mi líbí. Jestliže kliknete na některého z vašich přátel, zobrazí se vám jeho zeď spolu s postranní lištou, díky které můžete prohlížet jeho profil, včetně informací o něm, fotografií a seznamu přátel.

Seznam přátel je zobrazen jako mřížka s velkými profilovými fotografiemi spolu s jménem vespod. I tato aplikace má po straně abecední posuvník A-Z, díky kterému se v seznamu můžete rychle pohybovat. Pokud kliknete v levé liště na Zprávy, tak se vám konverzace zobrazí v dvou sloupcích, s tím že jednotliví lidé jsou vlevo a přijaté a odeslané zprávy vpravo.  Pokud ale kliknete na Zprávy v horní liště, zobrazí se pouze okno, díky čemuž nebudete muset z právě otevřené stránky odcházet.

Pokud máte iPad na šířku, můžete švihnutím prstu zprava doleva vedle vašeho News Feedu zobrazit Chat. Díky tlačítku pro sdílení, které se nachází nahoře, se můžete přihlásit nebo odhlásit. Pro to, abyste s někým začali chatovat, stačí kliknout na vašeho přítele, což zobrazí chatovací okno.

Kromě možnosti nahrávat existujicí fotografie a videa, Facebook pro iPad také umožňuje natočit nebo vyfotit nové a ihned je sdílet. Procházení fotek uložených na Facebooku se v mnohém podobá prohlížení v původní aplikaci Obrázky. Každé album se zobrazí jako hromada fotografií, skrz kterou se můžete proklikat. Fotografie můžete zobrazit na celou obrazovku a nebo můžete použít posuvník s náhledy, který se nachází dole. Aplikace také podporuje AirPlay, takže své fotografie můžete přímo pomocí podporujícího zařízení na své televizi prezentovat. Není také problém fotografie tagovat, komentovat nebo uložit.

I tady se můžete jako na iPhonu “checknout” pomocí funkce Poblíž. Je však třeba pamatovat na to, že verze iPadu, který nemá 3G, nebsahuje modul GPS, takže přesnost polohy nemusí být dokonalá. Pokud vaši přátelé tuto funkci využívají, můžete se také na mapě podívat, kde se nachází. Aplikace také dokáže načíst vaše facebookovské aplikace, a ty, co jsou k dispozici na iPad, se vám zobrazí v hlavním menu. Stačí tedy na ně kliknout a tím se vám spustí.

Celkově tedy Facebook pro iPad poskytuje téměř to samé jako na plnohodnotném počítači. Při používání je příjemný, plně využívá velkou obrazovku, a není problém díky aplikaci na Facebooku strávit více času, než byste chtěli. Pokud na Facebook chodíte, není důvod aplikaci nestáhnout.

Facebook – zdarma – AppStore link (Universal)

7 comments

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

iPhone 4S: interní manuál pro prodejce v Apple Store

Následující článek

iOS 5: chyba 3200 a "internal error", problém s aktualizací

Související články