Díky iOS 14.5 už nebudete sledováni napříč aplikacemi.

S aktualizací iOS na verzi 14.5 nepřišla pouze podpora odemykání iPhonu s rouškou nebo podpora AirTagů. Přibyla totiž i jedna poměrně nenápadná funkce, na poli mobilního softwaru však dost možná přelomová – App Tracking Transparency.

Po aktualizaci na nejnovější systém vašeho iPhonu nebo iPadu se vás zařízení při prvním spouštění některých aplikací zeptá, zda máte zájem, aby vás aplikace sledovala. Je to prosté – do nynějška vás aplikace sociálních sítí, obchodů a podobných mohly do jistě míry sledovat. Díky tomu dotvářely vaši digitální stopu a následně celý profil. Ten je následně používán zejména pro personalizování reklamy a nabízení produktů vám na míru. Aplikace tak hned po spuštění mohly zjistit váš věk, pohlaví, místo pobytu i částečnou historii hledání. Tyto údaje jsou pak přeprodávány dalším stranám pro použití na personalizaci.

Applu se ale nelíbilo, že se tohle všechno děje víceméně bez uživatelova vědomí. Samozřejmě jsme s tím všichni souhlasili v Obchodních podmínkách při registraci, ale ruku na srdce, kdo si podmínky opravdu četl? Funkce App Tracking Transparency, jež je součástí nového iOS 14.5, tedy zavádí jakýsi firewall na systémové bázi mezi vašimi údaji u jednotlivých aplikací. Při prvním spuštění aplikace, která žádá údaje k vaší digitální stopě, vám přijde upozornění a budete si moct vybrat, zda si ne/přejete být sledováni. Systém pak podle vašeho rozhodnutí může zablokovat nebo povolit přístup aplikacím k vaší stopě.

Předchozí článek

iOS 14.5 umožňuje odemknutí iPhonu i při nošení roušky

Následující článek

iPhony budou možná zobrazovat 3D obrázky i bez „Apple Glass“

Související články

Vyhlášení soutěže: už známe výherce docku od SONY

Jak pravděpodobně víte, v pátek jsme uspořádali soutěž o dock SONY v hodnotě téměř 4.000 Kč. Soutěže se mohl zůčastnit každý, kdo stihl napsat své iniciály do formuláře umístěného na soutěžní stránce pouze do doby, než naše fanouškovská stránka na Facabooku pokoří 10.000 fanoušků. Pro nás absolutně nečekaně získání téměř dvou tisíc nových fanoušků trvalo necelých 6 hodin, tak vaše šance na výhru byla opravdu veliká.