Crazy John: hranaté šílenství ve stylu Minigore

Svět postihla hranatá zombie apokalypsa, která zahnala lidi do podzemí, a vaším úkolem je pomoci těm, kteří neměli to štěstí a zůstali na povrchu.

Zombie a střílení. Mohlo by se to už zdát poměrně monotónní, ale opak je pravdou – nevím jak vy, ale já střílení do nemrtvých potvor nikdy nebudu mít dost. Dnešní hra je tak trochu podobná všem ostatním, které jsme zde už recenzovali (například Minigore, Guerrilla Bob či Age of Zombies), ale na druhou stranu je úplně jiná. Je totiž stylovaná do grafiky, kterou známe z velmi starých počítačových her, ale světe div se – není to zápor, ale naopak plus.

Jak už to tak bývá, svět byl zasažen zombie apokalypsou, která zničila a zpustošila všechno živé a zahnala přeživší obyvatele do podzemí, kde se nyní schovávají před ošklivými a v tomto případě i hranatými obludami, které se vesele procházejí po povrchu. Naneštěstí ne úplně všichni stihli utéct a nyní se na povrchu schovávají. Vaše postava, Crazy John, je jediný natolik šílený člověk, aby měl odvahu vrátit se tam nahoru a zachránit ty, co neměli takové štěstí – a po cestě samozřejmě postřílet co nejvíce zombi a jiné havěti.

Hra je rozdělena do levelů, kterých je opravdu hodně (už podle achievementu, na jehož splnění jich potřebujete dokončit 255), a zajímavé je, že není ale vůbec rozmanitá. Každý level totiž obsahuje několik náhodně generovaných úkolů (nepodaří-li se vám tedy level dokončit, při druhém pokusu pravděpodobně budete dělat něco jiného než předtím), kterých jsou prakticky ale jen čtyři druhy – buďto se musíte v určitém časovém limitu někam přesunout, určitý čas přežít, postřílet nějaký počet zombií nebo poslat k zemi nějakého bosse, což je asi nejzajímavější úkol.

V cestě vám samozřejmě budou stát již zmíněné zombie, které jsou zde ale opět jenom dvě – bežná zelená a potom fialová, která doprovází bosse a je o něco těžší ji sejmout. Můžete sice narazit na nějaké ty červy či pavouky, ale to je asi tak všechno. Co se týče zbraní, tak těch je ve hře poměrně velké množství a můžete si je kupovat za peníze, které vyděláte během hry. Ty můžete získat buďto jednoduše střílením nepřátel nebo zachraňováním lidí, což je nejvýhodnější (dávejte si pozor, abyste je v zápalu boje nepostříleli také, protože z nějakého záhadného důvodu vypadají velmi podobně jako zombie; i když, pokud budete chtít získat achievement “sejmi 199 přeživších”, pravděpodobně budete muset zatnout zuby a postřílet je také). Munice ve vašich zbraních je prakticky neomezená, jediné, co musíte dělat, je nabíjet.

Po každém levelu máte na výběr z různých upgradů vaší postavy. Johnovi tak můžete kromě zdraví, rychlosti běhání a brnění zvýšit také pravděpodobnost na nalezení nějakou power-upu, délku tohoto power-upu nebo zvětšit obnos peněz, který budete dostávat za střílení zombií (toto vylepšení doporučuji ze začátku). Osvědčená strategie je ze začátku dávat na vyšší obnosy peněz, potom na pravděpodobnost a délku power-upů a poté si koupit brokovnici – ve hře pak snadno získáte power-upy zaručující vám zrychlenou chůzi a střílení, s nimiž jste prakticky neporazitelní. Ale to jen tak na okraj…

Ptáte-li se, zda má hra nějaký konec, tak pravděpodobně nemá (nebo se k němu nedá dostat, pokud nejste blázen). Celé je to prakticky jen o tom, že neustále běháte, střílíte zombie, které se ze země líhnou po stovkách, a máte radost, zahlédnete-li někoho, koho ještě můžete zachránit. I přesto je to ale zajímavým způsobem zábavné – a vlastně ni nedokážu říci proč. Nutno ale dodat, že i když achievementy jsou hodně “challenging”, samotná obtížnost hry ani tak ne – za pár hodin hry jsem umřel pouze jednou.

Jak můžete vidět ze screenshotů, grafika je na dnešní dobu poměrně divná, ale dle mého názoru je divná tím pěkným způsobem – a pokud jste milovníkem starších her, určitě se vám tento styl zalíbí. Hudba (pokud se tomu tak dá říkat) je opět laděna do toho stylu, což ale vůbec nevadí.

Crazy John je hrou, která vlastně nemá žádný pořádný ani originální nápad, ale je to jednoduše sranda. Střílení zombií vás jen tak neomrzí a než získáte všechny achievementy, určitě to pár týdnů potrvá. Za dvacet korun snad ani není co řešit. Moje hodnocení: 65%. Hra byla recenzována ve verzi 1.2.

Crazy John0,79€lite verzeApp Store link

Předchozí článek

Apple TV: bude moci streamovat Keynote?

Následující článek

Apple: už zítra bude další konference, očekávejte novinky!

Související články