Viking Tales: už jste na svém iPhonu pádlovali?

Recenze hry Viking Tales, která kombinuje velice originální způsob ovládání, krásnou grafiku a hromadu zábavy – a kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Na svém iPhonu už jsem dělal hodně věcí – střílel, běhal, odmotával toaletní papír, házel papírky do koše, servíroval hamburgery, hrál imaginární bowling či skákal do vesmíru, ale ještě nikdy jsem na něm nepádloval. Tedy pouze do té doby, než jsem narazil na hru Viking Tales, která je natolik originální, že se o ni s vámi nemůžu nepodělit. Připravte se na bolavé prsty a nádhernou grafiku – a na spoustu Vikingů.

Jako jeden ze členů vikingského kmenu budete mít na starost celou loď, se kterou budete brázdit širá moře a plnit různorodé úkoly, které vám zadá ať už váš náčelník nebo další postavy. Celý děj se bude motat okolo snahy o poražení nepřátelského kmene Scummsonů, který váš kmen nemá příliš v lásce, a tak se ho všemi dostupnými prostředky snaží poslat ke dnu (doslova). A vy jim v tom samozřejmě pomůžete.

Než se ale pustím do podrobnějšího rozebírání příbehu a jednotlivých misí, musím popsat originální ovládání vaší lodě. Jak už jsem zmínil, budete jednoduše pádlovat pomocí svých prstů. Tažením prstu odshora dolů tedy uvedete loď do pohybu a pokud tento “manévr” neučiníte uprostřed obrazovky, ale na kraji, loď otočíte patřičným směrem – tedy pokud to provedete v pravé části, loď pojede doleva. Kdo někdy byl na vodě nebo se školou na vodáckém výcviku, určitě ví, o čem je řeč.

Pokud budete chtít opravdu zrychlit, zapádlujete na obou stranách displeje – a stejně tak pokud butete potřebovat rychle zastavit (například abyste se vyhnuli nárazu na skálu), zapádlujete opačně, tedy odspodu dolů. Rychlé pádlování vpřed vás ale stojí staminu, které nemáte nazbyt, a tak vám doporučuji využívat jej pouze tehdy, budete-li například stíhat nějakou nepřátelskou loď nebo naopak bude-li nějaká taková loď stíhat vás. Staminu si můžete doplnit stáním a odpočíváním nebo také do jisté míry pomalejším pádlováním. A pokud budete mít štěstí, můžete na hladině najít plovoucí lékárničku, která kromě staminy vyléčí i vaše životy.

Na hladině však nenajdete pouze lékárničky – narazit (pozor, i doslova!) můžete také na barely, truhly, lahve se vzkazy nebo dokonce na topící se Vikingy. Lovením všech zmíněných věcí (a nejen tím) získáváte body, díky kterým budete na konci každého levelu oceněni patřičným počtem medailí – ale co víc, také patřičným počtem zlaťáků, za které si budete moci vylepšovat různé vlastnosti své lodi – například odolnost, rychlost či objem staminy. Rozhodně se to vyplatí.

Abych se vrátil k těm misím a úkolům – mise jsou opravdu různorodé, od potopení určitých lodí, přes časově omezený transport někoho důležitého až po drancování nepřátelských vesnic. Zkrátka a dobře, zaručuji vám, že nudit se rozhodně nebudete. Co mi na hře ale poněkud vadí, je poměrně velká nevyváženost obtížnosti. Všechny mise jsem dělal na maximum medailí a loď si maximálně vylepšil, ale i tak jsem měl v jedné určité misi poměrně velký problém ji dokončit, protože nepřátelé mě “sundali” na dvě střely. Oproti tomu v následující misi sundáte na dvě střely vy je. Je to škoda. Stejně tak bych trošku přidal, co se týče délky hry, protože sice ne že byste ji měli dohranou za hodinu, ale na celé odpoledne vám také nevydrží. V updatu ale autoři slibují například nový mód, takže tuto mou stížnost neberte příliš vážně.

Mám-li to shrnout, Viking Tales je opravdu originální hříčkou se skvělým nápadem, které chybí pár drobností k tomu, aby byla dokonalá. Máte-li ale rádi lodě a skvělou grafiku s příjemnými zvuky, nemusíte váhat ani vteřinu. Moje hodnocení: 85%. Recenzoval jsem ve verzi 1.0.

Viking Tales: Mystery of Black Rock – 0,79€ – App Store link

122 comments

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Things pro Mac: recenze oblíbeného GTD manažera (3. část)

Následující článek

iPad 2: zhlédněte nová ukázková videa od Applu

Související články