Asphalt 6: bláznivé pouliční závody v podání Gameloftu

Recenze již šestého pokračování závodní hry od Gameloftu, ve kterém si zařádíte v ulicích několika světových velkoměst.

Přiznám se raději hned na začátku – hry od Gameloftu nemám příliš v lásce. Přijdou mi šité horkou jehlou, nedotažené, graficky odfláknuté a zaměřené pouze na vydělávání peněz. Z těchto důvodů jsem se hry Asphalt 6 zpočátku trošku bál – zčásti oprávněně a zčásti bezdůvodně. Pojďme se tedy podívat, jaký je již šestý díl bláznivé závodní série – a zda si zalouží místo ve vaší sbírce her.

I když v té své sbírce mám her již poměrně hodně, těch vyloženě závodních bych napočítal snad na prstech jedné ruky. Z toho musím ještě vyškrtnout ty, které jsou sice hrami závodními, ale v jiném stylu než Apshalt. Na seznamu mi tedy zbyla především velice známá hra Real Racing 2, které se povedlo nasadit poměrně vysokou laťku – a i když téma je téma obou her mírně odlišné, nějakému tomu srovnání se zřejmě nevyhnu.

Předně musím říct, že Asphalt 6 je opravdu nabitý obsahem, který se vám odemyká skoro s každým dokončeným závodem. Různých modelů aut najdete ve hře hned několik desítek a chybět nebudou ani takové legendy jako Ford Mustang (můj oblíbený), Ferrari, Lamborghini či Aston Martin. Zajímavé je, že k dispozici je i několik motorek, což mi přijde vzhledem k některým aspektům hry opravdu podivné. Každé auto lze navíc “vytunit” několika různými způsoby a lze ho také ozdobit různými nálepkami, takže si s tím můžete opravdu vyhrát.

Co se týče tratí, tak těch je ve hře také poměrně hodně – každá se nachází v některém z významných světových měst. Co mi ale dělá největší radost, je velké množství módů, tedy spíš typů závodů. Nepůjde tedy jen o prachpusté závodění s cílem dorazit jako první, ale budete se snažit například rozbít co nejvíce protivníků, sesbírat co nejvíce bonusů či vydržet na trati jako poslední. To považuji za velké plus.

Za každý závod můžete obdržet až pět hvězd, z čehož tři dostanete za umístění a další dvě v případě, že splníte dané “podúkoly” – tedy třeba že získáte určitý počet bodů za drifty. Hvězdy vám pak samozřejmě pomáhají k postupu do vyšších a vyšších lig.

Hra obsahuje i multiplayer, který jsem se ale doslova bál vyzkoušet. Souvisí to s tím, že nemám nervy na to se registrovat na nějaký Gameloft Live, když by to celé klidně mohlo pohodlně probíhat přes Game Center. Stejný problém jsou achievementy, kterých je ve hře zřejmě poměrně hodně (podle toho, co mi bylo po každém závodu zobrazováno), ale nejsou uloženy v Game Center, a tak poněkud ztrácí svou krásu. Navíc jsem doteď nebyl schopný přijít na to, kde si je ve hře zobrazím – ale to je vedlejší.

Celkově bohužel musím říct, že i když je hra velice hratelná a má obrovský potenciál, je to jednoduše jen další hra od Gameloftu. Grafika je (ve srovnání s podobnými hrami, např. Real Racing 2) slabší (čti: až příliš hranatá), ovládání vozu je takové pochybné až nerealistické (a příliš se vůz od vozu neliší), uživatelské rozhraní je také ze slabších a celkově hra působí nedodělaným dojmem. Nechybí ani bugy, kdy vám auto najednou vzlétne, a hra čas od času spadne, aby nebyla nuda. Možná, že jde jen o další způsob, jak uměle navýšit herní čas.

Upřímně nechápu tento přístup vývojářů (tedy vlastně chápu, nejde jim o hru samotnou, ale jen o peníze) – několik měsíců staví základy hry a vymýšlí hromadu obsahu, jen aby hru potom zabili tím, že jim padá, že mají příšerné UI, nepoužitelný multiplayer a odfláknutou grafiku. Pokud by Asphalt 6 nebyl od Gameloftu, byl by perfektní hrou.

Nicméně jak si tak čtu recenze na App Store, zjišťuji, že jsem ve svém tažení proti Gameloftu zřejmě skoro sám, a tak pokud vám nevadí to, co na těchto hrách vadí mně, můžu vám Asphalt 6 doporučit – sám jsem u něj strávil několik hodin. Hru hodnotím 75%. Hrál jsem ji na iPadu 2 ve verzi 1.4.6.

Asphalt 6: Adrenaline – 0,79€ – App Store link (iPhone)

Asphalt 6: Adrenaline HD – 0,79€ – App Store link (iPad)

5 comments
  1. Plně souhlasím,hry od Gameloftu jsou odfláknuté a nedotažené… Tím nechci říct,že bych je neměl a nehrál…

  2. Rychlokvaška… prostě honem se udělá další díl, ať si ho uživatelé koupí a Gameloft inkasuje… proto 0,79 EUR a proto už šestý díl. Nevím a nechce se mi hledat jak dlouho je na světě Real Racing, ale už to, že RR má druhý díl a Asphalt šestý díl podle mě o něčem svědčí. Na druhou stranu chápu, že pokud se hra prodává, tak má vydavatel zájem na tom co nejrychleji vydat další díl. Každý holt tvoří hry jinak no… stejně jako OS – někdo rád Windows, tak se mu neposmívejme a nemějme mu to za zlé 🙂

    1. na iOS je Asphalt 5 a 6 možno aj 4 ale to neviem na 100% čiže Asphalt není 6. v poradí to označenie má preto že to je značka už od Symbianu Ashalt existuje takých dobrých 5-6 rokov..

Komentáře jsou uzavřené.

Předchozí článek

Hakalympic: Jak dobrý máte odhad?

Následující článek

Jawbone UP: náramek sledující váš životní styl

Související články

MHD: jízdní řády ze všech českých měst

Momentálně nejprodávanější aplikace českého AppStore má jasné poslání - komukoliv v Čr pomoci najít spojení městské hromadné dopravy, ať už je kdekoliv. Podíval jsem se na zoubek této aplikaci, a ikdyž je poměrně jednoduchá, funguje zkrátka výborně. Více o MHD v článku.